Ihmettelen kun Heinolassa puhutaan ja kirjoitellaan ettei asunnot mene kaupaksi.Itse olen ilmoittanut halukkuudesta esim.torilla ostaa asuntoa keskustasta ja lähiympäristöstä mutta eipä ole juurikaan ilmoituksia tullut.Eipä taida Heinolassa asuvat sitten olevan kovin halukkaita luopumaan asunnostaan.
Asuntomyynti Heinolassa
10
1957
Vastaukset
- Arvotromahtavat
Taitaa olla niin, että ainoastaan keskusta-asunnoille on kysyntää, muut eivät kiinnosta ketään. Myyntiajat ovat ainakin katastrofaaliset.
Kysyntä kulkee käsi kädessä kaupungin väestön ikääntymisen kanssa. Ikääntyneiden määrä kasvaa ja nuorempien romahtaa, siksi vain esteettömät keskusta-asunnot kiinnostavat. - kroksi
Mielipiteesi pitää varmasti paikkansa asiassa.Toisaalta olen myös hiukan ihmeissäni kun paikalliset kiinteistövälittäjät eivät pidä yleisiä esittelytilaisuuksia heillä myynnissä olevissa kohteissa,vaan aina pitäisi olla erikseen varaamassa yksityisiä näyttöaikoja kohteissa.Saattaisi kuitenkin yleiset esittelyt vetää ehkä jonkun edes katsomaan asuntoa,koska jotkut eivät vaan halua varailla omia aikoja eli siinä on olemassa jonkunlainen kynnys olemassa.
- qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Jospa se välittäjä on kuunnellut toimeksiantajaa,tässä näyttö asiassa.
- kynnyskysymys
Niin,eihän kaikki halua karminpotkijoita asuntoa töllämmään.On nimittäin sellaisiakin,jotka vain uteliaisuudesta tulevat kurkistelemaan.
- TutkittuFakta
Asunnot myydään yksityisnäytöillä. Töllistelijät eivät osta, käyvät vain "kahtelemassa".
- kroksi
Kokemuksesta tiedän ettei asunto mene ilman esittelyitä kaupaksi,eihän kukaan asuntoa näkemättä osta jos tosimielellä on asiassa liikkeellä eikä vaan myyvinään asuntoa.Jos taas myyjäosapuoli ei hyväksy näyttöjä saa pitää asuntonsa loppuikänsä.
- ostettavaa.löytynee
Itahame.fi 4.1.-18:
"Vanhojen osakehuoneistojen myynti on notkahtanut sekä keskustassa että erityisesti keskustan ulkopuolella.
Tilastokeskuksen mukaan Heinolan keskeisillä postinumeroalueilla, joilla lähes kaikki osakekerros- ja rivitalot sijaitsevat, tehtiin vuonna 2012 yhteensä 402 asuntokauppaa.
Vuonna 2016 luku oli 221, vuoden 2017 tammi-syyskuussa enää 152.
Viime vuoden viimeisen neljänneksen luvut eivät ole vielä käytettävissä, mutta vuodesta näyttäisi muodostuvan edellistäkin hiljaisempi.
Alueelliset muutokset ovat olleet rajuja.
Vuonna 2012 yli lähes kaksi kolmannesta myydyistä asunnoista sijaitsi keskustan ulkopuolella.
Vuosina 2016 ja 2017 niiden osuus kaupoista on ollut selvästi alle puolet."
Eli todellakin ollut raju pudotus myyntimäärissä.
Vain keskustasta ostaminen on enää pitkällä tähtäimellä suunnittelevalle fiksua.
Muilta alueilta myyminen sitten myöhemmin voisi osoittautua hankalaksi.- Eikysyntää
Olet oikeassa, vain keskustasta kannattaa ostaa. Hintojen ennustetaan laskevan, ja muualla kuin keskustassa sijaitsevista asunnoista ei pääse eroon kuin pilkkahinnalla. Tämä kehitys vain vahvistuu tulevaisuudessa kun ostajina on lähinnä vanhusväestöä.
- Mömmöeki
Keskustassa ei ole kuin kerrostalo lääviä. Kuka niitä haluaa?
- talokauppaa
Kauppa käy jos hintapyyntö on kohdallaan.
https://www.seiska.fi/Uutiset/Laura-Voutilainen-sai-myytya-hirsitalonsa-pyysi-talosta-aluksi-849-000-euroa-lopullinen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974309Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351358
- 10979
- 141958
- 6904
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12842Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11780