Asbesti kerrostaloissa

Asbestia

Asun kerrostalossa, joka on rakennettu 1989, onko siis mahdollista että talossa esiintyisi asbestia jossain muodossa ?

10

1738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KylläVarmaan

      Varmaan esiintyy jossain, mutta ei asbestista sinänsä ole haittaa. Ainoastaan silloin, kun lähdetään jotain remppaa tekemään, jossa joudutaan purkamaan vanhaa pois.

      Eli asumiseen ei vaikuta, jos purkutöitä ei tehdä.

    • Asbestia

      Eli ei ainakaan missään näkyvällä paikalla esiinny ?

    • esim.lattioissa

      Muovisissa lattiapinnoitteissa esim. porraskäytävissä voi olla ihan hyvin, muuallakin kyllä mutta tuo on varmaankin yleisin.
      Vasta 90-luvun alussahan loppui asbestin käyttö ihan kokonaan.

    • Asbestilekuri

      Asbesti talosta saa eturauhas syövän pitemmällä ajanvälillä.Muuttakaa pois sieltä!!

    • 247248

      Asbestiin alettiin kiinnittää huomiota 80-luvun puolivälissä. Tuon ikäisessä talossa ei pitäisi liiemmin olla.

    • byggaaja

      Niiiin, itse asiassa asbestia käytettiin vielä vuonna 1992 rakennuksissa.

      • Anonyymi

        Vuoteen 1994 alkuun asti..


    • Anonyymi

      Lukekaa 01.01.2016 voimaan tullut uusi asbestilaki.

    • Anonyymi

      Kerrostalo on talomuotona sellainen jossa asbesti ollut varsin yleinen ainesosa eri materiaaleissa. Rakennusvaiheessa asukkaat eivät itse ole päässeet vaikuttamaan käytettyihin tuotteisiin vaan rakentaminen on tehty mahdollisimman edullisesti ja nopeasti voittojen maksimoimiseksi.
      Rakentajien päämääränä ei ole ollut kerrostalorakentamisessa milloinkaan asukkaiden näkökulma vaan se miten asunnot saadaan mahdollisimman suurella voitolla ja mahdollisimman nopeasti markkinoille.

      • Mihin ruossa nyt unohtui yksi tärkeä tosiasia, eli asbestin hyvät puolet? Se oli halpaa, äärettömän monikäyttöistä, kesti niin kuumaa kuin kylmää ja oli helposti työstettävää sekä muokattavissa eri käyttötarkoituksiin. Eli loistava aine, valitettavasti sen kuidut saattaavat aiheuttaa joillekin pahoin niille altistuneille asbestoosia, joka on keuhkosairaus. Eturauhassyövän saantiin se ei siis vaikuta mitenkään.

        Asbesti on lisäksi vanhanakin täysin turvallinen aine siihen saakka kunnes sitä sisältäviä rakenteita puretaan, silloinkin asbestipurkua ei tarvita mikäli palkattua henkilöstä ei käytetä.

        Eli turha hysteria pois, se on hyvä aine niin pitkään kun se on rakenteissa. Purettaessa toki kannattaa suojautua, mutta sen jälkeen pitää korvata puretut rakententeet asbestia teknisesti huonomalla ja kalliimmalla materiaalilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      115
      926
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      658
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      621
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      566
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      549
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe