Kissa on 6v leikattu naaras. On kiltti meille. Silloin tällöin säikky esim. Juoksee karkuun jos joku menee samaan huoneeseen silloin kuin kissa syö. Mielestäni kummallista. Vierastaa vähän tuntemattomia mutta ei liikaa. Isoin pelko kissalla on hihna ja ulkoilma. Kun hihnan laittaa kaulapantaan kiinni kissa jähmettyt kauhusta, ulkona kököttää paikallaan häntä koipien välissä ja jos joku ihminen kävelee ohi niin alkaa täristä hullun lailla. Usein istuu vain vieressäni ulkona. Mistä tällainen arka käytös johtuu ja miten kissan voisi totuttaa olemaan ulkona/hihnassa?
Todella pelokas kissa
6
815
Vastaukset
- rauhaarakastavat
En käyttäis kissalla kaulapantaa, se karkaa siitä kun säikähtää.
Valjaat parempi, sellaiset joista kissa ei karkaa.Ja ota mukaan kuljetuslaatikko, jolla kuljetat ulos, ja se on myös kissan turvapaikka.Jos esim, irtokoira tulee, saat kissan nopeasti turvaan laatikkoon.Jos haluat ulkoiluttaa kissaa, niin hyvällä ilmalla viet laatikossa rauhalliseen paikkaan, ja avaat oven.Kissalle siis aina päälle valjaat ja talutin, ja annat sen itse tutkia rauhassa ympäristöä.Älä sateella ja kylmällä, tuulella vie ulos, kissat tykkää lämpimästä, joten eivät huonoilla keleillä nauti ulkoilusta. - pitkäkokemus
Arka kissa yleensä pysyy arkana, hyväksyy vain oman väen. Jos kissasi ei halua olla ulkona, miksi sen sinne viet? On joitakin kissoja, jotka viihyvät sisällä, tutussa ympäristössä. Kissa ei ole koira! Joskus annetaan liian ruusuinen kuva kissan hihnassa ulkoiluttamisesta, se ei vaan sovi kaikille! Jos ei asuinpaikan vuoksi kissan vapaana ulkoilu onnistu, anna sen olla sisällä ja järjestä sinne virikkeitä.
- Maanfisu
Mullakin on kissa, joka ei oikein tosta ulkoilmassa välitä, kerrankin se pakit valaista ulos ja kiitti oven eteen.
Sisällä se on yksinäisen lehdistö erakolle taivaan lahja, niin ihana. Viime yön vietettiin poski posket vasten ja Hilja kissa keräsi suoraan korvaani ja minä rastin häntä aina kun heräsin, on niin taivaallista.
Olisin itsekin halunnut siitä " vara kuskin ", kun itsellä alkaa olla tota ikää, ni ei aina muista mihin se auto jäi. Että joskus vain täytyy luopua hyvistäkin haaveita.
Sitten kuin Jehovan uusi järjestelmä tulee voimaan, niin ei edes leijonien tarvitse laittaa kahleista. Eikö ole mahdottoman hieno asia? Rakasta Jehova ja hänen opetusta ja saat lahjan itselle, jollaista et muualta voi mitenkään saada. Ihanaa elämää kissusu kanssa. - kohmeloko
Maanfisu kirjoitti:
Mullakin on kissa, joka ei oikein tosta ulkoilmassa välitä, kerrankin se pakit valaista ulos ja kiitti oven eteen.
Sisällä se on yksinäisen lehdistö erakolle taivaan lahja, niin ihana. Viime yön vietettiin poski posket vasten ja Hilja kissa keräsi suoraan korvaani ja minä rastin häntä aina kun heräsin, on niin taivaallista.
Olisin itsekin halunnut siitä " vara kuskin ", kun itsellä alkaa olla tota ikää, ni ei aina muista mihin se auto jäi. Että joskus vain täytyy luopua hyvistäkin haaveita.
Sitten kuin Jehovan uusi järjestelmä tulee voimaan, niin ei edes leijonien tarvitse laittaa kahleista. Eikö ole mahdottoman hieno asia? Rakasta Jehova ja hänen opetusta ja saat lahjan itselle, jollaista et muualta voi mitenkään saada. Ihanaa elämää kissusu kanssa.Onko pää pipi??
Juu, mulla sama juttu oman kissan kanssa. Ihan turha edes yrittää hihnassa ulos. Varmasti silpoisi multa kädet jo siinä vaiheessa, kun yrittäisin edes laittaa sille valjaita, vaikka on muuten leppoisa tapaus. Ja varmasti saisi suurin piirtein paskahalvauksen sillä sekunnilla, kun sen veisi ovesta ulos.
Yleensä, jos on ovella kun tulen kotiin, niin juoksee samantien jonnekin toiselle puolen asuntoa karkuunkin. Luulisin ainakin, että ennemmin yrittäisi ulos samalla oven avauksella, jos olisi halukas pääsemään pihalle.
- eläintenkouluttaja
Arka käytös johtuu tietysti siitä että kissa pelkää. Pelokkaan kissan totuttaminen ulkoiluun on pitkä ja hidas prosessi. Kaikki lähtee siitä että kissan täytyy luottaa sinuun. Jos kissa ei usko sinun pystyvän suojelemaan itseään se pelkää. Eli ihan ensiksi täytyy rakentaa luottamussuhde kissaan. Seuraavaksi totuttaudutaan valjaisiin, en suosittele kaulapantaa. Eli totutat kissan liikkumaan valjaissa sisällä, niin että se esim suostuu leikkimään valjaat päällä. Tee tästä rutiini, esim. kerran päivässä valjaat päälle, palkitse herkuilla, leikitä kissaa, ota valjaat pois. Kun kissa tottuu valjaisiin avaa ulko-ovi, älä pakota kissaa ovesta ulos, avaat vain oven (kissalla valjaat). Jossain vaiheessa kissan uteliaisuus herää ja se käy katsomassa mitä oven toisella puolella on. Tämä vie aikaa. Muista antaa kissan aina palata sisään kun se haluaa, älä pakota kissaa mihinkään, älä siis myöskään kanna sitä. Jotkun kissat ulkoilee mieluummin hämärässä. Voit kokeilla viedä kissan ulos yöllä. Pikkuhiljaa kissa uskaltautuu olemaan ulkona kauemmin. Muista aina palkita kissaa kun se on rohkea, anna nameja ja purise sille. Yksi hyvä tapa rohkaista kissaa on nostaa sen hältä ylös, esim rapsuttamalla selkää. Itsevarma kissa pitää häntää ylhäällä, mutta toimii myös toisinkin päin, kissa saa itsevarmuutta kun se nostaa hännän. Kissan ikä ei ole mikään este. Olen opettanut vanhoja ja nuoria kissoja ulkoilemaan valjaissa, prosessi on sama. Olen myös kohdannut niitä kissoja, jotka ovat sisällä rohkeita ja ulkona arkoja, sekä ulkona rohkeita ja sisällä arkoja. Joskus auttaa kun kissalla on joku motiivi mennä ulos, esim saalistaminen. Tutki ympäristöä ja etsi hiirien pesiä. Houkuttele kissa sinne, se huomaa hiiret ja yhtäkkiä mikään ei enää pelota. Kissojen saalistusvietti on todella vahva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163255Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622962Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o732793Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342676Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582188- 491769
- 831718
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131711Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181709- 571599