Vakoilevat firmat Facebook, Google, ja LinkedIn

käyttöehdoista

Tietoturva-uhka-firmat (Facebook, Google, LinkedIn ja Twitter) vakoilee ihmisiä ympäri maailmaa. Näiden firmojen tekemisiä ihmetellään, kauhistellaan ja voivotellaan mutta sitten jatketaan heidän tuotteidensa käyttöä. Myös esim. YLEssä on asiaa vatvottu ja ihmetelty että miksi ihmiset niin tekevät mutta esim. tämän hetken ajankohtaisohjelmien palautekanavia ovat yksinomaan samat vakoilijafirmojen tuotteet!

Katsoin eilen TV:stä dokun "Nettiaikakauden härskit ehdot" (alkuperäinen nimi lienee "Terms and Conditions May Apply") missä asiaan liittyviä ongelmia on käytännön esimerkein tuotu esiin. Yksi ongelma on ko. firmojen käyttöehdot mitkä on niin pitkiä että pelkästään niiden lukemiseen menevä aika on kohtuuttoman pitkä. Saati niiden ymmärtämiseen menevä aika. Niistäkin on laskemia miten paljon menee aikaa jos käyttöehdot todella lukee läpi. Firmathan ovat tässä dokussa USA:sta koska ne ovat käytännössä suurimpia mutta onhan niitä toki muitakin.

Samalla voi miettiä että minkälaisen vakoilulain Puolustusministeri Jussi Niinistö on haluamassa ja millaisen itse haluat? USAn armeija ja maanpuolustus käyttää myös näitä vakoilufirmojen datoja hyväkseen.
http://www.defmin.fi/tehtavat_ja_toiminta/lainsaadanto/saadosvalmistelu/sotilastiedustelulainsaadannon_valmistelu

"Nettiaikakauden härskit ehdot. Cullen Hobackin ohjaamassa dokumentissa paljastetaan, kuinka yritykset hyödyntävät surutta omiin tarkoituksiinsa tietoja, joita käyttäjät antavat verkkopalvelujen, sovellusten lataamisen tai verkkokauppoihin rekisteröitymisen yhteydessä. Eivätkä tietoja hyödynnä vain nämä palveluyritykset vaan myös valtio, joka tarkkailee kansalaisiaan. Hoback kysyy: onko yksityisyyttä enää olemassa? Dokumentissa on haastateltu mm. Facebookin perustajaa Mark Zuckerbergia sekä muusikko Mobya. Yhdysvallat 2013."

Yo. dokussa Mark Zuckerberg pyytää filmiryhmää lopettamaan hänen kuvaamisensa yleisellä kadulla. Miksi? Onko se kiusallista Mark Zuckerbergista? Hän on sentään yksi maailman suurinpia vakoilijoita! Miksi pitäisi lopettaa, paremminkin lisää vain filmiryhmiä kotiovelle. Ehkä julkinen seuraaminen ja kuvaaminen saa Mark Zuckerbergin ja vastaavat tajuamaan miltä ihmisistä tuntuu heidän firmojensa kautta tekemä vakoilu?

Terms and Conditions May Apply
https://everipedia.org/wiki/Terms_and_Conditions_May_Apply/
https://en.wikipedia.org/wiki/Terms_and_Conditions_May_Apply

0

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        282
        4150
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        135
        2365
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        2016
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1511
      5. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        39
        998
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        133
        972
      7. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        959
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        337
        901
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        877
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        820
      Aihe