Viiden professorin ryhmä ei usko hallituksen pääsevän itse asettamiinsa tavoitteisiin. Yksi syy ovat veronkevennykset.
Talouspolitiikan arviointineuvoston tiistaina julkistama raportti on kylmä suihku hallitukselle. Viiden professorin muodostaman neuvoston mukaan Juha Sipilän hallitus ei saavuta julkiselle taloudelle asettamiaan tavoitteita. Yksi syy sopeutusuralta lipeämiseen ovat ylimitoitetut veronkevennykset.
”Nopean talouskasvun ja laskevan työttömyyden aikana kotimaista kysyntää voimistavalle finanssipolitiikalle ei ole tarvetta. Finanssipolitiikan tulisi keskittyä julkisen talouden keskipitkän ja pitkän aikavälin kestävyyden turvaamiseen”, neuvosto toteaa.
Minä:
Ahneudella tulee olemaan paskanen loppu.
Viisi viisasta
11
183
Vastaukset
- koulutusta
Sipilän hallitus on hukannut liikkumavaransa hyvätuloisia suosivaan 1,5 miljardin veroaleen ja julkistaloudelle kalliiseen kikyyn.
Sote-uudistus kasvattaa menoja
Finanssipoliittisen linjan lisäksi talouspolitiikan arviointineuvosto nostaa esiin sote-uudistuksen julkisia menoja kasvattavan vaikutuksen. Lisäksi koulutukseen ja tutkimukseen tehdyt leikkaukset vaarantavat pitkällä aikavälillä kasvua. - totuusseerumi
Kuinka monta ihmistä täällä äänestää itseään vastaan?
Hermes, KPV, GBK ja Tiikerit ym joukkueet eivät voita jos pelaavat itseään vastaan, koska voittoja tulee vain kun pelaa vastustajiaan vastaan.
Vaikka äänestetään presidenttiä, niin hänen (niinistön) hyvätuloisia suosiva politiikka jakaa kansan hyväosaisiin ja huono-osaisiin.
Keskipojanmaalehdessä oli myös tätä samaa juttua.
Ihmisen pitää nöyrtyä, mutta ei alistua olemaan polittisia pelinapuloita joille luvataan kuut ja tähdet taivaalta, mutta sieltähän niitä centtejä ei satele. - huhhuhuhah
Niille jotka tekevät tulosta rikkaille vaatikaa tekin omanne rahallisesta onnesta jota ainakin joillekin taivaasta satelee.
- punainen-salama
Vattu mitä tolloja tyhjätasku porvareita.
- BBkertooo
”Nopean talouskasvun ja laskevan työttömyyden aikana kotimaista kysyntää voimistavalle finanssipolitiikalle ei ole tarvetta"
- Mitähän ne prosessorit mahtavat kertoa Ruotsin hallitukselle ja keskuspankille , kun siellä on ollut talouskasvu 3-4% välillä ja korot on pidetty nollan tuntumassa ?
Eikö tuo , jos mikä , ole varsin elvyttävää ja varsin arveluttavaa politiikkaa kun tiedetään että korkohyöty valuu yleensä asuntomarkkinoille , jotka ovat kuumentuneessa tilassa olleet jo pitkään... - koulutusta
Sitä saa-
”Nopean talouskasvun ja laskevan työttömyyden aikana kotimaista kysyntää voimistavalle finanssipolitiikalle ei ole tarvetta"
"Sipilän hallitus on hukannut liikkumavaransa hyvätuloisia suosivaan 1,5 miljardin veroaleen ja julkistaloudelle kalliiseen kikyyn."
Vielä kun googlettamalla hakee mistä on leikattu, niin lopputulos näyttää olevan, että rikkaat ovat rikastuneet ja köyhät ovat köyhtyneet.
Korkohyödyllä kasvatetaan ihmisten jäämistä velkaloukkuun silloin kun korot alkavat nousta.
Pankit joiden toiminta perustuu rahan/kierrätykseen huiskuttavat iloisesti setelinippujaan (o-o)
Pankkiherrat puhuvat samasta syystä verojen keventämisestä, koska mitä enemmän tavaraa eli rahaa on markkinoilla sitä enemmän pankit tuottavat tulosta.
Presidenttivaalit ovat äänestäjien kannanottoja joilla luodaan mielikuvaa, että kaikilla menee hyvin, niinistön äänimäärä esim 60% sehän tarkoittaa, että suurimmat maksajat, eli keskituloiset, pienituloiset ja huono-osaiset ovat tyytyväisiä, että rahat virtaavat rahan luokse.
-mitä tilaa - Voi.voi.voi
Iso virhe Sipilän hallitukselta oli aktiivimalli. On epäoikeudenmukainen ja syrjivä. Se aktiivimalli nykymuodossaan on peruttava!
- liian-paljon
Koti uskonto ja isänmaa
Hallituksen aktiivimalli saattaa olla laiton, koska työehtosopimusten yleissitovuuden yhteydessä nykyiset työttömät ovat olleet työlainsäädännön alaisia ja siirtyessään työttömyysturvan alaisuuteen heille tulee turvata lain mukaan kohtuullinen toimeentulo.
Työttömien pomputtelu johtuu tietämättömydestä sekä osaamattomuudesta jota suomessa ei kukaan valvo.
Suomen ylin syyttäjä, valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen, kahvittelee samoissa seurueissa kuin muutkin oman edun ja ahneuden sokaisemat köyhän kyykyttäjät.
Usko toivo ja rakkaus - tuomari-turmio
Eliitin aktiivimalli:
Nissinen saa siis vielä palkkaa 63 400 euroa kuudelta kuukaudelta, vaikkei hän enää tee töitä sinä aikana.
Hymm siinä taisi mennä kymmenen työttömän turva-rahat.
Eliitti tekee lait joilla turvataan rikaanelämän jatkuvuus vielä elääkkeellä olessaan ja sen jälkeen sukupolvesta toiseen. - Suopiuueppäillä
Eppäilenpä, että suomesta ei löydy viittä viisasta.
- viisasten-kerho
Suopivaan ovat kuitenkin professoreita jotka ovat tutkineet asiaa.
Tietysti tällä palstalla on paljon viisaita, mutta heillä ei ole sen enmpää arvostusta kuin talikolla lumitöissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873948Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242871No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452292- 341301
- 10889
- 130855
- 6804
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12801Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124736- 11730