Olen pitkästä, pitkästä aikaa lähdössä lomalennolle :). Ja kohteena on Madeira, josta olen haaveillut vuosikausia.
Matka jo varattu, mutta mites tuo ruokakuvio menee lennolla, sitä en vielä varannut... Jos lento lähtee Helsingistä puolen päivän hujakoilla, niin onko yleensä matkustajilla tapana varata ateria lennolle? Siis mikä on valtaväestön käytäntö, olen ihan ulapalla näistä systeemeistä....Ja sama kuvio tottakai takas tullessa, kun tietäis miten kuuluu käyttäytyä Finnairin lennolla.
Ja kiitos tiedoista jo etukäteen!
Ateria lennolle
5
420
Vastaukset
- Levadatar
Kyllä kannattaa varata ateria molempiin suuntiin,aikakin kuluu nopeammin,kun saa syödäkseen;)
- Artistikomaksaa
Lentojen aikataulu on sellainen, että monella tuppaa olemaan silloin "ruoka-aika".
Aamupäivän lento on kuitenkin sen verran aikaisin, ettei lounas ole vielä ajankohtainen, eikä se ole edukas kentälläkään. Yleensä tulee juotua kahvit ja jonkin pienen suolaisen kera lähtöä odotellessa (pelivaran takia aikaa on normaalisti). Perillä sitten syödään jotain, koska ajansiirtoa myös se 2 tuntia.
Pois lähtiessä napatäyteen hotellin aamupalalla ja jokin pikaruoka kentällä turvatarkastuksen jälkeen, jonka jälkeen pärjää lennon pienehköllä annoksella perille ja ajaa vielä ilman taukoa kotiinkin, jolloin alkaa olemaan nukkumaan menoaika muutenkin.
Eli on taas tilattu ruoka mennen tullen.
Kuten myös pituuden vuoksi varattu kalliilla istumapaikat, niidenkin hinta noussut vuosien mittaan vastaavat paikat maksoivat 12€ kun nämä nykyiset koneet tulivat, viime vuonna 35€ ja nyt 37€/hlö/suunta.
- Popsipopsiporkkanaa
sama här, miettiin josko lentäis ilman ateriaa, kun viimeksi Nizzaan kesti vain lyhyen ajan, mutta Madeiralle onkin aika pitkä lento 5,5 tuntia. Ruokailu katkaisee kivasti ajankulun, eikä se tavallinen ateria paljon maksa.
Millä lennolla ja mitkä paikat noin kalliita ovat, vai onko noissa jo ruuat mukana?- Levadatar
Kyllä esim varauloskäynnin kohdalla paikat maksaa tuon verran.Palella siinä on yleensä saanut ihan samaan hintaan.
- Artistikomaksaa
Etupään hieman väljemmin olevat paikat (polvitila n. 5-8 cm), ei tarvitse olla 1. penkkirivi tai varauloskäynnin kohdalta. Sieltä lentoyhtiön sivuilta ne selviää, jos varaa istumapaikkansa etukäteen. Nythän osa paikoista on vielä hieman kalliimpia.
Em. 1. rivistä ja varauloskäyntien kohdista meillä ei pidetä niiden matkatavararajoitusten takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085