Olen pitkästä, pitkästä aikaa lähdössä lomalennolle :). Ja kohteena on Madeira, josta olen haaveillut vuosikausia.
Matka jo varattu, mutta mites tuo ruokakuvio menee lennolla, sitä en vielä varannut... Jos lento lähtee Helsingistä puolen päivän hujakoilla, niin onko yleensä matkustajilla tapana varata ateria lennolle? Siis mikä on valtaväestön käytäntö, olen ihan ulapalla näistä systeemeistä....Ja sama kuvio tottakai takas tullessa, kun tietäis miten kuuluu käyttäytyä Finnairin lennolla.
Ja kiitos tiedoista jo etukäteen!
Ateria lennolle
5
409
Vastaukset
- Levadatar
Kyllä kannattaa varata ateria molempiin suuntiin,aikakin kuluu nopeammin,kun saa syödäkseen;)
- Artistikomaksaa
Lentojen aikataulu on sellainen, että monella tuppaa olemaan silloin "ruoka-aika".
Aamupäivän lento on kuitenkin sen verran aikaisin, ettei lounas ole vielä ajankohtainen, eikä se ole edukas kentälläkään. Yleensä tulee juotua kahvit ja jonkin pienen suolaisen kera lähtöä odotellessa (pelivaran takia aikaa on normaalisti). Perillä sitten syödään jotain, koska ajansiirtoa myös se 2 tuntia.
Pois lähtiessä napatäyteen hotellin aamupalalla ja jokin pikaruoka kentällä turvatarkastuksen jälkeen, jonka jälkeen pärjää lennon pienehköllä annoksella perille ja ajaa vielä ilman taukoa kotiinkin, jolloin alkaa olemaan nukkumaan menoaika muutenkin.
Eli on taas tilattu ruoka mennen tullen.
Kuten myös pituuden vuoksi varattu kalliilla istumapaikat, niidenkin hinta noussut vuosien mittaan vastaavat paikat maksoivat 12€ kun nämä nykyiset koneet tulivat, viime vuonna 35€ ja nyt 37€/hlö/suunta.
- Popsipopsiporkkanaa
sama här, miettiin josko lentäis ilman ateriaa, kun viimeksi Nizzaan kesti vain lyhyen ajan, mutta Madeiralle onkin aika pitkä lento 5,5 tuntia. Ruokailu katkaisee kivasti ajankulun, eikä se tavallinen ateria paljon maksa.
Millä lennolla ja mitkä paikat noin kalliita ovat, vai onko noissa jo ruuat mukana?- Levadatar
Kyllä esim varauloskäynnin kohdalla paikat maksaa tuon verran.Palella siinä on yleensä saanut ihan samaan hintaan.
- Artistikomaksaa
Etupään hieman väljemmin olevat paikat (polvitila n. 5-8 cm), ei tarvitse olla 1. penkkirivi tai varauloskäynnin kohdalta. Sieltä lentoyhtiön sivuilta ne selviää, jos varaa istumapaikkansa etukäteen. Nythän osa paikoista on vielä hieman kalliimpia.
Em. 1. rivistä ja varauloskäyntien kohdista meillä ei pidetä niiden matkatavararajoitusten takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022272
- 1291428
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231420Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311394- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3391087- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806