MITEN ALOITTAVA KOKKI VOI SAADA KOKEMUSTA

dgrwgrwtwtferferw

MISTÄÄN? Nyt ties mitenmonennessa paikassa on ilmoitettu ekan tai tokan päivän jälkeen että ei ole tarpeeksi kokemuksia takana ja että talon tavoille oppiminen veisi aikansa ja tarvitsisivat kokeneemman tekijän... Olisi pitänyt saada hommia opiskeluaikojen harjoittelupaikoista mutta heillä henkilökuntaa jo sen verran etteivät voi ottaa. Tiskariksi en aio kokopäiväsenä mennä kun on kokin tutkinto ja opiskelut takana.

Tähän siis että jos haluatte kuullu huutoa siitä että kaikki ei heti ekana päivänä vielä suju tai että teette hommat aluksi vähän eri tavalla, joskin oikein, millä ei pitäisi siis olla mitään merkitystä mikäli lopputulos on työn kannalta sama.... jos siis haluatte kaikkea tätä, lisäksi vielä epäinhimillisen työn ilman taukoja, todella huonon palkan ja tosiaan sitä jatkuvaa nälväilyä ja tiuskimista jos ette heti ekana päivänä ole supersankareita( kokit on kusipäitä ja haukkuu sut mielellään pystyyn jos saavat siihen mitättömimmänkin tekosyyn) niin hakekaa ihmeessä kokiksi. Ite suosittelen mielummin vaikka siivoojaa tai roskakuskia, palkka on about sama ja et tunne itseäsi yhtä ihmisarvottomaksi sylkykupiksi kun "ammatti" keittiössä. Saisi mun puolesta kuolla pystyyn koko ala, kyllä pitää paikkaansa että nuo töllön kokkiohjelmat antaa täysin värään kuvan siitä, millaista paskaa keittiöhommat oikeasti ovat. Lastentarha meininki, huutoa sorsimista ja tappelua surkealla palkalla. Älkää hyvät ihmiset, varsinkaan nuoret juuri peruskoulunsa päättäneet, IKINÄ harkitko kokkilinjaa

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on.se.nähty

      Ravintola-ala ylipäätäänkään ei sovi herkille sieluille. Tyyli on varsin ronskia sekä keittiössä että salin puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe