tietääkö kukaan milloin ja miksi OIKEASTI lestadiolaisuus hajosi vanhoillisuuteen ja esikoisuuteeen?mulla on el-kavereita ja niiltä oon kuullu ihan erilaisia tarinoita kuin meikäläisiltä. kun heihin tutustui, usko tuntui ihan samalta, mutta kyllä nyt huomaa että niillä on ihan eri käsitykset asioista.
vl & el
vl-sisko
231312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Lestadiolaisuus oli alusta asti kauhean lakisävytteinen herätysliike jossa tulikivenkatkuisuus joka oli itse LLL:n tapa julistaa Sanaa sen aikaisessa ympäristössä, -jatkui ikäänkuin eräänlaisena hengenperintönä tuleville sukupolville ja tästä lestadiolaisuus yleensäkin on saanut leimallisen identiteettinsä.
Laki on tarpeellinen ja ehkäpä Lestadius jossain määrin ymmärsi lain paikan peljästytäjänä, mutta valitettavasti hänen jälkeläisensä (jälkeentulevat lestadiolaiset) olivat oppimatonta ja usein lukutaidotontakin porukka joidenka ainoa tietämys kristinuskosta saattoi kilpistyä pelkkään kääntymiskokemukseen ja synnintuntoon. Tällaisessa kiihkeässä ja lakihenkisessä ympäristössä sai vallan paljolti lihanmielisyys ja tultiin rohkeiksi julistamaan tuomioita muille, jotka "eivät kuulu meihin".
1900 luvun taitteessa lestadiolaisuuden suuret hajaannukset jolloin esikoisuus ja uusheräys muodostuivat omiksi ryhmikseen, nosti pintaan lihanmielen ja pääsi valtaan käsitys jonka mukaan se joka "ei kuulu meihin, joutuu tulimereen".
Tukea otettiin etupäässä Raattamaan kehittelemästä synninpäästöjärjestelmästä irtonaisine, asiayhteydestä irrotettuine Raamatunkohtineen. Raattamaaltahan löytyi jo alkeellisena käsitys jonka mukaan vain uskovainen voi julistaa syntejä anteeksi toiselle. Tätä käsitystä rukattiin "sopivampaan" suuntaan jotta lopultakin vuosikymmenien saatossa voitiin todeta täysin kehittynyt omavanhurskauden oppi jossa "kaikki muut joutvat helvettiin paitsi ME"
Sitten keksittiin käsite: "yhteinen omatunto" ja "seurakunnan neuvot" joihin vetoamalla ovelasti saatiin pullikoitsijat ruotuun!
On kuitenkin huomttavaa että esim. Raattamaa ja Lestadius ITSE olivat sitä mieltä että muutkin uskovat voivat pelastua, vaikkeivät kuulukaan "meihin".
Nykyisenkaltaista tuomiohenkeä esiintyy enimmäkseen vanhoillislestadiolaisilla, mutta myös jossain määrin esikoislestadiolaisuudessa, etenkin ruotsin lapissa. Ruotsinkielisellä pohjanmaalla lienee vielä joitakuita vanhempia Rauhansanalaisia jotka ovat sitä mieltä että vain heidän joukossaan voi pelastua, mutta sanottakoon että Rauhan sanassa tuskin löytyy yhtäkään saarnamiestä joka opettaisi "VAIN ME" oppia. En ole koskaan tavannut Rauhansanalaista "VAIN ME" -ihmistä!
Niin: nämä hajaannukset ovat siis ihmisen lihallisuuden tulosta ja lihallisuus niitä ylläopitää sekä ruokkii voimalisesti suomen vanhoillislestadiolaisuudessa! Esikoisuus suomessa on jo suurelta osin vapautunut ko. harhaopista ja mm. esikoisten parhaat johtomiehet/saarnaajat nähdään yhteisissä tilaisuuksissa muiden luterilaisten herätysliikkeitten kanssa.
jäi kertomatta.
Kerro sekin.
Raamatun alusta, aikain alusta, 1 Moos:1:
3 Ja Jumala sanoi: tulkoon valkeus, ja valkeus tuli.
4 Ja Jumala näki valkeuden hyväksi. Niin Jumala eroitti valkeuden pimeydestä:
5 Ja Jumala kutsui valkeuden päiväksi, ja pimeyden kutsui hän yöksi. Ja tuli ehtoosta ja aamusta ensimäinen päivä.
6 Ja Jumala sanoi: tulkoon vahvuus vetten vaiheelle, eroittamaan vesiä vesistä.
7 Ja Jumala teki vahvuuden, ja eroitti vedet, jotka ovat vahvuuden alla, niistä vesistä, jotka ovat vahvuuden päällä: ja tapahtui niin.
Tästä näkyy, että itse Jumala on erottanut erilaiset joukot.
...taa sitä vl-propagandaa!
Totta kyllä sikäli että Jumala todellakin ON erottanut toisistaan pimeyden ja valkeuden mutta siinä menee taas prapagandan puolelle että valkeus olisi vanhoillislestadiolaiset ja pimeys kaikki muu... -hohhhoijakkaa näitä vl:ien yrityksiä suoltaa propagandaa...
Kyllähän asia on niin, että jos täytyisi tuollainen erottelu jonkun IHMISEN tehdä ja jos todellakin sitä ryhtyisi vilpittömästi Raamatullisuuden pohjalta tekemään, niin vanhoillislestadiolaisuus menisi sinne pimeyden puolelle että ryminä vaan kuuluu peräseiniä myöten!
...taa sitä vl-propagandaa!
Totta kyllä sikäli että Jumala todellakin ON erottanut toisistaan pimeyden ja valkeuden mutta siinä menee taas prapagandan puolelle että valkeus olisi vanhoillislestadiolaiset ja pimeys kaikki muu... -hohhhoijakkaa näitä vl:ien yrityksiä suoltaa propagandaa...
Kyllähän asia on niin, että jos täytyisi tuollainen erottelu jonkun IHMISEN tehdä ja jos todellakin sitä ryhtyisi vilpittömästi Raamatullisuuden pohjalta tekemään, niin vanhoillislestadiolaisuus menisi sinne pimeyden puolelle että ryminä vaan kuuluu peräseiniä myöten!
...Eliza on esikoislestadiolainen. Mutta kyllähän sinäkin joskus saatat virheitä tehdä, joten saat anteeksi.
Itse uskon ulkopuolelta tulleena koin ristiriita eri uskoissa ja kun löysin vl:n se oli se oikea johon tein parannuksen.
Mitähän ovat oppi-isämme Lars Levi Laestadiuksen kuvaamat riettaan hengen tuohusvalkea ja aarnituli ?
Kysymykseni ei ole retorinen, vaan todellinen. Miten koet ?
Ruåttalaisilla muutamalla kylällä meni vähä askeettisuus pilkunviilamiseksi, varmisteluksi ja vaatimukseksi.
Kun ruåttis ei kaikessa ollu enää samaa mieltä niin ruåttin syrjäkylät julistautuivat hallitukseksi, jolle vaativat koko muun kristillisyyden alistautumista.
näin on VL näkemys
Just niin kuin SRK:ssa ns. Jumalan Huoneen Hallitus 70-luvulla! Etkö näe yhtäläisyyttä?
todella oli, onneksi se saatiin torjutuksi (Jumalan armosta, ja sallimuksesta), vaikka koville otti
Jaa, että sinäkin muistat tuon ajan.
Miksi sen hallituksen aiheuttamia tekoja ei mitätöidä, jos ne kerran niin vääriä oli, että tarvittiin Jumala apuun torjunnassa?
Eikö jälkien siivoamiseen tarvitakaan enää Hänen apuaan? Sotku on ainakin nähtävissä vieläkin ja muutama "puolikuollut" tien ohessa...
Vai oliko se vain vaara, mutta MITÄÄN VAHINKOA tai SOTKUA EI TULLUTKAAN? Kenellekään, missään?
jotka olisivat mielellään nähneet muodostuvan tuollaisen "huoneen hallituksen", taistelu käytiin mm sen suunnan voittamiseksi
saatiin torjutuksi
samarialainen on liikkeellä, ei tarvitse virua tien ohessa puolikuolleena
olen sen kokenut
Se hallitus oli käytännössä totta ja toiminnassa!
Miksi haluat antaa siloitellumman kuvan kuin se todellisuudessa oli?
Siihen hallitukseen kuului mm. SRK:n silloinen työvaliokunta.
Vai etkö tiennyt tätä? Nyt tiedät. Uskotko?
että olen syntynyt 40-luvun alussa, mulle ei kenenkään
kannata uskotella mitään...en ole saarnaaja, tavallinen riviuskovainen, mutta olen seurannut kyllä tarkasti kristillisyytemme vaiheita
edelleenkin samarialainen korjaa uupuneen, voitelee haavat ja vie majataloon, jonne hän jätti myös penningit meitä varten, armossa on varaa
nythän on rauhan aika, pahojakin vaiheita on ollut
Noh sittenpä tiedät Totuuden.
Oma on näkökulmasi!
Minulla myös.
Samoin kokemukset ja tuntemukset.
sinulle, kevättä ja valoa
täytyy luottaa siihen että kaikella on tarkoituksensa
kun kauan elää, lopulta jää vain kiitollisuus kärsivällistä Isää kohtaan
Kiitos samoin!
Kaikella on tarkoituksensa. Mutta joskus salainen väärä tarkoitus pilaa oikeatkin keinot!
Miten el ja vl:t erottuu sillai tavoista..?olis kiinostava tietää.oon ite vl.
El voivat tervehtiä ja hyvästellä ketä tahansa Jumalan terve, ja Jumalan rauhaa. Ketään ei eroteta. Seuroissa luetaan Laestadiuksen postillaa. Kahvi ja ruoka seuroissa ei maksa kassalla, vaan maksaa voi vapaaehtoisesti. Arpajaiset on syntiä. Telttakokouksia ei ole, tosin telttoja käytetään joskus lisätiloina. Kristillisyydessä lähetetään edelleen yleiskirjeitä, siten kuin oli tapana ennen 1902 hajaannuksia. Kanssapuheita järjestetään. Myyjäiset ovat hyvin harvinaisia.
esikoisuudessa on enemmän ns. sääntöjä, ja outoa minusta on,että kuitenkinjos esikoiset elää ihan niiden vastaisesti,elää kuin epäuskoinen,pidetään henkilöä silti uskovaisena.tiedän tämän, koska minulla on esikois kavereita ja ollaan paljon juteltu näistä.
esikoisten joukkokaan ei tunnu niin yhtenäiseltä,esimerkiksi niiden seuroissa osa käyttää huiveja,osa ei.riippuen kuinka vapaamielinen on.sama on muissakin asioissa.
eroja on paljon.
hmmm.noo.esikoisilla ei ole seuroissa säestystä, koska sitä pidetään turhana. niillä mennään pyytämään synnit anteeksi seurasalin eteen.(ei pakko,voi pyytää myös vaikka vierustoverilta)
on monia mielestäni turhia "sääntöjä", esim.miehet eivät käytä kihlasormuksia eikä solmioita, koruja ei pidetä.jne. osa pitää huiveja päässä seuroissa. huom. OSA!
mutta ne jutut että esikoiset eivät saa pitää mattoja, tai pesukonetta jossa on ikkuna, on ihan
huuhaata!:)
Joo siksi ne haluaakin olla eripaikassa...