Minä uskon, että koulussanne on kasvissyöjille oma ruoka joka päivä. Tämä on hienoa, jokainen saa syödäkseen mitä haluaa. MUTTA. Ongelmani liittyykin kasvisruokapäiviin; silloin tarjolla on vain kasvisruokaa, ja lihavaihtoehto puuttuu kokonaan.
Eikö tämä ole jollain tasolla moraalisesti väärin? Vaikka uusien ruokien maistaminen ja syöminen ovatkin tärkeä osa kasvamista, pitäisi mielestäni myös normaaleille ihmisille tarjota kasvisruokapäivinä oma, mieleisempi ruoka vaikka tämä onkin vastoin päivän ideaa. Tasapuolisuuden nimessä.
Epätasa-arvo kouluruokailussa
4
346
Vastaukset
- avo-vai.aviokaado
Eiks hedelmäliha korvaakaan kasvavan nuoren protskutarvetta?
Pointti siis ei ollut se vaan tilanteen erikoisuus. Kun tasa-arvosta nyt niin vouhotetaan mutta tällaisissa asioissa se ei näköjään toteudu.
- Lukiossa
Kyllä itse koen asian pakottamiseksi ja syrjimiseksi. Meitä lihansyöjiä kiusataan koulussa, sillä meidän arvojamme loukataan ja meidät pakotetaan syömään kasvisruokaa kerran viikossa. On outoa, että näin pieni vähemmistö kuin vegaanit, ovat saaneet tämän asian ajettua näin pitkälle. He persutelevat asiaa ilmastonmuutoksella jne. Mutta faktahan on se, että heidän halvat kasvisruuat tuodaan lentämällä suomeen ja tämä itsessään kuluttaa maapalloamme jo enemmän. Eikä tällä ruokavaliolla urheileva nuori voi jaksaa päivää.
Hyvin tehty kasvisruoka voi olla hyvää ja ravitsevaa, mutta koulumme ei sitä pysty valitettavasti tarjoamaan. Rahat puuttuvat ja sitä on turha edes yrittää. Ja jokapäivä annamme silti kasvisvaihtoehdon, joten järki käteen eikä pakoteta ketään kasvisruokaan tässä valtiossa!
JÄRKI KÄTEEN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912541- 671475
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861447EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19920Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105814Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe37814- 54793
- 30716
