Periikö avioton lapsi isänsä ?

Isyys on todistettu verikokeilla ja isä on maksanut elatusmaksut aikoinaan, mutta ei ole koskaan halunnut nähdä lastaan.
Nyt sain tietää, että isä on kuollut. Periikö lapseni hänet ? Eli tulisiko hänen saada kutsu perunkirjoitukseen ? Lapsen sukunimi on vaihtunut. Miten kutsu löytää perille ? Mistä tätä voisi tiedustella ? Isä oli naimisissa, mutta lapsia hänellä ei ollut muita.

9

1117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä perii, jos isyys on tunnustettu tai sitten oikeudessa todettu ja tuomittu. Asiasta pitää ilmoittaa perunkirjoittajalle, vaikka vanhemmuuden toki pitäisi näkyä vainajan virkatodistuksessa.

      "Unohtamisia" ilmenee...

      • tipsumami

        Kun en tiedä, kuka on perunkirjoittaja, niin vaikea ilmoittaa hänelle.


    • Pitäiskö

      Hanki lapsesta virkatodistus ja lähetä Maistraatiin.Esitä asiasi.Verottajalle menee myös
      perunkirjoitus.

      • Nolo123

        Ensinnäkään maistraattia ei kiinnosta muu kuin alaikäinen lapsi. Toiseksi pelkkä virkatodistuksen lähettäminen maistraattiin ei johda mihinkään.

        Syytä olisi lähettää virkatodistuksen kopio (mistä isyyden tunnustaminen ilmenee) leskelle. Voihan olla, ettei leski tiedä miehensä au-lapsesta. Jos isyys on selvä, lapsi / alaikäisen lapsen edunvalvoja (äiti) tulee kutsua perunkirjoitukseen. Pakko ei ole mennä, mutta asiallista olisi mennä (tai lähettää valtuutettu edustaja).


    • Pitäiskö

      Perukirja tehdään 3kuukauden kuluessa kuolemasta,moite, aika on 6 kuukautta.
      Kerro lapsellesi,tuntuu olevan täysiikäinen,Oikeusapu-autaa.

      • Niin___

        Perukirjalla ei ole mitään moiteaikaa. Se on tehty oikein tai ei ole.

        Verotusta voidaan oikaista verovelvollisen hyväksi viisi seuraavaa verovuotta veropäätöksestä ja perintö voidaan uudelleen jakaa 10 vuotta vainajan kuolemasta, jos oikeat perilliset eivät olleet tekemässä jakoa.


    • tipsumami

      Jos isä on tehnyt testamentin, niin jääkö tytär silloin ilman perintöä ?

    • lakimieshki

      tytär voi vaatia lakiosuuden.

    • Missä-virkattu-todistus

      Ensisijaisesti pitää löytyä dokumentit isyyden tunnustamisesta ja vainajan virkatodistus.

      Isyyslaki kuitenkin muuttui vuoden 2016 alussa. Isyyden vahvistaminen on myös vanhoissa tapauksissa mahdollista nostamalla kanne käräjäoikeudessa. Jo kerran jaettuja perintöjä saatetaan joutua palauttamaan ja jakamaan uudelleen!

      Rintaperillisiä ovat perittävän lapset syntyperästään riippumatta, mutta isyys pitää vahvistaa.

      Vaikka isyys vahvistettaisiin kanteella, lapsi ei voi kuitenkaan pääsääntöisesti saada perintöoikeutta biologisen isänsä jälkeen, jos isä on kuollut ennen 31.1.2012.

      Isyys selvitetään nykyään veritutkimuksilla. Jos vanhempi tai vanhemmaksi epäilty on kuollut, voidaan veritutkimus tehdä tämän sukulaisista. Tämä edellyttää, että sukulaiset antavat suostumuksensa.

      Lisää laista

      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20150011

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1258
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe