Lopetitko esikurssin jälkeen

Kiinnostaisi tietää miksi niin harva jatkaa harrastusta kurssin jälkeen. Miksi lopetit?
Mitä seurat tekee saadakseen porukan jatkamaan harrastusta?

6

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 534534

      Itse lopetan judon varmaan kun vuosi on täynnä. Se kilpailuhöpötys ei oikein kiinnosta. Kaikessa on aina lähtökohtana se miten asia on kilpailussa ja mitä voi tehdä kilpailussa.
      Toiset tykkää .. toiset ei.
      Ekan puolen vuoden aikana ei näytetty yhtään tekniikkaa millä voisi ranadorissa tehdä muutakin kuin vain vääntää väkisin. Tokihan youtube on täynnä viedoita ja niitä juttuja voi sitten yrittää kokeilla treeneissä mutta voisi kai sitä seurassakin opettaa jotain.

      On olemassa itsepuolustuslajeja ja näemmä myös itseopiskelulajeja.


      Kaikki ei vaan osaa opettaa, oli niitä daneja sitten kuinka monta tahansa.

    • Rahastusta

      Itse lopetin siitä syystä, kun en halunnut rahoittaa turhaan seuratoimintaa. Harrastuksen kuuluu olla ilmainen ja hauska, ei rahastusta. Opin perusteet, ja muistan tekniikat vieläkin ulkoa, se riittää. Näin säästin hyvät rahat sellaisiin asioihin, joita oikeasti tarvitsee.

    • kovaheebo

      Olipas hassunhauska trolli.

      • Tarkoititko tuota ihan ensimmäistä kirjoittamaani kysymystä?


    • segrgrdhtd

      Kohta 9 vuotta käynyt samassa nyrkkeilyseurassa eikä aikomusta lopettaa. Tässä suurimmat syyt:

      1. Treenataan oikeaa kilpailuissa käytettävää tekniikkaa ja sparrataan, mutta ei ole mikään pakko kilpailla ja oikeastaan kukaan seurassa ei kilpaile. Liian usein nyrkkeilyssä homma painottuu liikaa joko kuntonyrkkeilyyn missä tekniikka jää taka-alalle eikä sparrata, tai sitten kilpaseuroihin jotka vain tarkoitettu kilpailijoille. Kuntonyrkkeilyssä mielenkiintoni häviäisi nopeasti kun tekniikka taka-alalla eikä sparrata, mutta en kuitenkaan halua kilpailla.
      2. Sopivan raskasta, hommia voi tehdä paljon omaan tahtiin, sparrauksessa ei vedetä täysillä, mutta kuitenkiin painetaan aina vähän yli mukavuusrajojen mitä ei yksin treenatessa niin helposti tee.
      3. Hyvä neuvova valmentaja joka on osaava ja aidosti kiinnostunut ja innoissaan nyrkkeilystä.
      4. Hyvä porukka ollut vuosikaudet treenikavereina.
      5. 140e vuosimaksu ei paha verrattuna moneen muuhun lajiin.

      • segrgrdhtd

        Ja näistä tuo 1-kohta mielestäni tärkein. Tiivistettynä: Treenit muuten kuin kilpatreenit mutta erotuksella että a) ei pakko kilpailla b) tahti vähän rennompaa eikä verenmaku suussa ja huimauksesta kärsivänä tarvi treenata, enemmän oman kunnon mukaan

        Tätä voisi varmaan soveltaa muihinkin kamppailulajeihin. Kamppailulajit eroaa tuon kilpailemisen suhteen muista lajeista että kehään ei noin vain mennä kokeilemaan vaan siinä on oikeasti vakavien vammojen vaara ellei kunnolla valmistautunut. Siksi moni ei halua kilpailla mutta oikean tekniikan oppiminen kiinnostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      802
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe