Vaalitentit ovat olleet tosi hauskoja. Väyrynen tietää, että Venäjä on aina vahingossa tehnyt sen, mitä on tehnyt. Varmaan Mainilan laukauksetkin olivat niitä vahingossa tehtyjä. Vanhanen ja Haatainen olisivat pitäneet oppitunnin Trumpille, miten pressan töitä tehdään. Eivät näköjään muistaneet, miten Haloselle aikanaan kävi, kun lähti opettajaksi. Valkoisen talon ovi meni lukkoon häneltä. Haavisto ja Kyllönen eivät muista, että pressan paikka on avoinna vain pienessä Suomessa eikä suurvallassa. Koko maailman asioita ei pieni maa pysty hoitamaan.
Annetaan tahallaan väärä kuva pressan valtaoikeuksista. Tyhmä kansa uskoo, että pressa voi puuttua joka asiaan. Emme elä yksinvaltiaan valtiossa. Suomen valtiosääntö sanoo, että korkein päätäntävalta meillä on Suomen eduskunnalla. Ei yksi henkilö pysty kävelemään sen yli. Toki presidentti voi jättää vahvistamatta jonkun lain, mutta se palaa silloin eduskuntaan ja käsittelyn jälkeen tulee voimaan ilman vahvistusta. Eli pressa voi vain vähän viivästyttää lain voimaantuloa. Kyllä Haavisto tämän tietää, mutta olettaa, että Suomen kansa on niin tyhmää, ettei tiedä tätä. Niinistö on ainoa järkevä.
Pressan vaalit
Se-siitä
3
<50
Vastaukset
- tyhmyydestäsakotetaan
Oh,siinäpä mielipide! Tyhmä suomenkansa ja viisas Niinistö !
- LH_5
Tässä tulee nyt jytky.Laura-jytky.
- KunTuliPuheeksi
Joo, viisi prosenttia on kannatus. Jytkynkytkyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815