Tätä sattuu varsinkin pienissä ravintoloissa,sanoisin, no, melko yleisesti.
Jos lasku on tehty käsin piirtämällä paperille,niin siinä "sattuu" turhan usein laskuvirhe. Laskutettavat tuotteet on merkattu oikein allekkain mutta viivan alla onkin yllättäen väärä hinta. On laitettu 10€ liian suuri loppusumma.
Viihteellä oleva seurue ei aina jaksa laskea loppusummaa ja näin vilahtaa ylimääräinen 10€ huijarin taskuun.
Herää myös kysymys meneekö nuo käsin piirrellyt laskut ollenkaan verotuksen piiriin.
Paperissa pitää olla vähintään juokseva numero kirjanpitoa ja verotusta varten.
Kun sinua yritetään huijata,niin ota valokuva laskusta, toinen laskun tekijästä ja kolmas ravintolan kyltistä.
Toimita kuvat tietoineen vaikka infoon,lehden toimitukseen tai mikä sitten lieneekin paras paikka.
Vaikkapa suomalaisiin iltapäivälehtiin. Voi jopa olla,että joku viranomainen noteeraa asian varsinkin, jos sille saa jossain medianäkyvyyttä. Ainakin voi toivoa niin.
Välimeren kohteissa kukaan virkamies ei lotkauta korvaansa moiselle ikiaikaiselle maan tavalle ottaa tyhmältä rahat pois. Aktiivisesti siellä kyllä vaaditaan ja nostetaan jatkuvasti -aina vaan-meidänkin antamaa miljarditukea.Samaan aikaan harmaata taloutta ei edes yritetä pistää kuriin, mutta jos Madeira olis asteen verran rehellisempi?
Ainakin rehellisyyttä voi ja pitää vaatia aktiivisesti vastineeksi miljarditukiaisista.
Moraaliin ei kannata vedota.Se on Pohjois-Eurooppaa varten varsinkin julkisuudella höystettynä.
Jotkut ravintolat huijaavat
suomi.on.kaukana
1
615
Vastaukset
- Kyssäri
Kyllä ne huijaavat kaupassakin, tämä oli pikkujuttu mutta ärsyttävä.
Ostin sellaisen neljän purkin toisissaan kiinni olevan pakkauksen jugurtteja, näissähän on aina könttähinta pakkaukselle, niin eikö oltu veloitettu joka purkista erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129