Ovikaiuttimen asennus

Niin

Kun asentaa kaiuttimen oveen, niin ensimmäisenä on tietenkin vaikeus saada se sovitettua oveen sopivasti, mutta mitäs sämän jälkeen??

Tarkoitan seuraavaa:
Pitääkö oven sisälle tukkia jotakin vaimennusmateriaalia/tiivistää ovipahveja.

Toisaalta pitääkö ikkunatiivisteistä tihkuvan/kondensiveden valumiseen kaiuttimeen jotenkin varautua. Esim. laittamalla jonkinlaisen suojan kaiuttimen yläpuolelle.
3831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei siinä ihmeitä tarvita...
Kaikki on lähinnä kiinni siitä ,paljonko on
tilaa oven sisällä, eli minkäkokoinen elementti
mahtuu oveen (helposti), yleensä magneetti ottaa
ensimmäisenä kiinni oven kantaviin rakenteisiin,
ja joskus käytetään esim.puisia yksinkertaisia
palikoita, jotka ovat kaiuttimen ulkoreusta pari
senttiä sisäänpäin sekä ulospäin, parin sentin
paksuisia , jotten kaiuttimen magneetti ota
kiinni peltiin. Kaiuttimen ja - navat ja siihen
kiinni tuleva piuha kannattaa eristää hyvin,
jottei ne pääse ottamaan oven peltiin kiinni,
(joka on miinus-maadoitettu), ja sitäkautta
aikaansaa epämiellyttäviä kokemuksia.
mm autostudio myy muovisia paloja oveen 3-tie
erillis-sarjaa varten, joka ulottuu ovesta auton
sisätilaanpäin, jotta saadaan kajarit helposti
istumaan.
Yleensä ovikajarit eivät resonoi, joten ovi ei
vaadi kummempia noisekillereitä, tai muuta,
ja autokäyttöön tehdyn kajarin täytyy kestää
se vähä vesi jos sellaista sinne pääsee.
Koko ovi toimii hyvin kotelona kajarille,joten
erillistä koteloa ei sille kannata tehdä.

Äänestä
  • Kaiuttimelle mahdollisimman tukeva kiinnitys oveen. Lisäksi ovipeltejä ja ovipahvia kannattaa ehdottomasti vaimentaa matolla ja/tai massalla. Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin resonointi joka pilaa muuten hyvän toiston.

    Elementit kannattaa suojata vedeltä. Ne kestää kyllä vettä, mutta eivät kovin kauaa. Kolmen-neljän vuoden jälkeen saattaa tulla elementtien vaihto kyseeseen jos vedeltä ei olla suojauduttu mitenkään. Etenkin vanhemmat paperi/pahvikartioiset mallit pilaantuvat herkästi. Uudemmatkin saattavat ruostua ja liittimet hapettua.

    Äänestä

laittaisin oven väliin äänieristysvillaa.se toimii todella hyvin autossa ja suojaa jonkin verran myös vedeltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nano kirjoitti:

Niin

Kun asentaa kaiuttimen oveen, niin ensimmäisenä on tietenkin vaikeus saada se sovitettua oveen sopivasti, mutta mitäs sämän jälkeen??

Tarkoitan seuraavaa:
Pitääkö oven sisälle tukkia jotakin vaimennusmateriaalia/tiivistää ovipahveja.

Toisaalta pitääkö ikkunatiivisteistä tihkuvan/kondensiveden valumiseen kaiuttimeen jotenkin varautua. Esim. laittamalla jonkinlaisen suojan kaiuttimen yläpuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu