paljonko voi pyytää hinnan alennus

omistaja3

Kauppahinta 145 000 talo myyty hyväkuntoisena ja kuivaksi todettu . Ei vesivuotoja nyt löytyi kylpyhuone remontin yhteydessä homekasvustoa ja seinä on ollut ihan selvästi joskus auki on jopa kestopuun pätkillä paikattu tukipuita. Myyjä kieltää tietäneensä ongelmasta. Eli kyse on piilevästä virheestä. Totesi kuitenkin että edellisen omistajan piti hoitaa asia kuntoon.
Montako prosenttia pyytäisitte kylpppäri remppa on kuitenkin sen 10 000e

7

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkikäteen_ostaessa

      Olisit mitannut kosteudet ja homeet ennen ostamista!
      Turha itkeä jälkikäteen etkä sinäkään tiedän kaikkien omistajien aikaisempia toimia omistamissasi asunnoissa?

    • eipä.piilevä.ollutkaan

      Kysehän ei ole piilevästä virheestä kun myyjä on todennut, että edellisen omistajan olisi pitänyt hoitaa asia kuntoon. Eli myyjä on pimittänyt tietämänsä "korjauksen".
      Hänen olisi pitänyt rehellisesti kertoa asia myydessä ja neuvotella talon kauppahinta sen mukaisesti.
      Ymmärrettävästi houkutus jättää mahdollisesti kaupat kokonaan torppaavasta virheestä kertomatta on suuri. Jonka takia myyjän virhevastuu nimenomaan on lakiin säädetty.

      Jos siis todistettavasti myyjä tiesi edellisen omistajan viritelmistä, maksakoon koko laskun. Paino sanalla todistettavasti, muutoinhan käräjillä voisi kiistää asian.
      Käräjillä uhkailuun ei kannata lähteä kuin viime hädässä, mutta mikäli myyjä ei ole tiennyt vastuistaan (joka on mahdollista, valitettavasti) niistä valistaminen ja asiasta asiallisesti neuvotteleminen ratkaisee asian. Ellei koko talo osoittaudu olevan pilalla.

      Tietenkään ei sitten kannata yrittää "rankaista" myyjää laittamalla esim. kullatut hanat ja käyttää muutenkin kalleimpia mahdollisia materiaaleja remontissa, vaan tolkulla. Vaikka mieli tekisi näyttää ne kuuluisat närhet mynät ;)

    • näitä.on.paljon

      Vie asia oikeuteen ja vaadi 50 000 hinnan alennusta. 3 vuoden päästä tulee hovioikeuden tuomion jossa saat korvausta 5 000 € mutta maksat omat kulusi 30 000 euroa.

    • Aloittaja voisi nyt ihan aluksi kerto minkä ikäisestä kylpyhuoneesta on kyse. Vasta sen jälkeen on edes mahdollista ottaa kantaa asiaan.

    • omistajat3

      Kohteen rakennus vuosi on 1998

    • KohtuusKaikessa

      "nyt löytyi kylpyhuone remontin yhteydessä homekasvustoa ja seinä on ollut ihan selvästi joskus auki on jopa kestopuun pätkillä paikattu tukipuita"

      Eli remonttia lähdettiin tekeen ja sen yhteydessä löytyi vikaa rakenteista, joka on ihan sinänsä normaalia märkätiloissa.

      Sen osuuden voi (yrittää) pyytää myyjältä plajonko rakenteiden korjaukseen palaa rahaa. Yleensähän näissä joudutaan uusimaan runkopalkkeja, joten kovin isoista kustannuksista tuskin on kyse.

    • viitisen.kymppiä_

      Tuollaiseen korjaukseen ei saa menemään viittä tuhatta vaikka kuinka yrittäisi. Omana työnä alle 2000 €.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      13
      3817
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      226
      3748
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      132
      3416
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      72
      3374
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2267
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      44
      1642
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      36
      1593
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1491
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1433
    Aihe