Onko tämä uhkaus

mitään.en.hyväksy

"Maksupalveluehdot uudistuvat

Maksupalveluehdot uudistuvat lakimuutoksen vuoksi 1.2.2018. Kokosimme alle tärkeimmät muutokset.

Asiakas, joka jatkaa maksupalveluiden käyttöä, hyväksyy samalla sen, että palveluntarjoaja käsittelee asiakkaan asiakastietoja maksutapahtumien suorittamiseksi.
Aikaisemmin maksupalveluita ovat olleet enintään 60 euron arvoisten fyysisten tuotteiden maksaminen puhelinlaskulla. Tämä säilyy ennallaan. Jatkossa myös lisämaksulliset puhepalvelut, digitaaliset sisältöpalvelut, hyväntekeväisyys, lahjoitukset ja liput (kuten matka- ja pääsyliput) ovat maksupalveluita silloin kuin kertaosto on vähintään 50 euroa ja enintään 110 euroa. Maksupalvelua ovat myös liittymällä tehdyt alle 50 euron ostot edellä mainituissa tuotteissa, mikäli niiden yhteismäärä ylittää 300 euroa kuukaudessa liittymää kohden.
Jatkossa Telia tai palveluntuottaja voi edellyttää maksupalvelun käyttäjän vahvaa tunnistamista maksutoimeksiannon hyväksymiseksi. Tunnistautuminen voidaan tehdä esimerkiksi mobiilivarmenteella tai pankkitunnuksilla."

Mistä ihmeen maksupalveluista Telia höpöttää. Minulla on vaan Telian operoima laajakaista, kannettava laajakaista.

5

1282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • njetponi

      "Aikaisemmin maksupalveluita ovat olleet enintään 60 euron arvoisten fyysisten tuotteiden maksaminen puhelinlaskulla. Tämä säilyy ennallaan. Jatkossa ......... ..."

      Onko sinulla jonkin asteinen ymmärrysvaje?

      • mitään.en.hyväksy

        Sinulla varmaan on jokin vaje, ei minulla ole telian puhelinliittymää, pelkkä kannettava laajakaista.


      • ncnzmzmzmz

        ihan silläkin sim-kortilla pystyy ostoksia tekemään. olen itsekin ostanut automaatista kokiksen mokkulalla useammankin kerran.


    • eimerkittävänousko

      Elisa nostaa hintojaan tuon tuostakin :( Nyt nousee kuukausimaksu 1,90 vuodeksi ja sen jälkeen vielä lisäksi 2€, eli nousee vuodessa 1s 3,90€! Maksaa siten reilusti yli tuplat siitä minkä sopimuksen tein aikoinaan Saunalahden kanssa. Tuohon voisi lisätä vielä alle euron päivät 2€ kk, jotka tulleet itsestään (peruttu) on. Miksi perkele pitää hilata hintaa noinkin merkittävästi ylös? Vittu että vituttaa niin perkeleesti että elisa saa kohta pelleillä hinnoillaan ilman minua. Taitaa olla niin että lopetan koko puhelimen käytön ja siirryn kirjepostiin (joka tuokin alkaa olla hinnastoltaan perseestä. Popparoin varmaan postiluukunkin kiinni ja muutan ulkomaille, sellaiseen maahan jossa ei herran ahneus ole haittana (on osoite valmiina)).

      • LaskutuksenRöyhkeys

        minä sanoin jo kuukausia sitten " haista elisa vittu ikuisesti " koskaan en palaa..... oli hinnat mitkä hyvänsä !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe