Olen neljä vuotta yliopistossa penkkiä kuluttanut nuori nainen, jonka olisi tarkoitus valmistua ensi vuonna tuplamaisteriksi luokanopettajaopinnoista sekä suomen kielen koulutusohjelmasta. Minulla on pitkä kirjallisuuden sivuaine plakkarissa ja suunnittelen mahdollisesti paisuttaa pakettia viestinnän lyhyellä sivuaineella. Alun alkujaan suunnittelin ryhtyväni opettajaksi (tämän varmaan jo päättelitte), mutta olen myös pitkään haaveillut toimittajan ammatista.
Pääsin viime vuonna kesätöihin paikallislehteen ja olen sittemmin tehnyt juttuja pitkin vuotta. Hommat jatkuvat myös ensi kesänä. Kädenjäljestäni tykättiin ja pääsin ideoimaan, kirjoittamaan sekä kuvaamaan monenlaisia juttuja etusivulta gallupeihin, uutisista henkilöjuttuihin ja mielipidekirjoituksiin. Muutama tekstini läntättiin myös toisen läheisen paikallislehden sivuille (piirit ovat pienet). Kesän aikana koin jonkinmoisen valaistuksen ja ymmärsin, että tätä minä haluan tehdä.
Eli sen enempää jaarittelematta: Uskotteko, että koulutustaustallani voin päästä joku kaunis päivä vakituiseen toimittajan pestiin? Voiko asiansa osaava ponnistaa paikallislehdestä isompaankin mediataloon ilman journalistisen alan tutkintoa? Arvostetaanko nuorta tuplamaisteria toimitusalalla, vaikka kourassa olevat paperit eivät vastaa täysin työnkuvaa?
Toimittajaksi suomen kielen maisteripapereilla?
2
<50
Vastaukset
- 9864672
Tutkintosi eivät ole rasite, mutta eivät myöskään suureksi hyödyksi. Olennaista ovat suhteet ja tietenkin se, miten hyviä juttuja tekee.
Suomen kieltä opiskelleet ovat usein kiinnostuneita toimittajan työstä, mutta ei siihen pääse kuin arviolta pari prosenttia. Toisaalta ei mikään muukaan tutkinto auta kovin paljon himoituimpien toimittajan paikkojen saamisessa. Isoihin mediataloihin pyritään ovista ja ikkunoista ja työttömyys on suurta.
Summa summarum: 1) Koulutustaustallasi toimittajan työhön voi päästä. 2) Journalistisen tutkinnon puute ei juuri haittaa. 3) Nuorta tuplamaisteria ei erityisesti arvosteta, mutta ei myöskään olla arvostamatta, vaan muut asiat vain ratkaisevat.- Tulevatoimittajako
Näin vähän uumoilinkin. Pitänee siis koettaa kerryttää työkokemusta ja saada jalka oven väliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823