Tulitikkujen ikäräraja voi olla joissain kaupoissa K-18.
Tuli mieleen:
On väärin, että kaikki kärsii, kun osa nuorista käyttää tulitikkuja päihteisiin. Ottakaa myös huomioon, että jos nuoret ei saa kaupasta tulitikkuja, ne kyllä saadaan muualtakin. Ehkä jopa helpomminkin.
Kysymys:
Miksi minä alaikäisenä retkeilijänä en pysty ostamaan tulitikkuja, mutta partiolainen pystyy. Miksi minä en voi todistaa harrastavani retkeilyä ja saada oikeutta ostaa tulitikkuja?
Tulitikkujen ikäraja.
NuoriRetkeilijäOnglema
2
1550
Vastaukset
- Ihminen92
Mulle ainakin myytiin prismassa, mutta en tiedä kaikista kaupoista. Olen siis alaikäinen
- Anonyymi
S-ryhmä myy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803