Turkki alkaa takkuilla

Heippa,
Kissani joka on 100% valkoinen uros, Aapo, joka jäi auton töytäisemäksi 2009 sen takapäähän ja selvisi siitä aika hyvin vaikka nilkuttaakin nyt loppuikänsä.
Nyt on kumminkin jo kohta 14 ikää ja sillä on ollut suuria vaikeuksia hoitaa turkkiaan koska se ei taivu kuten terveet lajitoverinsa ja siten sen turkki ei saa hoitoa.

Onko vinkkejä?

5

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohohoho

      No olisiko näin aluksi harjasta/ karstasta apua? Oletko näin pitkään vaan katsellut, etkä ole auttanut kissa rukkaa? Oletko edes eläinlääkärillä käyttänyt? Turkkia pitää nyt viimeistään harjata, päivittäin ja varovasti!

      • uelknu

        sinun olisi syytä keskittyä vain alapääsi turkin hoitoon.


    • paakutpois

      Harjaa, pese ja jos takkuuntuminen johtuu pitkästä karvasta lyhennä paikoista joissa takkuuntuu.Leikkaa takut pois ainakin.
      Meidän vanhukselle tuli takkujaa, ei tykänny koskaan harjaamisesta, puri ja murisi.Saksilla napsin takut pois, ja kyllä välillä harjasin hanskat kädessä.

    • harjakarsta

      Harjalla tai karstalla voi setviä turkkia melko hyvin

    • vierassss

      Kysy eläinlääkäriltä neuvoa seuraavassa tarkastuksessa. Sieltä saa yleensä parhaat neuvot. Itse sanoisin että harjaus ja takkujen poisto. Kissoja ei yleensä pestä, ei ole hyväksi ihon ja turkin luonnollisille bakteereille/rasvoille. Karvattomat kissat ovat eri juttu. Kissoille tarkoitettu lohiöljy parantaa turkin laatua, tekee siitä sileämmän yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      94
      8981
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6807
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5970
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3251
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      68
      3205
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      172
      2311
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe