Pikkulinnut katosivat

Maailmassamontaonihmeell

Onko teillä pihapiirissä pikkulintuja? Meillä ei ole ollut yli viikkoon kuin yksi lintu. On lintulauta , talipalloja, auringonkukansiemeniä ,kauraa..
Tulisi edes orava tai varis, mutta niitäkään ei enää näy. Toissa viikolla oli kymmenkunta lintua.

11

1989

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uk5ujrbd

      Nyt kun kävin miettimään, niin ei ole liiemmin näkynyt, mutta muinakin talvina ollut hiljaisia hetkiä ,vaan minne katoavat hetkeksi,

    • syöttäjäää

      Ei ole rasvapötköt kelvanneet kuten ennen.
      Ajattelin, että niissä on liian tiheä verkko eikä niistä saa kunnolla nokittua, mutta ehkä tässä on jotain muutakin outoa.
      Ehkä lämmin talvi vaikuttaa ruuan kelpaamiseen.
      Kyllä tuosta päivällä jotain piipitystä välillä kuuluu, mutta vähissä ovat.

    • superfood7

      Pitäähän kissojen syödä.

    • PELKKÄ-KUTSUMUS

      SOITAPPA OLAVILLE !

      KAURAA , KUTSUMUS JA VAKAUMUS ...

      • Eeqqåå

        Hienoa, että pääsimme taas pitkästä aikaa suosikkiaiheeseeni eli kauraan ja lintujen ruokkimiseen! Tiedättekö, mikä on lintujensyöttäjien kansallislaulu? No, sehän on tietysti Tirpunen Jouluaamuna. Sen sanat menevät näin:

        Lumi on jo peittänyt kaurat Pikkupuistossa,
        järven aalto jäätynyt Pallonlahdella,
        tirpunen pienoinen syönyt kaurraeinehen,
        Saimaan aalto jäätynyt Pallonlahdella.
        Pienen pirtin portailla oli tyttökulta:
        Tule tirpu riemulla, ota siemen multa!
        Joulu on, kauraton tirpuseni onneton,
        tule tänne riemulla, ota siemen multa!

        Tytön luo nyt riemuiten lensi tirpukulta:
        Kiitollisna siemenen otan kyllä sulta.
        Rangaista sakolla tahtoo oikeus kerran sinua.
        Kiitollisna siemenen otan kyllä sulta.
        En mä ole, lapseni, lintu tästä maasta.
        Olen Saaren Olavi, tulin taivahasta.
        Siemenen ravitsevan, jonka annoit linnullen,
        mielenrauhan sai sun Oltsusi enkeleitten maasta.

        Eipä tulekaan äkkiseltään toista laulua mieleen, jossa kerrottaisi lintujen syöttämisestä.


    • kylläsyövätkaiken

      Jumaliste kun muuttaneet suomeen syömään linnutkin. Näähän syö pulut ja joutsenetkin . Lahnaa menee vaikka niissä on matoja. Pysyvät laihoina. Syövät lokkien munat . Näitä tulee idästä ja Aasiasta sekä arabiaegyptistä. Simpukat menee. Varmaan oravatkin m Niillä on lapsetkin mukana ampumassa hirvivasoja . Eikä sekään riitä nimittäin uskontonsa puolesta uhraavat elukoita. Onhan näillä hyljeravintoloita . Fasaanit niillä on myynissä ravintoloissa. Suomalaiset jää ihmetteleen kun muut syö kaikki. On hirvenliha ravintolaa hevosenlihaa lampaan aivoja ja sorsaa ankkaa hanhee . Ei täällä muut nää nälkää kun suomalaiset. Kyllä syövät kaikkien lintujen munia ja lintuja. Ja kaikki kalat. Ahneuttahan tietysti. Kasvattavat itse ruokaansa kanoja kukkoja kaneja hirviä kasvikset kasvimaatkin vuokraavat. Kalastavat ja heillä on tosiaan kissoja .

    • kemikaaleja

      Ja kaasuaseet tulee ottaa huomioon.

    • Päästöjäpäästöjä

      Tshernobylin räjähdys lennätti radioaktiivisia aineita aina 1.5 kilometriä ilmaan. Tällä korkeudella, kaakkoistuuli vei radioaktiivisen pilven aina Skandinaviaan saakka. Pilvi lensi Skandinavian yli ja palasi jälleen Ukrainaan. Onnettomuuspäivänä tuulen suunta muuttui länteen. Toinen saastunut pilvi leijui täten Puolan kautta Tsekkiin ja aina Itävaltaan asti. Sieltä se ponnahti Alpeista takaisin Puolaan. Tämän päivän tietojen mukaan, maailmasta ei löydy paikkaa johon pilvi ei olisi yltänyt. Saastuneet pilvet leijuivat jokaiseen maailman kolkkaan.

      Puhuivat että Tshernobylin posahduksen jälkeen ei muutamaan vuoteen ollut paljon pikkulintuja Skandinaviassa..

    • Päästöjäpäästöjä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1726
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1723
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1635
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1416
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1372
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      472
      941
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      934
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      896
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      297
      869
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      823
    Aihe