Mulla on määräaikainen soppari, opiskelen ja saan asumistukea. Kaveri tarvitsee kipeästi majoituspaikkaa koska hänet potkitaan naisten turvakodista muutaman viikon sisään. Hän on ollut joulukuusta saakka turvakodissa, koska hänen miehens potki hänet pihalle ja ei suostu auttamaan häntä.
En halua menettää tukiani mutta haluan auttaa häntä. Jos nyt ottaisin hänet luokseni, niin menetänkö tukeni vai saisinko enemmän? Hän odottaa suomen papereita (päätös pitäisi tulla muutaman kuun sisään) jos hän ei saa majapaikkaa niin hänet passitetaan takaisin kotimaahan. Hänellä ei ole mitään kotimaassa ja en itse haluaisi hänen kärsivän siellä. Mitä voin tehdä asian kanssa?
Toivon, että saisin hyviä neuvoja ja että miten voisin toimia tässä tilanteessa.
Asumistuki ja kämppis
kilpi_konna
2
<50
Vastaukset
- aefgdshrf
No ihmisellähän saa olla vieraita. Enemmän tukia et saa missään tapauksessa, mutta omat tukiasiasi voit sotkea pahastikin, jos menet Kelaan selittelemään tuota kuviota. Missä vaiheessa vierailu muuttuu asumiseksi... se onkin vaikeampi kysymys.
Luulisi, että ystäväsi saisi ohjausta sieltä turvakodista. Kunnan sosiaalitoimi myös tietänee, miten edetä asiassa.- kilpi_konna
Selvä, kiitos paljon avusta! Hän kaipaa kotiosoitteen pikaisesti. Täytyy ohjata hänet kunnan sosiaalitoimistolle pikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821