Osakkeet toiselle ja sosiaalituki

Saako Kela jostain tietää tai miten Kela reagoi jos on antanut pörssiosakkeet pois toiselle henkilölle.
4124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eipä se tuollaista saa mistään tietoonsa, mutta huonoa on lahjoitella koska osingot tulee osakkeiden ostajalle, koska lahjoituksen saajaa ei ole merkitty osakerekisteriin, joten hän ei saa osinkojakaan, vaan ne saa rekisteriin merkitty omistaja.

Nyt jos on tehty lahjakirja, niin joutuu maksaan lahjaveron osakkeista ja jos nokian a-osakkeita joiden yksittäisarvo kai jotain 5€/kpl on tällä hetkellä, en ole arvotusta seurannu vähään aikaan.

Mutta joo, eipä se noita saa selville muuten kuin soittelemalla muutama puhelu, mutta eivät vaivaannu soittamaan, vaan vaativat hakijalta omaisuus selvityksen, siihen pitää merkitä kaikki, pb:stä lähtien.

Äänestä
  • Kela saa kyllä tietoja suoraan verottajalta ja verottajalla on tieto osakeomistuksista.

    Äänestä

Näkyy verotuspäätöksessä ainakin, joka Kelan tiedossa.

Äänestä

Osakkeet pitää virallisesti siirtää toisen henkilön nimiin ja odotella niin kauan ettei ne enää näy uusimmassa veroehdotuksessa. Sen jälkeen vasta voi alkaa puijaamaan toimeentulotukea.

Jos lahjoitat osakkeet pois ja haet "liian aikaisin" toimeentulotukea niin asian suhteen tulee varmasti ongelmia ja joudut odottelemaan toimeentulotukea ehkä useita kuukausiakin että se myönnetään oikaisuvaatimuksen kautta tai jopa vasta hallinto-oikeuden päätöksen jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yleinen kirjoitti:

Saako Kela jostain tietää tai miten Kela reagoi jos on antanut pörssiosakkeet pois toiselle henkilölle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu