Saako järjestelmäkameran lentokoneeseen?

järjestelmäkamera

Oon lähössä Thaimaaseen ja mietin että saako järkkärin lentokoneeseen?

9

692

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Saa. Akkujen ja niiden pakkaamisen osalta kannattaa ottaa selvää säädöksistä.

    • Kielenhuoltaja

      Tyhmä kysymys etkä edes tiedä mihin maahan olet menossa.

    • Kyseinen maa on englanniksi Thailand. Suomenkielisessä nimessä jälkiosa on suomennettu eli se on Thaimaa. Sana siis taipuu samoin kuin "maa". Et sano "Mene maaseen makaamaan" vaan "mene maahan makaamaan."

      • Tuota virhettä näkee usein okaro. Suomen koulut eivät enää kykene näköjään opettamaan edes suomenkieltä saatikka prosenttilaskua tai vertailuarvoja kun puhutaan kymmenen kertaa pienemmästä kun tarkoitetaan kymmenesosaa. Niin se prosenttilasku, sitä ei osaa jos ei osaa kuvitella kalliiksiko tulee 300'000€ kaina kun korko nousee vaikka vaatimattomaan 5 - 10%välille. Kun minä aikoinaan ostin rivarin pätkän joskus 1970 luvun lopulla oli korko 13%, siihen pitäisi pyrkiä koska silloin säästäminenkin kannattaisi kun sille saisi noin 10% vuotuisen koron. Siis nykyisen 0,1% sijaan.


      • Extyökkäri kirjoitti:

        Tuota virhettä näkee usein okaro. Suomen koulut eivät enää kykene näköjään opettamaan edes suomenkieltä saatikka prosenttilaskua tai vertailuarvoja kun puhutaan kymmenen kertaa pienemmästä kun tarkoitetaan kymmenesosaa. Niin se prosenttilasku, sitä ei osaa jos ei osaa kuvitella kalliiksiko tulee 300'000€ kaina kun korko nousee vaikka vaatimattomaan 5 - 10%välille. Kun minä aikoinaan ostin rivarin pätkän joskus 1970 luvun lopulla oli korko 13%, siihen pitäisi pyrkiä koska silloin säästäminenkin kannattaisi kun sille saisi noin 10% vuotuisen koron. Siis nykyisen 0,1% sijaan.

        Inflaatio söi säästöt 1970 luvulla. 1970-luvulla hinnat melkein kolminkertaistuivat. Nykyään ne nousevat n. 20% vuosikymmenessä. Hinnat nousivat vuodesta 1970 vuoteen 1980 2,92 kertaisiksi. Jos nyt haluaa mennä takaisin saman nousuun verran, pitää mennä vuoteen 1980. Siis 1970-1980 hinnat nousivat saman kuin 1980-2017 ja jälkimmäisestäkin puolet oli 1980-luvulla. Vuodesta 1990 hinnat ovat nousseet vain 55%, vähemmän kuin 1970-75.


      • okaro kirjoitti:

        Inflaatio söi säästöt 1970 luvulla. 1970-luvulla hinnat melkein kolminkertaistuivat. Nykyään ne nousevat n. 20% vuosikymmenessä. Hinnat nousivat vuodesta 1970 vuoteen 1980 2,92 kertaisiksi. Jos nyt haluaa mennä takaisin saman nousuun verran, pitää mennä vuoteen 1980. Siis 1970-1980 hinnat nousivat saman kuin 1980-2017 ja jälkimmäisestäkin puolet oli 1980-luvulla. Vuodesta 1990 hinnat ovat nousseet vain 55%, vähemmän kuin 1970-75.

        Syynä tuskin kuitenkaan olivat lainakorot! Siis inflaation syynä!


      • No ei syynä, mutta korot ja inflaatio kulkevat käsi kädessä. Lainaaja haluaa omansa, eli korkean inflaation vallitessa hän vaatii enemmän korkoa.


    • N.D.Eirf

      Kameran saa yleensa aina kasimatkatavarana. Putkia usein syynaillaan erikseen, etta ne on kunnossa ja saatat joutua ottamaan kuvan kameralla, jotta se on oikea kamera.

    • Krrrr

      Minä menen kohta taivaaseen. Nyt kun useimmat Nikonit valmistetaan Thaimaassa, niin käyppä kyselemässä. Voisi saada halvalla. Pitäisi vaan olla halvaa mukana. Eh eh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      82
      832
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      122
      577
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe