Saako järjestelmäkameran lentokoneeseen?

järjestelmäkamera

Oon lähössä Thaimaaseen ja mietin että saako järkkärin lentokoneeseen?

9

717

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Saa. Akkujen ja niiden pakkaamisen osalta kannattaa ottaa selvää säädöksistä.

    • Kielenhuoltaja

      Tyhmä kysymys etkä edes tiedä mihin maahan olet menossa.

    • Kyseinen maa on englanniksi Thailand. Suomenkielisessä nimessä jälkiosa on suomennettu eli se on Thaimaa. Sana siis taipuu samoin kuin "maa". Et sano "Mene maaseen makaamaan" vaan "mene maahan makaamaan."

      • Tuota virhettä näkee usein okaro. Suomen koulut eivät enää kykene näköjään opettamaan edes suomenkieltä saatikka prosenttilaskua tai vertailuarvoja kun puhutaan kymmenen kertaa pienemmästä kun tarkoitetaan kymmenesosaa. Niin se prosenttilasku, sitä ei osaa jos ei osaa kuvitella kalliiksiko tulee 300'000€ kaina kun korko nousee vaikka vaatimattomaan 5 - 10%välille. Kun minä aikoinaan ostin rivarin pätkän joskus 1970 luvun lopulla oli korko 13%, siihen pitäisi pyrkiä koska silloin säästäminenkin kannattaisi kun sille saisi noin 10% vuotuisen koron. Siis nykyisen 0,1% sijaan.


      • Extyökkäri kirjoitti:

        Tuota virhettä näkee usein okaro. Suomen koulut eivät enää kykene näköjään opettamaan edes suomenkieltä saatikka prosenttilaskua tai vertailuarvoja kun puhutaan kymmenen kertaa pienemmästä kun tarkoitetaan kymmenesosaa. Niin se prosenttilasku, sitä ei osaa jos ei osaa kuvitella kalliiksiko tulee 300'000€ kaina kun korko nousee vaikka vaatimattomaan 5 - 10%välille. Kun minä aikoinaan ostin rivarin pätkän joskus 1970 luvun lopulla oli korko 13%, siihen pitäisi pyrkiä koska silloin säästäminenkin kannattaisi kun sille saisi noin 10% vuotuisen koron. Siis nykyisen 0,1% sijaan.

        Inflaatio söi säästöt 1970 luvulla. 1970-luvulla hinnat melkein kolminkertaistuivat. Nykyään ne nousevat n. 20% vuosikymmenessä. Hinnat nousivat vuodesta 1970 vuoteen 1980 2,92 kertaisiksi. Jos nyt haluaa mennä takaisin saman nousuun verran, pitää mennä vuoteen 1980. Siis 1970-1980 hinnat nousivat saman kuin 1980-2017 ja jälkimmäisestäkin puolet oli 1980-luvulla. Vuodesta 1990 hinnat ovat nousseet vain 55%, vähemmän kuin 1970-75.


      • okaro kirjoitti:

        Inflaatio söi säästöt 1970 luvulla. 1970-luvulla hinnat melkein kolminkertaistuivat. Nykyään ne nousevat n. 20% vuosikymmenessä. Hinnat nousivat vuodesta 1970 vuoteen 1980 2,92 kertaisiksi. Jos nyt haluaa mennä takaisin saman nousuun verran, pitää mennä vuoteen 1980. Siis 1970-1980 hinnat nousivat saman kuin 1980-2017 ja jälkimmäisestäkin puolet oli 1980-luvulla. Vuodesta 1990 hinnat ovat nousseet vain 55%, vähemmän kuin 1970-75.

        Syynä tuskin kuitenkaan olivat lainakorot! Siis inflaation syynä!


      • No ei syynä, mutta korot ja inflaatio kulkevat käsi kädessä. Lainaaja haluaa omansa, eli korkean inflaation vallitessa hän vaatii enemmän korkoa.


    • N.D.Eirf

      Kameran saa yleensa aina kasimatkatavarana. Putkia usein syynaillaan erikseen, etta ne on kunnossa ja saatat joutua ottamaan kuvan kameralla, jotta se on oikea kamera.

    • Krrrr

      Minä menen kohta taivaaseen. Nyt kun useimmat Nikonit valmistetaan Thaimaassa, niin käyppä kyselemässä. Voisi saada halvalla. Pitäisi vaan olla halvaa mukana. Eh eh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1699
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1664
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1576
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1368
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      453
      904
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      890
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      845
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      820
    Aihe