Onko kenelläkään kokemusta Doylen purjeista. Toimitusvarmuudesta ,hinnasta ja laadusta?
Onko purjeentoimittajilla minkälaiset toimitusehdot noin yleensä, en löytänyt Doylen sivuilta.
Jos toimitus vaikka myöhästyy huuhtikuulta heinäkuulle niin se on jo aika harmittavaa.
Onko purjeentoimittajilla minkälaiset toimitusehdot noin yleensä, en löytänyt Doylen sivuilta.
Jos toimitus vaikka myöhästyy huuhtikuulta heinäkuulle niin se on jo aika harmittavaa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Yleensä muutaman hengen työllistävillä neulomoilla on asiakasystävälliset toimitusehdot. Jos toimitus myöhästyy niin pursi viivästymisen ajaksi välimereltä tai liput perheelle ähtärii pandoja katsomaan.
Tää oli hyvä!
Se menee just noin.
Toimitukset hoituu ihan hyvin, ( oma kokemus Doylen neulomosta suomessa on useamman purjeen toimituksesta sekä korjaus-/huolto- että muutostöistä ) myös sovitussa ajassa, mitä sitten taas tapahtuu jos jahkailee tilauksien kanssa kevääseen asti ?, tuskin kuitenkaan lupailevat liikoja, tietenkin voi tulla viiveitä päämiesten suunnalta, päämiehenä Doyle on globaali toimittaja eli kiireitä on eri aikaan eri puolella maailmaa. Itse arvostan paikallista palvelua ja että Loviisassa on kuitenkin ihan oikea purjeneulomo...
Minullakin on kokemus. Kysymyksiin Steffi vastaili nihkeästi vaikka kysymykseni olivat ammattilaiselle helppoja. Vanhojen purjeiden noutoa malliksi jahkailtiin tyyliin huomenna eiku ylihuomenna, samoin uusien toimituksen kanssa. Purjeeseen olen kyllä tyytyväinen.
Onko+teille+annettu+jotakin+virallista+paperia+toimitusehdoista+yleensä+mistään+neulomosta?
Esim.+10%+alennus+2+vko+myöhästyminen.
Loviisassa+mennee+50%+tilattaessa+ja+loput+toimituksesta,+aina+kannattaa+yrittää+myöhästymissakkoa,+jos+nappaa+niin+intressi+aikataulun+suhteen+on+yhteinen...,+iso+ennakkomaksu+on+aina+riski
Minun Doyle purjeet tulivat 5 viikkoa myöhässä ilman anteeksi pyyntöä.
En osta enää heiltä.
Oman kokemukseni mukaan (kolme eri firmaa) purjeneulomoalan yritystoiminta on usein samalla tasolla kuin raksa, - tai ohjelmisto firmojen. Aikataulut sakkaa, hinta ja laatukin saattaa heitellä laidasta laitaan ja loppujenlopuksi yhtiön katteet syö joko raaka-aineteollisuus tai tehottomat työntekijät.
Aina kun asiaa on maakarille, varaudun viivästyksiin ja sen sellaisiin, aivan samoin kuin ohjelmisto tai raksafirmojenkin kanssa.
Terve,
Tosiaan+Doyle+on+muutaman+hengen+neulomo+Loviisassa,+teemme+purjeet+siellä+ja+pienehkön+koomme+ansioista+voimme+mukautua+hyvin+asiakkaan+tarpeisiin.+Meillä+on+uudet+omistajat+ja+olemme+tehneet+paljon+työtä+sen+eteen+että+purjeet+olisivat+ajallaan.+Doyle+on+yksi+suurimmista+neulomoista+globaalisti+ja+tämä+antaa+meille+suuren+globaalin+verkoston+purjesuunnittelioita+ja+osaamista+eri+luokista,+myös+uudenseelannin+laminointi+tehdas,+STRATIS,+on+vertaansa+vailla.+Toimitusehto+on+50%+ennen+ja+50%+kun+purjeet+toimitetaan,+toimitusaika+on+noin+6+viikkoa,+pyrimme+tekemään+ne+nopeammin,+mutta+ei+haluta+vajota+vanhoihin+tapoihin+jossa+luvataan+liikoja.....+Jos+tulee+jotain+muita+kyselyjä+Doylen+neulomosta+tai+meidän+tuotteista,+voi+laittaa+sähköpostia+mulle+osoitteeseen+toni.kuusinen(at)gmail.com.+Olemme+myös+venemessuilla+ja+siellä+voi+tulla+myös+juttelemaan!
Toni+Kuusiselle+kysymys,+jonka+joku+tuolla+aikaisemmin+kysyi.+Mikä+on+käytäntö,+jos+purjeet+eivät+valmistu+ajallaan.+Siis+toimitusehdot,+miten+vaikutta+hintaan+myöhästyminen?+10%+per+viikko+vai+miten?
En ole purjemaakari, mutta ihmettelen että jos purjeiden saaminen ajallaan on niin tärkeää, miksi tilaatte niitä keväällä ettekä syksyllä? Silloin niitä olisi koko talvi aikaa valmistaa, eikä muutaman viikon viivästyminen haittaisi mitään. Viivästymää voi tulla sairauden, tapaturman, kiinteistön vahingon, tavarantoimittajan toimitusvaikeuksien jne. vuoksi ilman että pienyrittäjä voi vaikuttaa asiaan mitenkään.
Moi,
Myöhästymisiä todellakin yritetään välttää ja jos käy, että purjeet myöhästyy, jonkinlaisista alennuksista käydään sitten asiakaskohtaisesti läpi mitä tehdään. Purjeen tilausvaiheessa saadaan tietää tarkemmin matwriaalin toimittajalta toimitusaika ja nykyään pistetään siihen hieman lisää aikaa satunnaisten meistä riippumattomien myöhästymisien varalle. Ja se että purjeet tilataan yleensä viimetinkaan huhtikuussa on ihan normaalia tällä alalla ikävä kyllä.....ihan globaalistikkin. Mutta syksyllä tilatessa saa varmasti purjeet kauden aluksi veneeseen ja vielä hyvään hintaan!
Tätäpä juuri ihmettelen. Koska pitää tilata että tulee sitten sovitusti.
Ei sekään aina auta. Olen vienyt tavaraa korjattavaksi kahdelle eri yrittäjälle heti venenäyttelyn jälkeen, mutta kovasti on pitänyt Juhannuksen alla patistella, jotta pääsisi liikkeelle.
Tammikuussako se korjaustarve tuli? Neulomoiden vuosi menee pääpiirteissään niin, että syksyllä tehdään korjaukset, otetaan tilauksia sisään ja tilataan materiaalit. Vuoden lopulla ja keväällä sitten tehdään uusia purjeita. Kun uusia tilauksiakin tulee sisään, jää korjausten teko vähän puhdetöiden asemaan.
Onkohan+firman+omistus+uusi+kokonaan+?+Onko+talous+jo+kunnossa+?
Muutama+vuosi+sitten+olin+hankkimassa+uutta+purjetta,+tuo+50%+olisi+pitänyt+maksaa+etukäteen,+firma+(Sail+Dynamics)+oli+silloin+monta+kuukautta+verottajan+verovelkarekisterissä+(ytj)+velat+yli+10k.+Tilasin+sitten+muualta+kun+siellä+ei+tarvinnut+maksaa+kuin+vasta+purjetta+noudettaessa.
Moi!
Joo, Doylen neulomon omistaa nykyään M Yachts telakka Loviisassa, neulomoa pyörittää vielä Steffi mutta omistus on eripaikassa, ison telakan omistamana tällä pienellä neulomolla on paljon parempi taloudellinen takaus kuin ennen.
Myönnettäköön että olen vielä melko kokematon näissä purjehdusasioissa, enkä ollut perillä tuosta mainitsemastasi aikatulutuksesta.
Tässä mielessä he olisivat voineet sanoa, että tule sitten syksyllä uudestaan, jotta saadaan sinun purjeesi ennen Juhannusta valmiiksi.
Näin olisin voinutkin tehdä, eikä sitten olisi tarvinnut ihmetellä ja soitella keväällä niiden vermeiden perään.
Vaikkei ikinä olisi minkäänlaista venettä omistanut, ei luulisi kevään kiireen tulevan sillä alalla yllätyksenä.
Ei ole ollut minulla koskaan Doylen purjeita, mutta iso globaali merkki, joten uskon, että ihan laatutavaraa. Asuin aikoinaan Kotkassa ja silloin tuli korjautettua muutamaa purjetta Doylella Loviisassa. Homma hoitui todella hyvin ja ainakin ko purjeiden kohdalla työn jälki oli ensiluokkaista.
Meiltä hajosi 85 m2 spinnu neljään osaan sivuvastaisen ukkospuuskan yllättäessä Doyle Loviisassa oli firma joka kysytyistä kolmesta suostui edes yrittää purjeen kasaamista. Onnistui hyvin 4 v sitten kevätalvella näihin aikoihin. Ja 3 kesää on toiminut tuo purje jo suurkorjauksen jälkeenkin.