Keittiösuunnittelu

KitchenBoutique

Olen täältä lukenut ihmisten erilaisista ongelmista keittiösuunnittelusta/toimituksista/asennuksista. Kaikki eivät ole asiallisia mutta kyllä ongelmia ilmenee. Jotta näiltä voisi välttyä, kannattaisi käyttää ehkä ammattitaitoista ulkopuolista suunnittelijaa jotta välttyisi virheistä ja säästäisi loppupelissä omaa aikaa ja rahaa. Jokainen kun ei voi olla joka alan asiantuntija, eikä pidäkkään, siksi voisi harkita asiantuntijan palveluja.
Itse olen keittiö/kalustesuunnittelija ja sisustussuunnittelija. Teen asiakkaille pääkaupunkiseudulla työn asiakkaan puolesta. Keittiöön ja/tai koko taloon kalusteet. Teen yksilöllisen suunnitelman ja keittiökuvat/kalustekuvat ja kilpailutan halutessa asiakkaan puolesta tarjouspyynnöt, asiakas päättää, mitä palveluja haluaa minulta ostaa ja mitä tuotteita haluaa/tarvitsee ja mistä. Osan pakettia tai avaimet käteen. Hinta muodostuu ostetuista palveluista ja on sellainen kuin asiakas haluaa.
Yleensä tapaan asiakkaan ensin Skypessä, keskustellaan tarpeista ja mietitään mitä tehdään ja mitä maksaa. Budjetti pitää olla tiedossa. Nyt joku tietty sanoo että suunnittelun saa ilmaiseksi jokaisesta keittiöliikkeestä. Näin on mutta juokse sitten itse. Hyvän keittiö/kalustesuunnitelman tekoon pitää varata aikaa 2-3 käyntikertaa, jokaiseen menee muutama tunti kuitenkin plus matkat päälle ja aikataulusovitukset. Tämän sitten kerrot niin monella keittiöliikkeellä mistä haluat tarjouksen pyytää. Hyvän suunnitelman tekemiseen menee suunnittelijallakin aikaa enemmän kuin ehkä arvaisit jotta se on sellainen kuin haluat, mitat ovat oikein ja tila toimiva. Uudiskohteen suunnittelusta puhumattakaan. Asiakkaalla on myös omat vastuunsa - ilmoitukset/lupa-asiat, tarjouksen lukeminen ja sitoutuminen edesauttaa projektin onnistuminen omalta osaltaan.
Jos joku myyjä ei vastaa puhelimeen tai sähköpostiin - jollain viiveellä - vaihda vaihdetta.

0

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        64
        3235
      2. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        43
        3087
      3. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        42
        2447
      4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

        Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        100
        2197
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        31
        1903
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        27
        1800
      7. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        48
        1616
      8. Mihin hävisi

        Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
        Iisalmi
        85
        1405
      9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        39
        1290
      10. Lähtikö korvat

        puhtaaksi vaikusta?
        Tuusniemi
        81
        1132
      Aihe