Ihmetyttää kun kuuntelee lähetyksiä eri puolilta niin veisaajia on selvästi vähemmän ja enenevässä määrin puheissa ollaan huolissaan lähtevistä ja lähteneistä.
Kun hoitokokous äkkijyrkät menee manalan maille niin taitaa tapahtua lopullista SRK-johtoisessa liikkeessä ?!?
Kun hoitokokous äkkijyrkät menee manalan maille niin taitaa tapahtua lopullista SRK-johtoisessa liikkeessä ?!?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Syynä on asioita, joita ei saa sanoa ääneen.
No mitä ? Kerro tarkemmin.
Älä vain sano että taas jotain rietasta !
Seurat saattavat mennä studiotyöskentelyksi. On vain puhuja, joka saarnaa yksin huoneessa mikrofonille. Seurakunta kuuntelee kodeissaan. Kustannustehokasta. Vähemmän ympäristöpäästöjä.
Tuo olisi kannatettavaa kehitystä!
Olen vähän samaa mieltä toiminnan kehityksestä. Netti on tuhoamassa suurta osaa seuroihin kokoontumisen perinteestä. Nettiseurat eivät korvaa kokoontumiseen liittyvää yhteisöllisyyttä. Yhteisöllisyys murenee pikkuhiljaa ruuhkavuosia elävien perheiden kohdalla, kun ei väsyneinä jakseta lähteä seuroihin, vaan jäädään kuuntelemaan nettiseuroja. Ulkopuolisuuden tunne kehittyy hyvin herkästi.
Osaltaan yhteisöllisyyttä murentaa myös muut toiminta, johon ei kaikilla ole mahdollisuutta osallistua, esimerkkinä erilaiset piirit ja harrastukset, kuten kuorotoiminta.
Ei tarvita valtavia ry-rakennuksia miljoonavelkoineen kuten Oulussa on tehty. Maksakoon velkansa ne jotka sen ottivatkin.
Elämme armon aikaa. Lähtemisen armo on osunut monen kohdalle.
Ja Jumala, taas juttelee lumelle. Job.37:6 Sillä hän sanoo lumelle: Putoa maahan.....
Siioni kasvaa ja penkit täynnä nuoria ja lapsia. Myös parannuksen tekijöitä ollut.
Saarnaajat raiskaavat tyttöjä ja poikia. Sitten uskonveli antaa synnit anteeksi että aamulla voi tass jatkaa samaa touhua synnittömänä.
Siionissa ahkeroidaan iltamyöhään että porukkaa tulisi lisää ja sehän on varsin mukavaa puuhaa.
Kutsumme epäuskoisia parannuksen kautta mukaan Siionin kasvutalkoisiin.