Minulla tuossa 50 neliön eli noin 100 kuution kokoinen autotalli ja olisi tarkoitus pitää siellä satunnaisesti n. +10 asteen lämpötilaa.
Minkä kokoisen patterin tarvin, sehän on ilmoitettu 20-30W kuutio olisi tarve jos tuota huonelämpötilaa pitää.
Eli se olisi 2000w patteri riittävä kun varsinkin en sinne huonelämpötilaa hae.
Mikä patteri on paras öljytäytteinen sähköpatteri vai pelk. sähköpatteri missä tuo lämmön pieni puhallus.
Alkulämmön pistän rakennuslämmitimellä.
60 neliön lämmitys
5
205
Vastaukset
- Maalämpö
Hanki maalämpö. Yksi torvi suoraan autotalliin, uskon lämmön riittävän.
- ratkesi
Taas tyhmä aloitus, tuohon riittää Handy Heater
- eiääliö
Jos satunnaisesti pidät korkeampaa lämpötilaa, niin mikset käytä sitä samaa rakennuslämmitintä millä alkulämmönkin nostat. Yhtä paljon se vie sähköä kuin muukin patteri.
- ei_kiesus
Tuon ovelan erillisen alkulämmityksen ansiosta aloituksen vaikeusaste on ainakin 8 !!
- Tuntuma_on_paras
Laitahan poika sinne ilpo pumppu ja pidä se kokoajan 10 astees niin ei paljo maksa ei tarvi miettiä.
Tai sitten "säästät" ja puhallat tolla väh. 3kw raksalämmittemellä.
Tee niinkuin parhaalta tuntuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809