Ongelmana olisi Excel 2016 ja SharePointin käytössä, kun tulee vähemmän käytettyä. Käytössä on useita satoja taulukoita SharePointin kansioissa. Taulukot sisältävät projektien nimen, työkohteen tunnuksen, huomioitavat/korjattavat asiat työkohteessa, jne.
Taulukot ovat eriteltyinä kolmen eri tyyppisen työlajin omiin kansioihin, mutta taulukkopohjat ovat kuitenkin aina samanlaiset. Nyt siis kansiossa 1 on sisällä kansiot 2,3 ja 4, joissa ovat täytetyt taulukot työkohteista. Näistä kaikista taulukoista pitäisi saada kootusti mm. seuraavat tiedot erillisen työkirjan omaksi luetteloksi; Projektin nimi, työkohteen tunnus ja korjattavat asiat.
Työkirjoissa on tietysti päivämäärät ja nyt haluaisin korjatuista asioista erillisen listan. Erillisen työkirjan taulukon haluaisin sisältävän vain nämä kohdat, koska niillä voisin eritellä kaikkien työkohteiden korjaukset ja jaotella ne vaikka graafisesti aikajanalle. Tai vaihtoehtoisesti voisin tehdä grafiikan tietyn tyyppisten korjausten osuudesta, verrattuna toisen tyyppisiin korjauksiin esim. prosentuaalisesti.
Jos jollain enemmän Exceliä käyttävällä olisi neuvoja, niin otan enemmän kuin mielellään vastaan!
SharePoint taulukoiden tietojen poiminta
3
99
Vastaukset
- SuosittelenTietokantaa
Nevo on että unohda idioottimaisuudet.
Käytä firmasi standarteja. MS Office tiedostoihin tallentuu nykyään ihan kaikki tekijästä ja jokaisesta katselijasta.
Jos haluta koosteita, olis se pitänyt tehdä tietokanta pohjalta. Toki ECEL taulukoista voi sellaisenkin tehdä muuta millaisen konetehon se vaatii jos taulukoita on enemmän.
Jatkuvuuden kanalta SharePointi kannataisi jättää käyttämättä!
Itse en käyttäisi koko Mcrosft Officea.
Vaan WPS Officea tai Libre Officea!
Jos tehdään tietokone järjestelmää ja tiedetään että siittä pitää saada ulos aikajannallisa ja kone tai tyypikohtaisia tai joitakin muita yksilöityjä tietoja. Tekisin itse järjestelmän Oodon päälle ja siitä oikean tietokannan jos saa ulos mitä haluaa.
Exelin kanssa homma on lähinnä näpertelyä. Vaatii julmetun konetehon jos kaikki pitää avata yhtäaikaa ja niistä tehdä tarvittavat haut ja hauista kooste.
On sitä noinkin tehty ja aina käyty juomassa kafvit kun kone etsii.
Eli avaa kaikki koneelle ja linkitä ne toisiinsa.
Sitten etsi haluamasi ja tee haluamasi koosteet ja aikajanat tai mitä haluatkin.
Katso ms ohje Sharepoit käytöstä.. Ei kannataisi kaikeen aina mennä mukaan!
Asiat pitäisi tehdä jatkuvuutta ajatellen universaalisti oikein. silloin kaiki on aina helpompaa jatkossa!- Niinpäniiniii
Kuinka isoksi pitää firman kasvaa että se siirttyy exel näpertyleistä erp järjestelmiin.
Kaupallisten erp hinta on ihan posketon, se rajoitaa paljon. siksi löydään päätä seinään exelillä.
Tähän on Parempi vaihtoehto, Ilmaiset vapaan koodin ohjelmistot. Ei vaadi kovinkaan suurta osaamista tehdä mm tolla Oodolla toimia Ilmainen ERP järjestelmä. Pinissä yrityksissä on halvin tehdä se ottamalla joku nörtti kesätöihin rakentaan se.
Tulee paljon paljon halvemmaksi kuin Tiedon pukumiehet. että lisenssimaksuja ei tule!
Samalla voi siityä koko laitetistois vastaaviin vapaan lähdekoodin tai ilmaisiin ohjelmistoihin.
Koska homma vaatii jonkinllaista itc-tietotaitoa, valita toimintapa kestävälle pohjalle.
Pitäisi siinä käyttää jotai joka tietää näistä.
Toimitusjohtajana pitäisi karvat nousta pystyyn jos lisenssimaksut alkaa olla sata tonnia.
Kun ne vois olla NOLLA!
- visutin.basic
Katso guuglesta hakusanoilla: visual basic read excel data
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849