Harvoin on täyttä asiaa. NO NYT ON:

"Työsuhteet olivat toisen maailmansodan jälkeisissä hyvinvointivaltioissa myös väylä, jolla tuottavuuskasvun hedelmät jaettiin kysynnäksi, hyvinvoinniksi ja yhteiskuntarauhaksi."

Tässä on viisasta puhetta, joka kannattaa kyllä lukea ennen perjantaita!

https://yle.fi/uutiset/3-10038895
303799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Miksi Hämeenlinna-palstalla?

Äänestä
  • Ehkä se laitto ton tänne, kun ei jostain kumman syystä löytänyt Hämeensanomista?!

    Äänestä

  • Hämeenlinnahan on viimeiset kymmenen vuotta ollut alinomaa palstoilla, joilla on tullut totaalisesti häväistyksi. Eikä lainkaan aiheetta. On tämä niin uskomatonta menoa, että sen seuraamisessa on koko valtakunnan väellä ollut naurussa pidättelemistä. Jos olisin hämeenlinnalainen, niin en kyllä kehtaisi tunnustaa.

    Äänestä

Erittäin hyvä kolumni, jollaisia professori Siltala on tuottanut ennenkin. Kiitos aloittajalle linkistä!

Äänestä
  • Sinisten kannattas nyt ajoissa tutkia Siltalan kolumni rivi riviltä, ennenko kansa nauraa ne ulos hallituksesta.

    Äänestä

  • entä nämä paikallisen pravdan uskollinen toimitusporukka onks lukenu Siltalan hienon kirjotuksen ?

    Äänestä

  • Juur sitä!

    Äänestä

  • No sitäpä tietenkin, eihän täällä muita linkkejä ollut kuin se aloituksen linkki.

    Äänestä

  • Kansanedustajat Harri Jaskari ja Katri Kulmuni olivat
    tänään Aamutelevisiossa puhumassa toimittaja Nicklas Wancken johdolla
    "Aktiivimallista" Paavo Arhinmäen ja Pia Viitasen kanssa.
    Kulmuni kehui työllisyysasteen noususta ja Jaskari hehkutti uusista
    työpaikoista. Jaskari tosin unohti mainita niiden vapaana olevien
    työpaikkojen laadun ja määrän.

    http://blogit.kansanuutiset.fi/maailmanparantajan-madonluvut/25-aktiivimalli
    ko-poistaa-tyottomyyden

    Myös Arhinmäkeä ja Viitasta voisi muistuttaa, että TYÖN MÄÄRÄN kehityksen
    mittarina tyttömyys- ja työllisyystilastot ovat kelvottomia.
    Työtuntitilastot on ainoa kelvollinen työkalu kertomaan työn määrän
    muutoksista.
    Jaskari uskoi yrittäjyydestä ja starttirahoista olevan apua tähän
    massatyöttömyyteen. On kuitenkin kansanedustajalta vastuutonta usuttaa
    työttömiä yrittäjäksi kun entisilläkin on jo valmiiksi tukalaa.

    http://blogit.kansanuutiset.fi/maailmanparantajan-madonluvut/16-yrittajan-pa
    hin-vihollinen-on-monikansallinen-yrittaja

    Uskoisin, että näistä linkistä on apua tulevaisuudessa myös
    Aamutelevision haastattelijoillekin.

    Äänestä

  • Tätähän ei oo suuresti kepuli-kokkareet -tuuteista tullu. Hyvä tietää. Kiitos tarkkasilmäselle linkittäjälle vinkistä!

    Äänestä

  • Niin tosiaan koko tiedonvälitys on kokoomuksen ja hiukan kepunkin hallinnassa. Eli niin on, jos siltä näyttää -aforismi voidaan toteuttaa ilman että kukaan mahtaa mitään. Voidaan ajoittaa ja alleviivata näiden kapitalistien intressien mukaisia asioita ja vaieta ei niin mukavat asiat.
    Ja alamaiskansa on niin typerää, että retkuun menee ja antaa ulkolaisten firmojen tyhjentää taskunsa vietäväksi ulos paratiisipankkeihin verottajan ulottamattomiin. Nalle neuvoo tarvittaessa, miten se via Luxemburg/Malta to Panaman Yhdyspankki käy, käy, käy ...
    eik jälkeäkään missään näy, näy, näy ...

    Äänestä

  • Silmäni avautuivat, meitähän taidetaankin kusettaa oikein rankemman kautta. Eikö nuo kusettajat tajua, että tuostahan jää väkisin kiinni jossain vaiheessa. Eikä tuosta sitten ihan helpolla selviäkään. Voi tulla kovinkin kohtalokkaat seuraukset. Nousuhumala ja vauhtisokeus on vallan vaarallinen yhdistelmä.

    Äänestä

  • PUHUMATTAKAAN KAIKKIVOIPAISUUSHARHASTA, JOTA TÄÄLLÄ KANSSA PALJON PODETAAN!

    Äänestä

  • Tänäpänaamulla radion kokkarien pussiin vedättävät toimittajat alleviivasivat ja korottelivat kovasti pienpanimojen hienoa työtä ja Aulangon golffin pitkää ikää. Että golffilla ja pienpanimon korkeaprosenttisella kantavierrevahvalla ja humaloidulla bukeella ratkomme ongelmat. Eli väki ei korkeaprossasissa kaljoissa huomaa kun huijataan. Ja raskaasti.
    Kato lauantain Kaupunkiuutiset sivu 6.
    http://extra.epaper.fi/lehti/hameenlinnan-kaupunkiuutiset/_read/3.2.2018/171473.html

    Pidin ensin vitsailuna, kun täällä kirjoitettiin Sari Rautiosta, että hän on laaja-alainen kaikkien alojen erikoisasiantuntija. Mutta niin näyttäs kumminkin olevan.

    Pravdan urheiluosastossa tänään selitetään, kuinka hän on ollut setvimässä Kerho, Kerho, Kerhon valmentajakysymyksiä suurella sydämellä (melkein kaula-aukosta pilkistää!) ja tietämyksellä. Että kyllä hallinta-alue on laaja ja olennaisimpiin asioihin keskittyvä. Lisäksihän hän hallitsee €Urooppalaiset juomatavat, avoimuuden, aitouden ja decoltétrendikkyyden. Mitä voisi enää enempää toivoa.
    Kykykokoomuksellinen fantastisuus, kuulevat korvat ja valtiohenkilömäiset otteet politiikan keskeisimmillä paikoilla sekä hegumenosherrojen huomioonotto.

    Äänestä


  • "Ahneus sokaisee ihmisen" – Rikosoikeuden professorit varoittavat sote-korruptiosta
    Miljardien eurojen vuosittainen yksityistämispotti ja kokematon virkakoneisto ovat riskialtis yhdistelmä, oikeusoppineet sanovat.

    https://yle.fi/uutiset/3-10036340

    Äänestä

  • Tuon nyt tajuaa, vaikk ei olisikaan professori eikä dosentti.

    Äänestä

  • Entäs kaikkien alojen laaja-alaiset erikoisasiantuntijat?

    Äänestä


  • Varmaan Pravdassa Hannele Anderziin - Annikainen laatii aukeuman tyhjentävän selostuksen siitä, että mitä sieltä löyty.

    Äänestä

  • Ja Kartsa Karppainen kärppänä komppaa Hidu Gazetassa!

    Äänestä

  • Koska se mahtaa tulla se tuntkintalautakunta tänne. Sittenko vasta, kun vapautuu sieltä Kittilän sotkuja selvittämästä.

    Äänestä

  • Nyt iso luuta lakaseen noi berlusconin sensorit veke suomi24:n palstavahdista.
    Meidän on herättävä, ei nämä rosvot lähde, ellemme paljasta tätä meininkiä ja aja niitä veke sieltä!

    Äänestä

  • jos toi on noin, niin onhan se skandaalien skandaali, berlusconin kätyrit ovat tunkeutuneet näiden palstojen sensuureiksi. Kokkarien ajatushautomon idea varmaan tääkin.
    Nalle on muiden riistokapitalistien kanssa keränny kolehdin, jonka miljoonilla on tarkoitus ideoida köyhien tyhjiinimurointi!

    Äänestä


  • Myllymaekelaeinen kirjoitti:

    No sitäpä tietenkin, eihän täällä muita linkkejä ollut kuin se aloituksen linkki.

    no en tiedä

    Äänestä

  • Saatanan.tunarit kirjoitti:

    Silmäni avautuivat, meitähän taidetaankin kusettaa oikein rankemman kautta. Eikö nuo kusettajat tajua, että tuostahan jää väkisin kiinni jossain vaiheessa. Eikä tuosta sitten ihan helpolla selviäkään. Voi tulla kovinkin kohtalokkaat seuraukset. Nousuhumala ja vauhtisokeus on vallan vaarallinen yhdistelmä.

    ja paljon karskimmin ku vois kuvitellakkaan

    Äänestä

Ne pelaa yhteen samassa komennossa kun ovat!

Äänestä

Laita musut töihin sipilä

Äänestä
  • Ei sitte mitään, ei kertakaikkiaan!!! Oot tasan oikeessa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


RobisonCruseo kirjoitti:

"Työsuhteet olivat toisen maailmansodan jälkeisissä hyvinvointivaltioissa myös väylä, jolla tuottavuuskasvun hedelmät jaettiin kysynnäksi, hyvinvoinniksi ja yhteiskuntarauhaksi."

Tässä on viisasta puhetta, joka kannattaa kyllä lukea ennen perjantaita!

https://yle.fi/uutiset/3-10038895

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu