Kilpirauhasen liikatoimita ?

Kysyisin mitä oireita teillä oli kun kilpirauhasen liikatoiminta todettii?

mulla arvot:
tsh - alle 0,01 t4v 32,9
oireet:
korkea leposyke ja siitä johtuva tärinä.
Paino pudonnut mutta ei äkkiä, voi johtua myös siitä että liikun enemmän.
mitään muita oireita ei ole, joskus kädet ja jalat voimattomia mutta ei kokoajan
3561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla todettiin liikatoiminta viime huhtikuussa, oireita lähinnä oli tuo korkea leposyke (106) ja kova hikoilu, tärinää minulla ei ollut. Pientä lämpöilyä oli juuri toteamisen aikoihin ja huonovointisuutta . Näin jälkikäteen ajatellen, kaulalla oli välillä talvella ollut painamisen tunnetta ja jonkinlaista ihottumaa, joka katosi lääkityksen myötä. Paino putosi noin 4 kg hitaasti, osa vielä lääkityksen alettua. T4v oli yli 100 ja tsh mittaamattomissa. Tyrazolin aloitus tuntui ensin kurjalle mutta lääke nopeasti auttoi ja sivuvaikutuksetkin loppuivat. Tsemppiä!

Äänestä

Oireita oli runsaasti. Aina hiki, ikkuna oli pidettävä auki marraskuussa, että sai nukuttua. Uni tuli myöhään keskiyön jälkeen. Nälkä oli jatkuvasti, vaikka söin yötä päivää. Silti laihduin. Ja vaikka laihduin, tuntui kuin olisin valtavan lihava, sillä liikkuminen oli raskasta. Ja hiki lensi. Kädet tärisivät, ei levossa vaan esim syödessä.

Mieliala oli äärimmäisen herkkä ja kärsimätön. Poliklinikalla pillahdin itkuun, kun en heti päässyt vastaanotolle. Keskittyminen oli mahdotonta, sitkeys herpaantui. Voi en enää muista kaikkea, mutta rankkaa se oli.

Kilpirauhanen leikattiin lopulta ja tuloksena oli kilpirauhasen vajaatoiminta. Sen kanssa pärjää hyvin Thyroksinin avulla, vaikka ennen sairastumista olleeseen olotilaan ei ole ollut paluuta.

Äänestä
  • Hyvin samoja liikatoiminnan oireita itsellä myös ollut muutamia kertoja, mutta sillä erolla että näläntunne on häipynyt ja on myös ollut kaulaoiretta ja yökötystä. Lievää eteisvärinää myös ollut. Perustautina autoimmuuni vajaatoiminta, mutta muutama jakso oluut hypertyreoosia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hannel123 kirjoitti:

Kysyisin mitä oireita teillä oli kun kilpirauhasen liikatoiminta todettii?

mulla arvot:
tsh - alle 0,01 t4v 32,9
oireet:
korkea leposyke ja siitä johtuva tärinä.
Paino pudonnut mutta ei äkkiä, voi johtua myös siitä että liikun enemmän.
mitään muita oireita ei ole, joskus kädet ja jalat voimattomia mutta ei kokoajan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu