kauppalehdestä poimittua: viimevuoden tarkistuksissa lasit olivat selvästi heikoimmassa kunnossa skodissa. vain 40prosenttia skodien tuulilaseista oli kunnossa, kun kymmenen yleisimmän auton keskiarvo oli 53prosenttia. parhaimmassa kunnossa olivat Toyotojen lasit 58prosenttia, mutta myös audi kipusi samoihin lukemiin. eikö skoda osaa siis tehdä niin yksinkertaista varustetta kuin tuulilasi???? pitäisikö niitä testata esimerkiksi apinoilla?
Vastaukset 26
- Skodisti
Poimintaa ei ole suoritettu, koska linkki puuttuu.
- skädäm_
Tuulilasit tarkastetaan kyllä katsastuksessa, joten haiskahtaa vähän tarkoitushakuiselta tuo Talouselämä-kehden kirjoittelu. Lehden jututhan on tasoltaan verrattavissa Seiskan höpinöihin.
Ehkäpä Skodilla ajetaan enemmän, jolloin niihin tulee useammin kiveniskemiä. Tohjotalla ajetaan vaan kerran viikossa kioskille ja takaisin viemään lottolappua ja hakemassa vaarille kaks pulloa kaljaa.- OCU1
no ehkäpä skodilla ajetaan vähemmän kuin yhdelläkään Toyotalla. Toyota on aina yksi eniten ajetuista autoista. tuulilasin laatu vaikuttaa siihen miten nopeasti siihen tulee kiveniskuja ja naarmuja. pehmeä lasi ei kestä kauaa. Toyotissa tuulilasitkin ovat erittäin kestävää materiaalia kuten koko panssarivaunumaisen jykevä kori, sen kuulee oven kiinnilaiton äänestä, onkuin pankkiholvin ovi.
- skädäm_
OCU1 kirjoitti:
no ehkäpä skodilla ajetaan vähemmän kuin yhdelläkään Toyotalla. Toyota on aina yksi eniten ajetuista autoista. tuulilasin laatu vaikuttaa siihen miten nopeasti siihen tulee kiveniskuja ja naarmuja. pehmeä lasi ei kestä kauaa. Toyotissa tuulilasitkin ovat erittäin kestävää materiaalia kuten koko panssarivaunumaisen jykevä kori, sen kuulee oven kiinnilaiton äänestä, onkuin pankkiholvin ovi.
Äläpäs trolli lässytä. Tästä on ihan Trafin avoimesta datasta kaivettua tietoa.
Skodalla rullataan vuosittain keskiarvona 20600 tkm.
Vain Mersulla ajetaan enemmän.
Tohjota tulee kaukana perässä, sen vuosittaiset ajokilometrit on vain 15600km.
Kuka nyt sellaisella kiemurtelevalla kinnerillä viitsisi pitkiä matkoja ajaa.
http://naytadata.com/2017/09/07/ajokilometrit-vuodessa/
- Apinatestaus
m.kauppalehti.fi/uutiset/vapaaehtoiset-tarkastukset-paljastavat-suomen-suosituimpiin-kuuluvalla-automerkilla-on-huonokuntoisimmat-tuulilasit/4AzC7cd6
Ei hyvältä näytä! - Tuttua.skeidaa
Liikenneturvallisuuden kannalta myönteistä oli, että lasipriimus Toyota oli viime vuonna myös Suomen myydyin eli eniten ensirekisteröity henkilöauto. Huolestuttavaa taas on, että lasisurkimus Skoda oli Suomen kolmanneksi myydyin automerkki
- Upponalle.uu.uu
Ei Skodaa kukaan osat. Ole nyt vähän kriittisempi. Jas jos muutenkin sokeat eläkeläiset ostaa, ei siinä yksi tuulilasi haittaa näköä... :D
- asia.lasi
Mitenköhän nämä "autoalan insinööriopiskelijat" tuloksensa suodattavat?
"Viime vuonna havaituista vioista yleisin oli kiveniskemä (61 prosenttia), jota seurasivat halkeamat (22 prosenttia) ja tuulilasin yleinen kuluneisuus (12 prosenttia). "
Lasketaanko jo paikattu (suurennuslasilla löydetty) kiveniskemä mukaan? Eniten olisin huolissani yleisestä kuluneisuudesta, kun lasi on "hiekkapuhallettu" ja pyyhkimien hankaama.
Tuulilasit ovat nykyisin kovilla ainakin uusien Skodien käyttöympäristössä Uudellamaalla, jossa kiveä ja nastaa lentää jonoajossa. Kehäteillä töikseen ajavat kertovat vaihtavansa tuulilaseja tiheään tahtiin. Eivät ehdi huonoon kuntoon...
Laitetaan linkki asiallisesti:
https://www.talouselama.fi/uutiset/abc-pihojen-ilmaistarkastukset-paljastavat-onko-suomen-suosikkimerkkeihin-kuuluvassa-autossa-yha-surkeimmat-tuulilasit/9c410f3d-4a6e-375d-9b6b-aaea33f6df8d - HolistiOnOnneton
Holisti ole on sairas kusipää joka provoaa täyspäiväisesti ja keksii ihan omiaan ja irrottaa tekstejä artikkeleista jne.... No Aller tykkää kun on määrää ja mainosrahaa tulee sen mukaan. Muuten hän olisi bannissa.
- pilkingtonn
Mikään autovalmistaja ei valmista itse tuulilaseja. Ne ovat kaikki muutaman tunnetun alihankkijan valmistamia.
- taas.kissa.pöydällä
Eipä valmista ja jos ei valmista niin sitten saa sitä, mitä on tilannut ja mihin hintaan. Ei noissa itäblokin autoissa ole ennenkään ruukannut olla niin kovin laadukkaita osia, kun halvalla on tehty etäeurooppalaisten vähävaraisten kukkaroille ja valmistajan pisnekselle sopiviksi. Olisikohan se jotain karkaistua kuttaperkkaa?
- IsoverSaintGobain
taas.kissa.pöydällä kirjoitti:
Eipä valmista ja jos ei valmista niin sitten saa sitä, mitä on tilannut ja mihin hintaan. Ei noissa itäblokin autoissa ole ennenkään ruukannut olla niin kovin laadukkaita osia, kun halvalla on tehty etäeurooppalaisten vähävaraisten kukkaroille ja valmistajan pisnekselle sopiviksi. Olisikohan se jotain karkaistua kuttaperkkaa?
Saman valmistajan tuulilasi on kaikissa saksalaisissa autoissa.
- J.Orma
taas.kissa.pöydällä kirjoitti:
Eipä valmista ja jos ei valmista niin sitten saa sitä, mitä on tilannut ja mihin hintaan. Ei noissa itäblokin autoissa ole ennenkään ruukannut olla niin kovin laadukkaita osia, kun halvalla on tehty etäeurooppalaisten vähävaraisten kukkaroille ja valmistajan pisnekselle sopiviksi. Olisikohan se jotain karkaistua kuttaperkkaa?
Sulla ei ole mielessä muita materiaaleja kuin kuttaperka ja jemkem?
- Rosso.brunello.sumua
Liian halvalla tehtyjä auto maailman surkimuksia.
Liikenneturvallisuuden kannalta myönteistä oli, että lasipriimus Toyota oli viime vuonna myös Suomen myydyin eli eniten ensirekisteröity henkilöauto. Huolestuttavaa taas on, että lasisurkimus Skoda oli Suomen kolmanneksi myydyin automerkki - Hyljeksittyjä
Skeida.......vertaus huonolle laadulle.
- Kyykman
Tojoprius valittiinkin maailman kauneimmaksi autoksi.
Siitäs saitte Skodistit. - kallisylläpitääVWskoda
Kallis ylläpitää on VW auto-näin todetaan myös ammattilaisten testeissä.TM ja tuulilasi
- onko.lasit.huurussa
Kyllä Tojot ovat ylläpitokustannuksissa ylivoimaisesti aina kalleimpia, Hybrid Auriskin noin 1,5€/100km VW-kilpailijoitaan kalliimpi, mikä syö kivasti bensansäätöt. Suorituskykyero jääköön nyt kertomatta.
- öljypoltinVWskodaudi
onko.lasit.huurussa kirjoitti:
Kyllä Tojot ovat ylläpitokustannuksissa ylivoimaisesti aina kalleimpia, Hybrid Auriskin noin 1,5€/100km VW-kilpailijoitaan kalliimpi, mikä syö kivasti bensansäätöt. Suorituskykyero jääköön nyt kertomatta.
Eikös VW autoissa mene jo öljyä moottoriin LL huoltovälillä ainakin 30 litraa?sen kerrot 20e/l niin sillähän huoltaa jo tojotaa kaks vuotta pelkän öljyn hinnalla?
- Pelletutkimus
Jononvetäjien eli Tojojen tuulilasit pysyvät puhtaimpina ja parhaassa kunnossa. Miksiköhän?
- tehdasvikaaVWonko
Eikös lasin kesto kerro jotain korin rakenteesta?
Vai onko taas jälkimarkkinoille tahallista vikaa?
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9473Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406