AVA HD kaataa digiboksin DNA-kaapelissa

TeräväKatselija

Mulla on LA Digital HD-digiboksi joka on toiminut ilman ongelmia siitä alkaen, kun YLE aikoinaan alkoi näyttää HD-kanavia.
Tänään ilmeni, että AVA HD vetää digiboksin juntturaan joka kerta, kun ko. kanava tulee kohdalle. Vain musta kuvaruutu jää, boksi ei enää tottele kaukoa ja on sitten pakko resetoida. Ongelma toistettavissa joka kerran ja vain mainitulla kanavalla, ei siis ole mitenkään satunnaista. Asun Espoossa kaapelitaloudessa (DNA).
Onko muilla vastaavia havaintoja?

2

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TeräväKatselija

      Nyt vuorokautta myöhemmin ongelma on kadonnut, ehkä joku laittoi bitit ojennukseen kaapelissa ;-)
      Ei kaadu boksi enää mainitun kanavan kohdalla, ei kylmänä eikä kuumana ... (= Boksi ei ole osoittanut koskaan lämpöhalvauksen tai konkkaongelmien oireita).

    • Mikä_malli

      Mikäs malli tuo oli? Itsellä oli LA Digital TC-6002 HD ip joka ei kyllä enää ollut mikään hyvä LA digital ja tuon jälkeen ne kai lopettikin digiboxien tekemisen tai teettämisen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6822
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5141
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      171
      4879
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      66
      3330
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2946
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2399
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2243
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2082
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1960
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe