Tarkeneeko shortseissa?

Ekakertaatalvimadeiralla

Millainen keli siellä Madeiralla on ja etenkin Funchalissa näin talviaikaan?
Kun ollaan tässä pakkailemassa, niin hyövääkö pakata mukaan shortseja, t-paitoja, varvassandaaleja ja aurinkolaseja ja -rasvaa ?
Patikkareissuja varten on pitkähihaset ja lämmintäkin, mutta jos ei nyt jokapäivä patikoiden, niin millaisella vaatetuksella kaupunkipäivän pärjää.

7

1966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ts18056
    • pipo_mukaan

      tuon perusteella ei ainakaan kovin monta tuubia tartte aurinkorasvaa ottaa... :)

      • Nahkarullalle

        Auringon UV-säteily on kuitenkin sen verran voimakasta, että autoillessakin voi alkaa käsivarret punoittamaan ja iho kesimään, vaikka ei olisi vaalea ja herkkäihoinen.
        Ei sitä aurinkorasvaa tarvitse yleensä urakalla laittaa, mutta herkimmät paikat ja pitkään auringolle alttiina olevat kohdat kannattaa suojata. Etenkin kun ei ole pohjalla enää viime kesän rusketusta, joka tuli oikeastaan Madeiralta...
        UV-säteilyhän on myös voimakkaampaa, kun menee vuorille tai laiva-ajelulle.


    • shortsit.on.sopivat

      Päivälämmöt varjossa talviaikaan on yleensä alle 20 astetta,reilustikin. Siitä voi miettiä ja verrata vaikka kotimaan vastaavaan lämpöön. Lisäksi onko viluinen istuja vai liikkuvainen?
      Ylempänä on viileämpää.

      • ts18056

        Vuosi sitten tammikuun alussa pyöri kahdenkympin kahta puolen. llta-auringossa hotellin parvekkeella tukalan kuumaa, jopa simmareissa, aamutuimaan kuitenkin kaipasi pitkähihaista sliparia. Ja onhan tuolla tottumisellakin jotain tekoa, itsellä olo kuin Suomen kesässä, paikalliset kulki toppatakit päällä ja valitti kylmää ;-)


    • windys
    • shortseissa_pärjää

      Ota ihmeessä shortsit ja lyhythihainen mukaan, kyllä niitä täällä näkee useallakin ja naiset, jopa paikalliset lyhyissä mekoissa.
      Päivisin ihan etelärannikolla paistaa aurinko täysillä ja lämmintä on 20, joku kevyt sadekuuroja voi mennä välillä nopeasti ohi. Illaksi sitten pitkälahkeiset ja hihaiset on tarpeen.
      Mutta jos sisämaahan, jopa tuohon kilometrin päähän Montelle meinaat nousta, tulee shortseissa kyllä holotna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10732
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5150
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      114
      2219
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2063
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1174
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1133
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1034
    Aihe