Millainen keli siellä Madeiralla on ja etenkin Funchalissa näin talviaikaan?
Kun ollaan tässä pakkailemassa, niin hyövääkö pakata mukaan shortseja, t-paitoja, varvassandaaleja ja aurinkolaseja ja -rasvaa ?
Patikkareissuja varten on pitkähihaset ja lämmintäkin, mutta jos ei nyt jokapäivä patikoiden, niin millaisella vaatetuksella kaupunkipäivän pärjää.
Tarkeneeko shortseissa?
7
2038
Vastaukset 7
- ts18056
Noista Funchalin webbikameroistahan voi seurata, millaisissa releissä tällä hetkellä kuljetaan. Tänään ilmeisen viileetä: http://www.madeira-web.com/camera/ritzmadeira-cam04.html
- pipo_mukaan
tuon perusteella ei ainakaan kovin monta tuubia tartte aurinkorasvaa ottaa... :)
- Nahkarullalle
Auringon UV-säteily on kuitenkin sen verran voimakasta, että autoillessakin voi alkaa käsivarret punoittamaan ja iho kesimään, vaikka ei olisi vaalea ja herkkäihoinen.
Ei sitä aurinkorasvaa tarvitse yleensä urakalla laittaa, mutta herkimmät paikat ja pitkään auringolle alttiina olevat kohdat kannattaa suojata. Etenkin kun ei ole pohjalla enää viime kesän rusketusta, joka tuli oikeastaan Madeiralta...
UV-säteilyhän on myös voimakkaampaa, kun menee vuorille tai laiva-ajelulle.
- shortsit.on.sopivat
Päivälämmöt varjossa talviaikaan on yleensä alle 20 astetta,reilustikin. Siitä voi miettiä ja verrata vaikka kotimaan vastaavaan lämpöön. Lisäksi onko viluinen istuja vai liikkuvainen?
Ylempänä on viileämpää.- ts18056
Vuosi sitten tammikuun alussa pyöri kahdenkympin kahta puolen. llta-auringossa hotellin parvekkeella tukalan kuumaa, jopa simmareissa, aamutuimaan kuitenkin kaipasi pitkähihaista sliparia. Ja onhan tuolla tottumisellakin jotain tekoa, itsellä olo kuin Suomen kesässä, paikalliset kulki toppatakit päällä ja valitti kylmää ;-)
- windys
https://www.windy.com/?61.768,25.356,7
ite kattelen sää tietoja, lämpöä ja tuulia tuolta :) - shortseissa_pärjää
Ota ihmeessä shortsit ja lyhythihainen mukaan, kyllä niitä täällä näkee useallakin ja naiset, jopa paikalliset lyhyissä mekoissa.
Päivisin ihan etelärannikolla paistaa aurinko täysillä ja lämmintä on 20, joku kevyt sadekuuroja voi mennä välillä nopeasti ohi. Illaksi sitten pitkälahkeiset ja hihaiset on tarpeen.
Mutta jos sisämaahan, jopa tuohon kilometrin päähän Montelle meinaat nousta, tulee shortseissa kyllä holotna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3251414Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3451326- 1061132
- 1081008
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔501008- 106940
- 111802
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22797- 102672
- 76669