Mites on getsit käyttäjillä pelanneet?Entäpä ajettavuus talvikelillä? Tarkeneeko pakkasilla?
Getz 1,3
Mirkku
337428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
HYVIN. ei oo ollu murheita autossa. ja olen tarennut pakkasillakin.
GETZ on miellyttävä ajettava kaikilla keleillä ja alustoilla. Lämmintä riittää ja auto lämpiää nopeasti. Erittäin paljon nopeammin kuin OPElit. kokemusta on viidestä OPEL mallista 1994 - 2001. ASTRA, VECTRA, ZAFIRA ja CORSA. Kakkosautoksi valittiin GETZ Corsien ja Astrojen jälkeen. Emme ole katuneet valintaa.
Paljonkos Gezissä on jakopäänhihnan vaihtoväli,Sonatassa se on tätä nykyä 60000(huoltokirjassa 105000)
Onko Hyundain jakohihnan vaihtoväli muka muuttunut?? Mikä moottori kyseessä vai onko esson baarin juttuja??
Mistäköhän tuo tieto Sonatan hihnanvaihtovälistä on peräisin? Joulukuussa oli auto 60 000 km:n huollossa, ja ei ainakaan silloin kuulunut hihnanvaihtoa ohjelmaan. En ole myöskään maahantuojan nettisivuilla huomannut tuollaista ilmoitusta.
Viesti kuulunee sarjaan, jota joku viljeli tällä sivustolla viime syksynä nimimerkillä Huihai-asentaja. Tarkoituksena oli mitä ilmeisemmin kylvää epäluuloa äärimmäisen luotettavaksi osoittautuneeseen merkkiin.
Yksityiskohdista kävi ilmi, ettei kyseinen kirjoittaja tuntenut Hyundain moottorin rakennetta ja sen käytöstä ollenkaan.
Eli siis suomeksi: paskapuhetta.
En todellakaan tunne Matrixin moottoria ja tiedon olen saanut 'Shellin kahviosta' mutta Sonata (2001,2.0 GL) menee huoltoon perjantaina ja siihen kuulema vaihdetaan jakopäänhihna koska tyhjäkäynti aaltoilee 800-1400 kierroksen välillä ja tämä menee kuulema takuuseen vaikka se ( 3 vuotta) loppui viime kesänä? Piloilla olevat takajarrut eivät menneet koska niiden toimimattomuus oli kuulema käyttäjävirhe siis se että ne eivät ottaneet päälle?
Tieto lyhennetystä vaihtovälistä tuli aluksi huoltoliikkeestä(75000)ja kun kysyin sitä maahantuojalta niin se oli pudonnut 60000:een samalla paljastui että liike jossa olin autoa huollattanut ei ollutkaan valtuutettu huoltopiste vaan oli vahingossa joutunut maahantuojan sivuille ja siinä oli siis syy että oli väärää tietoa hihnan vaihtovälistä ?
Itse käytin auton huollossa liikkeessä, joka sijaitsee samassa talossa maahantuojan kanssa, joten vähän ihmetyttää, jos ei tieto olisi tuota matkaa kulkenut. En kuitenkaan ala aiheesta kinaamaan, koska voihan olla, että vaihtoväli on tosiaan muuttunut joulukuun 2004 jälkeen. Aion kuitenkin ajaa ainakin seuraavaan huoltoon asti (75 000 km) turvallisin mielin. Eiköhän tuo siellä selviä.
Ehkä olen vainoharhainen mutta olisko niin että kun auto tulee oireettomana huoltoon niin vaihtavat muun työn ohessa ( kun menee takuuseen) luulisi kuitenkin että merkkaavat huoltokirjaan tuon homman tehdyksi?
No Sonata on nyt seisoskellut viikonpäivät toimettomana kun en ole uskaltanut sillä ajaa.Ehkä ne tuolla Hertsikassa löytää vaivan syyn.
Mulla katkesi jakohihna Elantrasta 70tkm kohdalla. No, osan sai lopulta tapeltua takuuseen, yli puolet omasta lompakosta.
Tuollaiseen paskaan asiakas/korjaamopalveluun saa kyllä totutella jokainen Hyundailla ajeleva, kun niitä takuuseen korjattavia vikoja rupee olemaan. ASIAKAS MAKSAA!!!
Oliko vika todella siinä hihnassa vai imusarjassa olevassa tyhkäyntiä säätävässä venttiilissä? Meidän sonatassa oli tuo tyhjäkäyntivika jota merkkikorjaamo ei saanut kuntoon. Yksityinen korjaamo paikallisti vian HETI! puhdisti kyseisen osan alle puolessatunnissa, jonka jälkeen kaikki toiminut OK.
jatkan tänne vaikka asia ei Geziin ehkä kuulukaan:
Huollossa yrittivät tuota puhdistuskonstia jo aiemmin mutta kun tänään sitten vaihdettiin jakohihna niin huihai tuli kuntoon samalla hävisi outo sirinä. Hihna oli kuulema hypännyt yhden hampaan yli( onneksi ei enempää).Herttoniemen huoltoon ei ole vielä tullut virallista ilmoitusta hihnan vaihdon aikaistamisesta mutta asiasta on kuulema keskusteltu.Huoltokulut nyt sitten viimeisen 2:n viikon ajalta: 60000 huolto 202 eceä, takajarruremontti 515 eceä ja nyt sitten tämä jakohihna juttu 400 eceä ( meni kylläkin takuuseen) mutta kysyin hinnan mielenkiinnosta että osaan varaustua 120000 huoltoon...että silleen
Onko tämä vanha juttu ja oliko tullut maahantuojalta
kehotusta vaihdattaa hihna ( ei ilmeisesti). Törmäsin hihnan vaihto asiaan 4 vuotta vanhassa Bravassa kun Delta auto pudotti vaihtovälin 120000:sta 60000:een.Otin silloin yhteyttä Helsingin kuluttajaneuvojaan jä hän katsoi että mitään ei ole tehtävissä kun maahantuoja oli informoinut asiasta auton haltijoita( maksoi muistaakseni jotain 340 eceä)
Siis Elantran moottorissa?
1.6
2.0 (tehoversio?)
diesel
ja vuosimalli?
Hyvin on getz pelannut (1.5 vuotias ja 28tkm ajettu).
Talvella yllättävän hyvä ajaa! Lämpöä sais kyl mielestäni tulla reilummin.... tosin ajomatkani on yleensä aika lyhyttä.
Osaako joku sanoa, paljonko Getzin 30tkm:n huolto mahtaa kustantaa?? Onko merkkiliikkeiden välillä hintaeroja määräaikaishuolloissa, olis mahdollisuus viedä kahteen eri liikkeeseen, vai onko hinnat maahantuojan määräämiä?
30 000 huolto 1.3 Getziin on hiukan alle 200 eur.
Hienosti on toiminut, juuri tuli 2 vuotta täyteen ekalla Getz'illäni. Talvella on lämmin ja ikkunat pysyy kirkkaana, penkinlämmittimet on ehkä vähän turhankin tehokkaat. Ajettavuus on mainio ainakin Nokian kitkarenkailla ja on tosi hiljainen auto, jossa pystyy kuuntelemaan radiotakin ilman, että sitä tarvii huudattaa.
1,5v ajettu ja 32 tkm takana. Ei mitään ongelmaa, lämpiää hyvin ja on tosi hyvä ajaa noin pikkuiseksi. Ja hiljainen. Jos jotain sanottavaa niin saisi olla isompi bensatankki(45l) ja ehkä vähemmän mennä menovettä. Mutta täydellistähän ei tule koskaan olemaan.
Ei tuossa getzissä kyllä talvella tarkene almera ja sonata lämpenee TODELLA PALJON PAREMMIN JA NOPEAMMIN KUIN GETZ! getzissä ei auta edes pahvit keulalla. kylmä mikä kylmä etelän oloihin tarkoitettu vehje.
Käykö moottori kylmänä? Ettei vain olisi termostaatti viallinen. Vahatermostaatit vanhetessaan rupeavat avaamaan liian aikaisin ja näin jää moottori kylmemmäksi. Oma GETZ:ini lämpiää nopeasti ja lämpöä riittää. Tänään en kylläkään ole autolla liikkeellä, olisi pääkaupunkiseudulla ensi kertaa kunnon pakkaset, ja voisi havaita kuinka homma tomii. Illalla sitten koen tuon.
Ei oo termaris vika. -10 pakkasilla lohkolämppärissä 1.5h. ajoa 10km jonka jälkeen ylävesiletku aivan kylmänä ja moottorin lämpö yks`kolmasosa normaalista käyntilämmöstä. Noil getsin kulutuksilla pitäs lämpöjenkin nousta ripeemmin. (nissanissa samalla 10km työmatkalla lämpöä kyllä riittää.)
Oma automme lämpiää seuraavasti:
1 h sähkötolpassa ja noin 5 - 6 km:n ajon jälkeen lämpömittari näyttää normaali käyntilämpöä ja lämmintä riittää.
Epäilen silti termostaattia. Mikäli se ei sulje kokonaan voi olla että vesi kiertää koko ajan eikä se lämpiä noin lyhyellä aikaa. Miksi sitten ylävesiletku ei ole lämmin ?
Tätä varten on korjaamot olemassa :)
Siis GETZisi tila ei ole normaali.
Korjaamolla on asioitu jo useammankin vian vuoksi. Palvelu on ollut surkeaa (jos vikoja ei saada korjattua, "niin niitä ei ole") On todella suuri helpotus jos on onnistunut saamaan yksilön jonka kanssa ei tarvitse korjaamoilla vierailla.
Tai paikkakunta, jos on vaan yksi korjaamo.
Se vain on sortunut väärälle saitille :-)
ON useidenkymmenientuhansien asukkaiden kaupunkeja joissa ei ole hui hai korjaamoa ollenkaan.
Tuli tänä aamuna kokeiltua GETZ:in lämpiäminen.
-13 astetta ja käynnistys ilman sähkölämmitystä. Auto seissyt ulkona yön ylitse.
Reilun 1 km:n ajon jälkeen selvästi lämmennyttä ilmaa suuttimista vaikka lämpömittari ei vielä liikkunut.
5 km:n ajon jälkeen lämpömittari näyttää normaalia eli "keskellä". Lämmintä ilmaa normaalisti, lämmitys vielä täysillä ja puhallin aennossa 3.
7 km:stä lähtien puhallin asennossa 2 ja lämpöä asteittain vähemmäksi.
Eka km:n matka kaupungissa kadulla ja 2 liikennevaloa, sen jälkeen maantieajoa nopeudella 90 km/h.
Siis mikäli GETZ ei lämpiä eikä anna lämmintä täytyy termostaatissa olla vikaa.
Meillä lämpenee todella hyvin. 5 km ajon jälkeen jo lämmin (ollut lohkolämppärissä n, 1 h pakkasta -15C). Vaimo valittaa liiankin lämpimäksi ; -)
By the way, Getz voitti pari vuotta sitten mersunkin talviautotestissä (olikohan Tuulilasi vai TM).
Mitä vikoja? Mikä on korjaamon nimi?
Itsellä ei ole ollut vikoja, tosin ajettu vasta 50.000 km.
kuinkas isot vanteet menee ilman mitään auton muutoksia getziin? ja minkälaiset renkaat olisi hyvät?
ei moittimista, kohta 2 v. ajettu ( 53.000 km)