Tällä kennelillä pentuja,joiden emällä edellinen pentue n.7kk sitten!?Eikö pitäisi olla väh.8kk et saa rekisteriin?Eikä nuo terveystiedotkaan oikeen säväytä,ethän ole ottamassa pentua tästä kennelistä?Minä en uskaltaisi ottaa riskiä.
Bandicoots-kennel
16
5259
Vastaukset
- Luuloeioletietoa
"Nartulla saa olla enintään viisi pentuetta. Pentueiden syntymien välisen ajan tulee olla vähintään 10 kuukautta. Tätä tiheämpi pennutus sallitaan alle 8-vuotiaalle nartulle yhden kerran ilman poikkeuslupaa, jolloin seuraavaan synnytykseen pitää jättää vähintään 12 kk väli. Yli 8-vuotiaan nartun pentujen rekisteröinnin yhteydessä on toimitettava ennen astutusta annettu eläinlääkärintodistus, jonka mukaan narttu on terve ja hyväkuntoinen, eikä pennuttamisesta ole haittaa nartun terveydelle."
Eli on ihan OK..- miettijä
Onko ok silti, vaikka terveystuloksissa häikkää?
- Luuloeioletietoa
Riippuu paljon siitä kuinka paljon häikkää. En nyt löydä mistä pentueesta on kyse. :)
- ihmettelenvaan
Emällä ollu toisen kasvattajan nimellä 2015 kaksi pentuetta n.8kk välillä,maaliskuussa eka ja marraskuussa toka??
- Bandicoots
Vastaanpa teille täällä ihmettelijöille
Asia on hoidossa Kennelliittoon virallisia tietoja myöten,
Eikä pitäisi kuulua muille kuin pentujen ostajille ja jokainen joka on ostanu pennun ovat olleet todella tyytyväisiä pentuihin,! Löysin mahtavat kodit jokaiselle pennulle ja jokaisen kanssa ollaan yhteyksissä .
Sinulle *koirakaveriksi* Aloituksesi kertoo sinusta paljon , olet ihminen jolle en koiraa myisi vaika kuin oisi hyvä koti tarjota.- Bandicoots
Lisään vielä että vanhempien terveystulokset on ihan hyväksyttävät K-liiton pevisa sääntöjen mukaan. eli niissä ei ole häikkää.
https://jalostus.kennelliitto.fi/frmSukutaulu.aspx?RekNoE=FI32502/11&ReknoI=FI35962/15
siinä linkki pentujen sukutauluun.
- bfgpueoqa
Aloittajan kannattaisi ottaa asioista paremmin selvää ennen kuin räyhää keskustelupalstalla.
- Ihmettelenvain
Kummallakin vanhemmalla LTV1? Mitä tuolla yhdistelmällä haetaan? Kahdesta kuvatusta pentueesta emä tuottanut silkkaa sontaa, D/D, C/D jne. ja vielä moista narttua käytetään?
Ei tuo ole jalostamista vaan silkkaa lisäämistä, epäkelpoa semmoista. Eikö ole varaa/kykyä ostaa kunnollista narttua jolla tehdä tulosta ennen pennuttamista? Koirat ovat pelkkiä liukumiinojen tuottajia ja sitten nappi otsaan. - Anonyymi
Koirat merkitty EJ rekisteriin, eli liian monta pentuetta emällä???
- Anonyymi
No huh, emällä noin monta pentuetta ja vähän kuvattuja jälkeläisiä, joilla monella huonoa tulosta.
Kyllä ihmetyttää mikä on pointti...- Anonyymi
Nyt pentuja,joiden emällä LTV4??
- Anonyymi
Miksi kysymykseni yhdistelmästä poistettiin? Koirat pitäisi rekisteröidä kennelliittoon jonka tiedot on kaikkien nähtävillä. Eli tieto ei voi olla salaista tai semmoista mistä ei saa kysyä JOS kasvattajalla on puhtaat jauhot pussissa.
Nyt ylläpito, järki käteen. - Anonyymi
No täyttä sontaahan tuolta näyttäisi tulevan. Kuulisin mielelläni perustelut, mitä tältä(kin) yhdistelmältä haetaan ja miten tällä viedään rotua eteenpäin.
- Anonyymi
Kasvattajan into vastata loppui hyvinkin nopeasti, kun ei ole järkevää vastausta antaa...
LONKAT ko. nartun pennuilla
Tutkittu 10/28 36%
A 1 pentua 10%
B 2 pentua 20%
C 2 pentua 20%
D 4 pentua 40%
E 1 pentua 10%
KYYNÄRÄT
Tutkittu 10/28 36%
0 6 pentua 60%
1 0 pentua 0%
2 0 pentua 0%
3 4 pentua 40%
Ei siis kovin mairittelevaa jälkeläistuottoa ja jalostusmateriaalia muutenkin jo hemmetin sairaalle rodulle. Mutta kasvattajan puolustukseksi: eipä ole ainut. 90% sakukasvattajista tuottaa samaa tuubaa, ikävä kyllä.
Toisaalta olen sitä mieltä, että jos yhdistelmää joutuu selittämään muille, silloin on menty vikaan ja jopa pahasti, ihan sama kuka on kasvattaja ja mistä rodusta puhutaan. Luojan kiitos jalostusnetti on avointa kaikille, joten ostajalla koen olevan vastuun siitä, mihin rotu kehittyy vai tuleeko jo tiensä päähän.
- Anonyymi
Bandicoots,Avengedby,Royal coctail,Faunin...kannattaa käydä seurailemassa jalostustietojärjestelmää,jälkeläisiä,tuloksia jne.
- Anonyymi
Surullista katsottavaa on myös ko. kennelin mäyräkoirien kasvatus =(
Yhdellä nartulla jolla ensimmäiset pennut alle 2v teetetään se maximi 5 pentuetta, viimeiset 7v8kk iässä. Ja yllätys, koira kuolee "vanhuuteen" juuri kun 8v täyttää.
Työsi on tehty, puskit maailmaan 33 pentua, nyt voit kuolla.
Todella inhimillistä kasvatusta =(
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3687923Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1135583Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli304458Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1794436Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481