Siis ei o totta. Tää itseään superkokkina pitävä koodaa murotaikinan ohjeen. kun jokainen osaa sen tehdä ihan ulkomuistista. Paitsi jaska. eikä siitä mitään pikkuleipiä tehdä. Pikkuleipiin laitetaan vähän parempaa. Ai niin. se raha :)
Jaskan ohjeet
pipariii
25680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Teittekö tänään toimintapiirissä murotaikinaa?
Zääs on heränny kiukkuisena. Toimintapiiri vissiin taas kutsuu sitä. Aktiivimalliamme.
perusmurotaikina... voi zääs.... meni taas reisille sun kokkaukset :)
Typerä jasse, aina kaikki päin mäntyä.
Murotaikinaan ei todellakaan tarvitse enempää jauhoja kuin mitä ohjeessa sanotaan.
Että se osaakin nolata itsensä aivan täydellisesti. Laita nyt vielä pullataikinan ohjeet ja lihamakaronilaatikon ainesosien grammamäärät ja muista myös, että siihen kuuluu mukaan myös sipuli pilkottuna, ei kokonaisena!
Jassua kehoittaisin siirtymään vähän modernimpaan tietokantaan reseptiikassaan. Oma suosikkini näin taviskokkailijana/leipurina on Soppa365. Vink*
Älä nyt viitsi, kyllä palstan yhäritkin taikinansa ostavat pakkasesta eivätkä itse sitä tee. Eikä nykyään suurin osa muutenkaan.
Kuka höperö työpäivän jälkeen alkaa vääntämään jotain torttutaikinaa? Ei ei. Äkkiä vaan pöperöä lasten suihin.
Torttutaikinaa tehdään VAPAAPÄIVÄNÄ ja niitähän sulla riittää.
Ei muutako kauhan varteen...
Noh noh, onhan se oikea foodie. Sama perusmurotaikina vääntyy pikkuleipään, rusinatkin osataan korvata karpaloilla, sitä voi käyttää omena- sekä mustikkapiirakkaan. Voisikohan siitä tehdä jopa jotain neliskanttista.. vaikka peltileipää! Jasminhan on toosi monipuolinen.
” Keitän ensin veden ja lisään siihen sitruunamehua”
Huutonaurua :DDD
Voisi tehdä eetvarttia sinunkin kropallesi.
Ohhoh. Jaska on keksinyt makuveden. Foodie kunnostautuu veden keitossa. Kiitos Jasmin jälleen kunnon nauruista! Hästägitkin ovat niin #Jasmin style.
#sitruuna #vesi #sitruunavesi #lemon #water #lemon water.
Lueskelin palstaa nimeltä "Askel terveyteen" ja siellä kerrottiin, että sitruuna auttaa mm. seuraaviin vaivoihin:
-turvotukseen
-ummetukseen
-närästykseen
-loiseläimiin
-pahoinvointiin
-liika hapokkuuteen
Johtuen siitä, että sitruunahappo tasapainottaa kehon pH-arvoja.
Sitruunajuoma keitetyn veden kanssa on aika surkean näköistä juotavaa, mutta jos se auttaa edellä mainittuihin vaivoihin, niin onhan sen väärtti sitten.
Siis sopiva juoma loiseläimen turvotukseen :)
onkohan tämä jassuliini koskaan edes leiponut mitään. epäilen vahvasti. äitiliini leiponut ja jassuliini on ottanut kuvat ja laittanut ohjeet. ei jassuliini tahraa käsiään, ettei kynnet mene piloille.
Jassu nauttii sitruunavettä ihon heleyttämiseksi. Ja sit partsille röökille!
Sulla ei taida olla vielä edes ikää sen vertaa, että voisit sitä ostaa.
Joo, täällä kommentoin kesken koulupäivän jossain v:n Jasmin-ketjussa, ja odotan kieli pitkällä, et ikää karttuis syöpäkääryleiden ostoon!
Vihreää teetä ja sitruunamehua. Seuraavaksi ootan kun fuudii rouskuttaa granaattiomenaa kuorineen.
Oletko maistanut granaattiomenaa? Söitkö siemenineen?
Vastahan täällä funtsittiin, osaako Fuutsi keittää edes vettä. Jasu siellä nyt todistelee, mä osaan, osaan osaan! Osaanpa jopa lisätä joukkoon sitruunamehua. Luulen että kaupasta ostettua, tuoreen sitruunan puristaminen olis jo ihan liian monimutkaista ja vaikeeta.
Muistakaahan, vesi keitetään. Ei oteta kuumaa vettä hanasta. Ja vesi eka keitetään sitten vasta mehun lisäys. Jasusta tulis hyvä köksän ope tarhaikäisille. Sopis muutenkin täydellisesti joukkoon.
En ylipäätään ymmärrä, miksi se vesi pitää keittää.. Kyllähän sitruunavettä voi tehdä kylmäänkin veteen.
Kun puristaa sitruunamehua kuumaan nesteeseen, kuolee sitruunamehun c-vitamiinista suurin osa heti. Ja se c-vitamiini on sitruunan kohdalla se suurin tekijä, joka muka "kirkastaa ihoa" jne.
Kuinka paljon sitruunavettä pitää päivässä juoda, jos polttaa askillisen röökiä päivässä? Auttaako sitruunavesi auringolla aiheutettuhin ihovaurioihin? Toivottavasti Jassu kertoo meille...
Voin taata sinulle, että edes google ei osaa kertoa. Kysymykseni olikin lakoninen... ammattitaustani on biokemiassa. Sitruunavedellä ei kumota tupakan ja auringon tuhoja ihossa. Fakta.