Jos edes harkitset niin harkitse kahdesti. Ja kerta vielä päälle. Tai jos harrastat vain nettisurffausta niin voi olla OK.
Edistykselliset porttiohjausominaisuudet - niitä edes heidän tekninen tuki ei ole onnistunut löytämään. Silti täyttä häkää myydään lippulaivana. Eli portteja et saa auki vaikka ylläpitopaneeli näyttäisi mitä. Uusin softa ei auttanut asiaan - Mirai-verkkovirus valtasi kotiverkon seuraavana päivänä. Jännää vaikka porttiohjaukset ei toimineet.
Mitään muuta modeemia et saa käyttää DNAn verkossa tietoturvariskin vuoksi, vanhat Thomsonit jne. eivät ole tietoturvariskejä DNAn mielestä. Viisi päivää, neljä myymäläkäyntiä ja yli kaksi tuntia puheluita asiakaspalveluun ja vihdoin sain luvan määräaikaisen sopimuksen purkamiseen. Tarjottu hyvitys oli 29,90 € ja lisäkorvausta voidaan katsoa sitten kun porttiohjaukset alkavat toimimaan. Siihen ei osattu sanoa arviota, puhuttiin kolmesta viikosta, ehkä ylikin. Valmistajan alkuperäistä softaa myöskään ei saanut laitteelle asentaa, varmaan sekin on tietoturvariski.
Tämä viestiketju oli näkyvillä myös DNAn omassa tukifoorumissa mutta se poistettiin kun irtisanoin sopimukseni. Joten toivottavasti em. modeemin hankintaa suunnitteleva löytää tämän narun ja miettii. Kerran. Kahdesti. Ehkä kolmannen kerrankin.
DNA Valokuitu Plus -modeemi UBC1303 - ÄLÄ OSTA
6
6784
Vastaukset
- toteaja-
ei kai tuo ole ainoa sallittu modeemi. tämmönenkin on:
DNA Valokuitu Plus -modeemi F-3686ACv2 kaapelitalouksiin
sitä en tiedä onko yhtään parempi, ei varmaankaan, mutta onpahan tarjolla kuitenkin.- Anonyymi
Juuh....
Onko dna:lla oikeus rajata sitä, millaisen modeemi asiakas verkkoon kytkee?
Vai onko asiakkaalla oikeus kytkeä verkkoon mikä tahansa tyyppihyväksytty modeemi ?
Joka tapauksessa:
Oma suositukseni: Haluan operaattorin verkkon olla yhteydessä laitteella, joka on pelkkä modeemi. Reitittimen haluan hankkia itse erikseen.
Modeemissa ei siis saa olla lisätoimintoja.
Useampi RJ45 -portti modeemissa saa olla, kunhan modeemi EI toimi NAT -reitittimenä, vaan asiakas saa verkosta 1 IP -osoitteen per 1 käytössä oleva modeemin RJ45 -portti.
Eli jos on 4 -porttinen modeemi, niin enintään 4 julkista IP -osoitetta.
Omalla erillisellä NAT -reitittimellä saa sisäverkkoon niin monta IP -osoitetta kuin haluaa.
10.x.x.x -sarjassahan maksimi on n. 16 miljoonaa IP -osoitetta.
- OsOk
Kiitos tarkennuksesta - DNAn mukaan kyseiseen minulla olevaan liittymätyyppiin on saatavilla vain em. modeemi.
- Tietämätön
Älä osta myöskään DNA:n toista laitetta, Sagemcomia. Se ei kykene hoitamaan yhtäaikaisesti edes kymmentä laitetta vaikka DNA lupaa enemmän. Heidän valokuitunsa kanssa kunnolla toimivaa modeemi-reititintä ei löydy ainakaan DNA:lta. Tietäisikö joku parempia?
- Googlaaja
Tällaista on kehuttu.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/3561/jrbrk/AVM-FRITZ-Box-6490-Cable-langaton-Dual-Band-kaapelimodeemi- Googlaaja
Tässä on saksankielinen lehtiartikkeli laitteesta:
http://www.computerbild.de/artikel/cb-Tests-DSL-WLAN-Fritz-Box-6490-Test-WLAN-Router-Kabel-Anschluss-15731575.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4446446Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1453755Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?992485Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251949Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1191314Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741253- 651097
- 631075
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76990- 44983