Sisareni on vuosia pitänyt pientä nettikauppaa suomalaisen palveluntarjoajan tarjoamalla nettialustalla. Kauppasoftana on yleinen, nettikauppoihin saatava ilmainen Commerce -softa. Asiakkaiden kauppaan ottamat yhteydet eivät kuitenkaan ole https-suojattuja, vaan avoimia http-yhteyksiä. Luottokorttimaksuja tms. ei tuolla kaupassa oteta vastaan.
Nyt palveluntarjoaja on lähestynyt systeriä ja sanoo että keväällä tulee joku EU-määräys, joka ainakin puoliksi kuulemma pakottaa laittamaan kaikki nettikauppojen yhteydet suojatuiksi SSL-yhteyksiksi, eli https-yhteyksiksi. Joku henkilörekisterilaki tms.
Ratkaisuksi palveluntarjoaja tarjoaa SSL-sertifikaatin laittamista systerin webbihotellin palvelimelle. Tämän veloitus on 120 €/vuosi alv.
Hinta on melkein yhtä kova, kuin koko nykyisen webbihotellin vuosimaksu, eli minusta poskettoman korkea.
Olen kuullut ilmaiseksi tai melko halvalla saatavan saatavan SSL-varmenteen voisi laittaa nettipalvelimelle itsekin, jos on CPanel-hallintapaneelin oikeudet hallussa.
Olisin kysynyt että mistä hankittavaa SSL-suosittelette? Ja onko tällaisen asentaminen kovinkin vaikea operaatio?
Web-palvelimelle SSL-suojaus edullisesti
3
172
Vastaukset
- Debianisti
Tuolta saa ilmaiseksi https://letsencrypt.org
- Pikkasen-tiukkaa
Näyttää ihan hyvältä tuo. Certifikaatin luontiin se kysyy tällaiset tiedot:
1) "I'm using": -> Apache (Tämä selviää helposti)
2) "On" : Debian/Linux, Ubuntu, Gentoo, Arch Linux etc.
En keksi millään miten saan selville Web-serverin käyttisversiota Nettihotellin hallintapaneelista. Yleiset työkalut kertovat vain versioksi "nginx", joka lienee jonkinlainen cache-systeemi. - Turbo-Urpo
Pikkasen-tiukkaa kirjoitti:
Näyttää ihan hyvältä tuo. Certifikaatin luontiin se kysyy tällaiset tiedot:
1) "I'm using": -> Apache (Tämä selviää helposti)
2) "On" : Debian/Linux, Ubuntu, Gentoo, Arch Linux etc.
En keksi millään miten saan selville Web-serverin käyttisversiota Nettihotellin hallintapaneelista. Yleiset työkalut kertovat vain versioksi "nginx", joka lienee jonkinlainen cache-systeemi.Voi hyvä tavaton mitä touhua, ("nginx", joka lienee jonkinlainen cache-systeemi.)
Osko pois tuosta ei tule lasta eikä paskaa, noilla osaamisilla, jos mies ei tunnista palvelin sovellusta, on aivan turha yrittää itse rustata SSL-sertifikaatteja.
Sinulla on jo nyt niin kallis palvelu, tuskin se mitään haittaa jos maksat toisen mokoman lisää, koska sinä tuskin osaat sittenkään tuota viedä loppuun.
Se menee väärin jo tässä:
1) "I'm using": -> Apache (Tämä selviää helposti)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846