vhf ulkoasennus

radioman

Yleensä kiinteä vhf/ais-laite on asennettu veneen sisälle. Tuntuisi toimivammalta laittaa se ruoripylvääseen. Siinä olisi lyhyet kaapelivedot plotterille, sähkölle ja antennille peräkaiteeseen. Myös kuuntelu ja käyttö olisi helpompaa ohjatessa. Onko jollakin kokemusta tällaisesta sijainnista vhf-laitteelle?

12

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Twlght

      Varmaan jotain syitä on, miksi tuo asennustapa ei ole yleistynyt purjeveneissä. Yleisempää on, että sitloodassa/ruoripylväässä on kaksoiskäyttölaite (=toinen luuri) tai kaiutin. Joihinkin malleihin saa myös langattoman lisäluurin, mutta oman kokemuksen perusteella (Radio Ocean) ne eivät toimi riittävän luotettavasti.

      Viestissäsi kiinnitin huomiota muutamaan seikkaan:

      1.) Lyhyt antenniveto peräkaiteeseen. Kannattaa aivan ehdottomasti pyrkiä mastonhuippuasennukseen. Kuuluvuus vaan on niin paljon parempi. Vara-antennijärjestely tarvitaan tietysti myös. Itsellä huonoja kokemuksia peräkaideasennuksen kuuluvuudesta. Joku varmaan perustelee kaideasennusta sen turvallisuudella: masto voi kaatua jne. Sanoisin, että peräkaiteesta antenni lähtee ihan arkielämän sähläyksissä helpommin kuin mastosta. Varajärjestely tarvitaan kuitenkin.

      2.) Lyhyt sähköveto. Sisätiloissa radio tulisi varmasti lähelle sähkökeskusta, jolloin siellä vasta lyhyet vedot olisivatkin.

      3.) Lyhyt kaapeliveto järjestelmäintegraatioon (plotterille). Onko veneessäsi sisällä jotain navigointilaitteita, jolloin integraatiokytkennän voisi tehdä siellä ja data kulkisi sitten samassa väylässä plotterille asti?

      Itse harkitsisin sellaisen vähän kalliimman järjestelmä-VHF:n ostoa, jossa radio-osa olisi piilossa sähkötaulun luona, ja käyttöpisteitä voisi olla tarpeen mukaan ruorin luona ja/tai sisällä. Toisaalta hintalappu tällaiselle voi nousta moninkertaiseksi halvimpiin malleihin nähden.

      Laadukas kannettava, vesitiivis käsi-VHF toimii aina hyvänä varalaitteena ja "hupikäytössä" kaverin kanssa satamapaikkaa sopiessa myös usein ihan tositarpeeseenkin.

      • gpshiiri

        Vhf:ään on helpompi kytkeä oma gps-hiiri dcs-toiminnon aikaansaamiseksi, maksaa muutaman kympin ja toimii hyvin veneen sisältä. Täällä on ollut joskus juttua asiasta. Toisiko vhf.n kytkeminen koko muuhun navigaatiosysteemin jotain muita lisäetuja?


      • AIShit
        gpshiiri kirjoitti:

        Vhf:ään on helpompi kytkeä oma gps-hiiri dcs-toiminnon aikaansaamiseksi, maksaa muutaman kympin ja toimii hyvin veneen sisältä. Täällä on ollut joskus juttua asiasta. Toisiko vhf.n kytkeminen koko muuhun navigaatiosysteemin jotain muita lisäetuja?

        No vaikka AIS alukset plotterin näyttöön...


      • oscarindia

        Juuri ostin ja asensin sellaisen erillisellä luurilla olevan verkkoon kytketyt VHF:n.
        Tässä mallissa VHF toimii myös AIS-vastaanottimena, joten plotteri saa siitä AIS-tiedot.
        VHF antaa myös verkon kautta infoa tulevista dcs-viesteistä plotterille.
        Asensin myös ulos erillisen lisäkaiuttimen kuullakseni paremmin VHF liikenteen.


      • Lyhenteetoikein

        Se on muuten sit DSC, Digital Selective Calling
        Vielä kerran, siis DSC


      • EtköOikeastiYmmärtänyt
        Lyhenteetoikein kirjoitti:

        Se on muuten sit DSC, Digital Selective Calling
        Vielä kerran, siis DSC

        Turha oikeinkirjoituskommentti. Jos luen tekstistä dcs tai dsc liittyen VHF:ään, on informaatio prikulleen sama, eli tiedän mitä tarkoitetaan.


      • Sooomenkiel
        EtköOikeastiYmmärtänyt kirjoitti:

        Turha oikeinkirjoituskommentti. Jos luen tekstistä dcs tai dsc liittyen VHF:ään, on informaatio prikulleen sama, eli tiedän mitä tarkoitetaan.

        Nämä yhdyssanojen vartijat ovat eri asia kuin lyhennyksien oikea tulkinta.
        Minä en ole tämä ”lyhenteet oikein” nimimerkki, mutta olen usein puuttunut näihin äidinkielenopettajien esiintuloon näillä sivuillemme.
        Tässä tapauksessa oli tämä ”lyhenteet oikein” korjaus aiheellinen. Sinä tiedät mistä puhutaan, mutta tänne tulee usein myös täysin ummikoita ihmettelemään näitä meidän juttujamme
        Heille meidän olisi syytä antaa täsmällistä tietoa.


      • oscarindia
        oscarindia kirjoitti:

        Juuri ostin ja asensin sellaisen erillisellä luurilla olevan verkkoon kytketyt VHF:n.
        Tässä mallissa VHF toimii myös AIS-vastaanottimena, joten plotteri saa siitä AIS-tiedot.
        VHF antaa myös verkon kautta infoa tulevista dcs-viesteistä plotterille.
        Asensin myös ulos erillisen lisäkaiuttimen kuullakseni paremmin VHF liikenteen.

        Huomasin vielä sellaisenkin ominaisuuden, että kun plotteri näyttää AIS kohteen (laivan), niin sitä klikkaamalla pystyy soittamaan juuri siihen laivaan DSC-puhelun.
        En taida olla usein tarvittu ominaisuus, mutta mahdollisuus ainakin.


    • ehkä-sata-vuotta-sitten

      kukaan ei edes käytä VHF:ään nykyään!

      • tänävuonnataas

        Joka vuosi ja useamman kerran, kuten sadat muutkin käyttäjät.


    • ingressprotect67

      Katso laitteen IP luokitus. Yleensä se on näissä IP67 joka on enemmän kuin pöly ja roiskevesitiivis. Tällä luokituksella käy hyvin veneessäkin ulkoasennukseen. Samoja laitteita käytetään mm RIB veneissä ja toimii ne sielläkin.

    • Joskus hankaluutta ulkoasennuksessa noiden johtojen ja liittimien kanssa. Itse laite on IP67 mutta johtoasennusten (virta, mikki, AIS, data jne) kanssa jotain ihan muuta.

      Täältä ääni tuolle jo edellä mainitulle sisäasennus pikkuinen käsi VHF taskuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      112
      5428
    2. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      41
      3495
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      52
      3475
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3338
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      34
      1707
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1657
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      151
      1316
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1179
    Aihe