Yleensä kiinteä vhf/ais-laite on asennettu veneen sisälle. Tuntuisi toimivammalta laittaa se ruoripylvääseen. Siinä olisi lyhyet kaapelivedot plotterille, sähkölle ja antennille peräkaiteeseen. Myös kuuntelu ja käyttö olisi helpompaa ohjatessa. Onko jollakin kokemusta tällaisesta sijainnista vhf-laitteelle?
vhf ulkoasennus
12
632
Vastaukset
- Twlght
Varmaan jotain syitä on, miksi tuo asennustapa ei ole yleistynyt purjeveneissä. Yleisempää on, että sitloodassa/ruoripylväässä on kaksoiskäyttölaite (=toinen luuri) tai kaiutin. Joihinkin malleihin saa myös langattoman lisäluurin, mutta oman kokemuksen perusteella (Radio Ocean) ne eivät toimi riittävän luotettavasti.
Viestissäsi kiinnitin huomiota muutamaan seikkaan:
1.) Lyhyt antenniveto peräkaiteeseen. Kannattaa aivan ehdottomasti pyrkiä mastonhuippuasennukseen. Kuuluvuus vaan on niin paljon parempi. Vara-antennijärjestely tarvitaan tietysti myös. Itsellä huonoja kokemuksia peräkaideasennuksen kuuluvuudesta. Joku varmaan perustelee kaideasennusta sen turvallisuudella: masto voi kaatua jne. Sanoisin, että peräkaiteesta antenni lähtee ihan arkielämän sähläyksissä helpommin kuin mastosta. Varajärjestely tarvitaan kuitenkin.
2.) Lyhyt sähköveto. Sisätiloissa radio tulisi varmasti lähelle sähkökeskusta, jolloin siellä vasta lyhyet vedot olisivatkin.
3.) Lyhyt kaapeliveto järjestelmäintegraatioon (plotterille). Onko veneessäsi sisällä jotain navigointilaitteita, jolloin integraatiokytkennän voisi tehdä siellä ja data kulkisi sitten samassa väylässä plotterille asti?
Itse harkitsisin sellaisen vähän kalliimman järjestelmä-VHF:n ostoa, jossa radio-osa olisi piilossa sähkötaulun luona, ja käyttöpisteitä voisi olla tarpeen mukaan ruorin luona ja/tai sisällä. Toisaalta hintalappu tällaiselle voi nousta moninkertaiseksi halvimpiin malleihin nähden.
Laadukas kannettava, vesitiivis käsi-VHF toimii aina hyvänä varalaitteena ja "hupikäytössä" kaverin kanssa satamapaikkaa sopiessa myös usein ihan tositarpeeseenkin.- gpshiiri
Vhf:ään on helpompi kytkeä oma gps-hiiri dcs-toiminnon aikaansaamiseksi, maksaa muutaman kympin ja toimii hyvin veneen sisältä. Täällä on ollut joskus juttua asiasta. Toisiko vhf.n kytkeminen koko muuhun navigaatiosysteemin jotain muita lisäetuja?
- AIShit
gpshiiri kirjoitti:
Vhf:ään on helpompi kytkeä oma gps-hiiri dcs-toiminnon aikaansaamiseksi, maksaa muutaman kympin ja toimii hyvin veneen sisältä. Täällä on ollut joskus juttua asiasta. Toisiko vhf.n kytkeminen koko muuhun navigaatiosysteemin jotain muita lisäetuja?
No vaikka AIS alukset plotterin näyttöön...
- oscarindia
Juuri ostin ja asensin sellaisen erillisellä luurilla olevan verkkoon kytketyt VHF:n.
Tässä mallissa VHF toimii myös AIS-vastaanottimena, joten plotteri saa siitä AIS-tiedot.
VHF antaa myös verkon kautta infoa tulevista dcs-viesteistä plotterille.
Asensin myös ulos erillisen lisäkaiuttimen kuullakseni paremmin VHF liikenteen. - Lyhenteetoikein
Se on muuten sit DSC, Digital Selective Calling
Vielä kerran, siis DSC - EtköOikeastiYmmärtänyt
Lyhenteetoikein kirjoitti:
Se on muuten sit DSC, Digital Selective Calling
Vielä kerran, siis DSCTurha oikeinkirjoituskommentti. Jos luen tekstistä dcs tai dsc liittyen VHF:ään, on informaatio prikulleen sama, eli tiedän mitä tarkoitetaan.
- Sooomenkiel
EtköOikeastiYmmärtänyt kirjoitti:
Turha oikeinkirjoituskommentti. Jos luen tekstistä dcs tai dsc liittyen VHF:ään, on informaatio prikulleen sama, eli tiedän mitä tarkoitetaan.
Nämä yhdyssanojen vartijat ovat eri asia kuin lyhennyksien oikea tulkinta.
Minä en ole tämä ”lyhenteet oikein” nimimerkki, mutta olen usein puuttunut näihin äidinkielenopettajien esiintuloon näillä sivuillemme.
Tässä tapauksessa oli tämä ”lyhenteet oikein” korjaus aiheellinen. Sinä tiedät mistä puhutaan, mutta tänne tulee usein myös täysin ummikoita ihmettelemään näitä meidän juttujamme
Heille meidän olisi syytä antaa täsmällistä tietoa. - oscarindia
oscarindia kirjoitti:
Juuri ostin ja asensin sellaisen erillisellä luurilla olevan verkkoon kytketyt VHF:n.
Tässä mallissa VHF toimii myös AIS-vastaanottimena, joten plotteri saa siitä AIS-tiedot.
VHF antaa myös verkon kautta infoa tulevista dcs-viesteistä plotterille.
Asensin myös ulos erillisen lisäkaiuttimen kuullakseni paremmin VHF liikenteen.Huomasin vielä sellaisenkin ominaisuuden, että kun plotteri näyttää AIS kohteen (laivan), niin sitä klikkaamalla pystyy soittamaan juuri siihen laivaan DSC-puhelun.
En taida olla usein tarvittu ominaisuus, mutta mahdollisuus ainakin.
- ehkä-sata-vuotta-sitten
kukaan ei edes käytä VHF:ään nykyään!
- tänävuonnataas
Joka vuosi ja useamman kerran, kuten sadat muutkin käyttäjät.
- ingressprotect67
Katso laitteen IP luokitus. Yleensä se on näissä IP67 joka on enemmän kuin pöly ja roiskevesitiivis. Tällä luokituksella käy hyvin veneessäkin ulkoasennukseen. Samoja laitteita käytetään mm RIB veneissä ja toimii ne sielläkin.
Joskus hankaluutta ulkoasennuksessa noiden johtojen ja liittimien kanssa. Itse laite on IP67 mutta johtoasennusten (virta, mikki, AIS, data jne) kanssa jotain ihan muuta.
Täältä ääni tuolle jo edellä mainitulle sisäasennus pikkuinen käsi VHF taskuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12014232Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va255876Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545571SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1525418Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2045138Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2934298HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.263976"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873611Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant13527Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan203494