Ruostuuko Mazda 5 CW 2011 eteenpäin

Elmeri5

Onko tietoa viimeisimmän Mazda 5 mallin taipumuksesta ruostumiseen? Aiempia malleja pohjan ruostuminen ja maalipinnan vauriot kuuleman mukaan vaivasi.

5

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokkaannttii

      Kyllä se ruostuu edelleen hyvin voimakkaasti

    • 546754756

      Ei Mazda ruostu muita japseja/korealaisia helpommin, vain eka kutonen oli ongelmamalli josta ruostemaine tullut. Toki niissä hieman heikompi suojaus kuin joissakin eurooppalaisissa mutta se koskee kaikkia japseja/korealaisia. Vitosta ei kannata ruosteen osalta pelätä sen enempää kuin muitakaan japseja/korealaisia. Jos löytää uudehkona suojatun niin sellaisen kannattaa ensisijaisesti ostaa, jos ei suojattu, vaadi reilua alennusta. Näin saadaan uusien ostajat suojaamaan autojaan kun suojaamattomista ei haluta maksaa käytettyinä.

      • 546754756

        Nyrkkisääntönä voi pitää että kun uuden ostaja säästää tonnin ja jättää suojaamatta, se tarkoittaa käytetyn ostajalla tonnin tai jopa enemmän edestä ruostekorjauksia. Eli ainakin vaadi se tonni pois hinnasta pelkästään sen takia ettei ole suojattu. Tämä siis koskee ainakin japseja/korealaisia.


    • Pertti56858

      Kyllä ainakin pohja ruostuu jos tehtaan jälkeistä ruostesuojaa ei ole tehty.
      Pohjassa oleva alkuperäinen maali on lähinnä koriste suomen olosuhteissa.
      Pohja voi näyttää näennäisesti hyvältä mutta maalin alla tapahtuu sinkkikerroksen hapettuminen.
      Maali irtoaa tuon hapettuman päältä esim painepesurilla. Lopputulos on surkeaa katsottavaa.

      Kokemusta on, pesin / hioin / rapsutin kuuden vuoden ikäisen vitosen pohjan jokin aika sitten. Pintaruostetta oli aivan valtavasti.
      Päälle laitoin 2K epoksia pintamaalin. Tämän jälkeen ruostesuojaus.

      Aivan järkyttävä homma noin nuoreen kulkineeseen.
      On viimeinen Mazda!

      Maalipinta on heikko muuallakin. Katto alkaa ruostumaan, ovikanteissa kukkia jne...

    • Yrkkä2

      Voi vittu mitä paskaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      66
      4454
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3727
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3351
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1893
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1149
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      903
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      110
      851
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      851
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      784
    Aihe