Mitähän mahtaisi maksaa jos menisi messuille

leivänkannikka

esim. Saksaan esittelemään omaa tuotettaan?

18

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esittelisin-egoani

      Soita suomen vienti -ja veto. Heidän kauttaan saattaisit saada aitiopaikan messualueen sisäänkäynnin välittömään läheisyyteen. Tai joku Suomen Messut tai joku, en tiedä.
      Joka tapauksessa tuotteiden esillepano on kunkin maakohtainen asia. Suomella ehkä omia osastojaan. Hinnastot näissä paremmin menestyineissä EU maissa lie samaa tasoa? Jonkun kehitysmaan (Romania, Unkari, Viro, Latvia tms) messuille voisi päästä sisäänheitto hinnalla.

    • Käsitykseni mukaan messuyhtiöt vuokraavat tiloja, joille vuokraaja pystyttää oman osastonsa. Eri mailla ja vientiyhtiöillä voi tietysti olla myös omia osastoja, joiden sisältö vaihtelee eri puolella maailmaa. Jokainen vuokraaja vastaa kaikista oman osastonsa kustannuksista sekä siitä, mitä ja miten siellä esitellään.

      Yritykset päättävät itse, missä haluavat tuotteitaan esitellä ja kuinka paljon ovat valmiita siitä maksamaan. Messuilla voi olla myös esiintymislavoja, joita voi vuokrata ja niistä laskutetaan käytetyn ajan mukaan.

      Ehkä kysyjän kannattaisi yrittää löytää yhteistyökumppaneita, joiden avulla voisi päästä esittelemään tuotettaan. Alan maahantuojilla, voi olla useitakin edustamiaan tuotteita omalla messuosastolla.

      Suomen messut hoitavat omissa tiloissaan järjestettävät messut.

      Yrittäjät voivat saada sekä rahallista että asiantuntija-apua messuilulleen. ;)

      • nieminenne

        ###Yrittäjät voivat saada sekä rahallista että asiantuntija-apua messuilulleen. ;) ####

        siis että mitä? Mistä, kuka maksaa heille rahaa messuilla käymisestä?????


    • hytinäx1

      Pitäisköhän sinun vilkaista messukeskus.com sivustoa sieltä voisi tulla vähän vihjeitä . Jos sinulla hyväkin keksintö niin se pitäisi patentoida ensin ettei kukaan varastaisi ideaasi.
      Entäs kauppakamari, olisko heillä tietoa?

    • staka

      Oletko jo tutkinut tai mahdollisesti käyttänyt Suomen messuorganisaatioiden järjestämiä eri alojen messuja hyväksesi markkinoinnissa? Messujärjestäjiä löytyy ainakin suurimmista kaupungeista, Hesan lisäksi ainakin Turusta, Tampereelta, Kuopiosta, Jyväskylästä. Varmaan Oulustakin, jne. Niiden ohjelmia kannattaa googlettaa.

      Riippuu ihan omasta tuotteestasi, miten ja missä tuotetta kannattaa esitellä. Kölnin messut esimerkiksi on valtava systeemi, tosin saattaapa tulla kalliiksi asti sinne mennä. Mutta jos on hyvä tuote jolle uskot löytyvän maailmalta markkinoita, niin mikä ettei. Siitä vaan laskelmia tekemään ja omaa osastoa suunnittelemaan. Paikalliset organisaatiot hoitavat kyllä osaston kalustuksen ja sisustuksen valmiiksi vuokraajan suunnitelman mukaisesti. Ja tosiaan, Kauppakamari-järjestöt saattavat neuvoa ja avittaa uutta yrittäjää alkuun kansainvälisissä messuympyröissä. Mahdollisille Suomi-yhteisosastoille kannattaa yrittää päästä mukaan.

      Täältä tutusta paikasta ei tällä kertaa itseäni kiinnostavia tapahtumia löytynyt. Mutta olenkin vain messuilla kävijä nykyisin, tosin harvakseltaan enää viitsin lähteä. Aika aikoo kuttai ;-D)

      http://www.jklmessut.fi/

      • leivänkannikka

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.


      • staka
        leivänkannikka kirjoitti:

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.

        Ehkä kuitenkin kannattaisi joillekin kotimaan sisustus- tai rakennusmessuille ensin... Jopa 2-4 neliön osastojakin on tarjolla, tai ainakin oli ennen, silloin kun olin messuilla hommissa.

        Pitää osata herättää ohi kulkevien mielenkiinto. Ja sitten myydä tuotteet myös ;-)

        Markkinointi saattaa olla paljon vaikeampaa kuin tuotteen kehittely. Onkohan tuotteesi sellainen, että sille kannattaisi hakea patentti? Sen jälkeenhän voit myydä koko höskän jollekin alan valmistajalle. Kannattaa varoa, hyvät patentoimattomat ideat varastetaan hetkessä.


      • tietämäätön
        staka kirjoitti:

        Ehkä kuitenkin kannattaisi joillekin kotimaan sisustus- tai rakennusmessuille ensin... Jopa 2-4 neliön osastojakin on tarjolla, tai ainakin oli ennen, silloin kun olin messuilla hommissa.

        Pitää osata herättää ohi kulkevien mielenkiinto. Ja sitten myydä tuotteet myös ;-)

        Markkinointi saattaa olla paljon vaikeampaa kuin tuotteen kehittely. Onkohan tuotteesi sellainen, että sille kannattaisi hakea patentti? Sen jälkeenhän voit myydä koko höskän jollekin alan valmistajalle. Kannattaa varoa, hyvät patentoimattomat ideat varastetaan hetkessä.

        Miten se vaikuttaa jos myy ennen patenttia tuotteensa jollekulle valmistajalle? Entäs mites nuo rojaltit olisi?


      • RajoituksettaVoivat

        Ellei ole patenttia, kuka tahansa voi kopioida mallisi ja alkaa valmistaa ja myydä samanlaisia.


      • xx62v
        RajoituksettaVoivat kirjoitti:

        Ellei ole patenttia, kuka tahansa voi kopioida mallisi ja alkaa valmistaa ja myydä samanlaisia.

        Patenttia ei ehkä saa, mutta en osaa sanoa milloin keksinnössä on jotain uutta niin paljon että patentin saisi.
        Kyse voisi olla mallisuojasta.
        https://www.prh.fi/fi/mallioikeudet.html


      • toolateikea2
        leivänkannikka kirjoitti:

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.

        ikeahan on keksinyt jo kaikki puruhuonekkalut..


      • KaapisängyssäNukkuja
        leivänkannikka kirjoitti:

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.

        Onkos se keksintösi jonkinliinen kaappisänkysysteemi?


    • aikapaljon

      jos meinaa messuille mennä niin pitäisi sitten pystyä vastaamaan huutoonsa, eli jos ropisee muutaman sadantuhannen kappaleen tilausta, niin kaipa sulla on tuotantolinja valmiina pukkaamaan tavaraa maailmalle

    • KunnonRuisleipä

      Elä kuvittele että saksalainen jotain Suomesta ostaa !! Lidl on siitä hyvä esimerkki !

      Ja, kun olen netistä katsellut / vertaillut koska suomalaisella tavantallajalla on mennyt hyvin Suomessa, niin silloin oomme tehneet kauppaa veli-venäläisten kanssa. Harmi vaan, että he osaavat tuon leivän teon paremmin kun me. Perinteet ovat kuitenkin siitä suunnasta.

      • kukamitähähtaijoku

        Ei ne messut siellä Saksassa ole vain saksalaisia varten, ihan maailmanlaajuisesti sinne tulee kiinnostuneita potentiaalisia ostajia.


      • Ei tästä niin kovin kauan ole, kun meillä Lidl järjesti Suomiviikon.
        Kaikenlaista suomalaista tuotetta oli tarjolla ja kaikki meni kuin kuumille kiville heti alkuviikosta.
        Muutenhan Lidl ei ole minun kauppani ollenkaan.
        Niillä näkyy muutenkin olevan eri maitten teemaviikkoja aina silloin tällöin.


    • asmisa

      Yhteistyökumppaneita voi etsiä lähestymällä sopivia yrityksiä halvemmilla keinoin kuin vuokraamalla oman osaston messuilta tai paremminkin sinne voisi mennä pelkästään kävijänä hakemaan kontakteja, sillä harvemmin kai yksittäiskappaleen kanssa lähdetään messuille suoraan, vaan silloin on jo tuotantoprosessi olemassa ja messuilla vain markkinoidaan, mutta jos suunnittelijoille on omia messuja, mikäs siinä, lomamatkan väärtti sekin.

    • henrjii

      Veikkaan 100€ neliö, vrk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      64
      5860
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      341
      5677
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4721
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2038
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1942
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1202
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe