Mitähän mahtaisi maksaa jos menisi messuille

leivänkannikka

esim. Saksaan esittelemään omaa tuotettaan?

18

226

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esittelisin-egoani

      Soita suomen vienti -ja veto. Heidän kauttaan saattaisit saada aitiopaikan messualueen sisäänkäynnin välittömään läheisyyteen. Tai joku Suomen Messut tai joku, en tiedä.
      Joka tapauksessa tuotteiden esillepano on kunkin maakohtainen asia. Suomella ehkä omia osastojaan. Hinnastot näissä paremmin menestyineissä EU maissa lie samaa tasoa? Jonkun kehitysmaan (Romania, Unkari, Viro, Latvia tms) messuille voisi päästä sisäänheitto hinnalla.

    • Käsitykseni mukaan messuyhtiöt vuokraavat tiloja, joille vuokraaja pystyttää oman osastonsa. Eri mailla ja vientiyhtiöillä voi tietysti olla myös omia osastoja, joiden sisältö vaihtelee eri puolella maailmaa. Jokainen vuokraaja vastaa kaikista oman osastonsa kustannuksista sekä siitä, mitä ja miten siellä esitellään.

      Yritykset päättävät itse, missä haluavat tuotteitaan esitellä ja kuinka paljon ovat valmiita siitä maksamaan. Messuilla voi olla myös esiintymislavoja, joita voi vuokrata ja niistä laskutetaan käytetyn ajan mukaan.

      Ehkä kysyjän kannattaisi yrittää löytää yhteistyökumppaneita, joiden avulla voisi päästä esittelemään tuotettaan. Alan maahantuojilla, voi olla useitakin edustamiaan tuotteita omalla messuosastolla.

      Suomen messut hoitavat omissa tiloissaan järjestettävät messut.

      Yrittäjät voivat saada sekä rahallista että asiantuntija-apua messuilulleen. ;)

      • nieminenne

        ###Yrittäjät voivat saada sekä rahallista että asiantuntija-apua messuilulleen. ;) ####

        siis että mitä? Mistä, kuka maksaa heille rahaa messuilla käymisestä?????


    • hytinäx1

      Pitäisköhän sinun vilkaista messukeskus.com sivustoa sieltä voisi tulla vähän vihjeitä . Jos sinulla hyväkin keksintö niin se pitäisi patentoida ensin ettei kukaan varastaisi ideaasi.
      Entäs kauppakamari, olisko heillä tietoa?

    • staka

      Oletko jo tutkinut tai mahdollisesti käyttänyt Suomen messuorganisaatioiden järjestämiä eri alojen messuja hyväksesi markkinoinnissa? Messujärjestäjiä löytyy ainakin suurimmista kaupungeista, Hesan lisäksi ainakin Turusta, Tampereelta, Kuopiosta, Jyväskylästä. Varmaan Oulustakin, jne. Niiden ohjelmia kannattaa googlettaa.

      Riippuu ihan omasta tuotteestasi, miten ja missä tuotetta kannattaa esitellä. Kölnin messut esimerkiksi on valtava systeemi, tosin saattaapa tulla kalliiksi asti sinne mennä. Mutta jos on hyvä tuote jolle uskot löytyvän maailmalta markkinoita, niin mikä ettei. Siitä vaan laskelmia tekemään ja omaa osastoa suunnittelemaan. Paikalliset organisaatiot hoitavat kyllä osaston kalustuksen ja sisustuksen valmiiksi vuokraajan suunnitelman mukaisesti. Ja tosiaan, Kauppakamari-järjestöt saattavat neuvoa ja avittaa uutta yrittäjää alkuun kansainvälisissä messuympyröissä. Mahdollisille Suomi-yhteisosastoille kannattaa yrittää päästä mukaan.

      Täältä tutusta paikasta ei tällä kertaa itseäni kiinnostavia tapahtumia löytynyt. Mutta olenkin vain messuilla kävijä nykyisin, tosin harvakseltaan enää viitsin lähteä. Aika aikoo kuttai ;-D)

      http://www.jklmessut.fi/

      • leivänkannikka

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.


      • staka
        leivänkannikka kirjoitti:

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.

        Ehkä kuitenkin kannattaisi joillekin kotimaan sisustus- tai rakennusmessuille ensin... Jopa 2-4 neliön osastojakin on tarjolla, tai ainakin oli ennen, silloin kun olin messuilla hommissa.

        Pitää osata herättää ohi kulkevien mielenkiinto. Ja sitten myydä tuotteet myös ;-)

        Markkinointi saattaa olla paljon vaikeampaa kuin tuotteen kehittely. Onkohan tuotteesi sellainen, että sille kannattaisi hakea patentti? Sen jälkeenhän voit myydä koko höskän jollekin alan valmistajalle. Kannattaa varoa, hyvät patentoimattomat ideat varastetaan hetkessä.


      • tietämäätön
        staka kirjoitti:

        Ehkä kuitenkin kannattaisi joillekin kotimaan sisustus- tai rakennusmessuille ensin... Jopa 2-4 neliön osastojakin on tarjolla, tai ainakin oli ennen, silloin kun olin messuilla hommissa.

        Pitää osata herättää ohi kulkevien mielenkiinto. Ja sitten myydä tuotteet myös ;-)

        Markkinointi saattaa olla paljon vaikeampaa kuin tuotteen kehittely. Onkohan tuotteesi sellainen, että sille kannattaisi hakea patentti? Sen jälkeenhän voit myydä koko höskän jollekin alan valmistajalle. Kannattaa varoa, hyvät patentoimattomat ideat varastetaan hetkessä.

        Miten se vaikuttaa jos myy ennen patenttia tuotteensa jollekulle valmistajalle? Entäs mites nuo rojaltit olisi?


      • RajoituksettaVoivat

        Ellei ole patenttia, kuka tahansa voi kopioida mallisi ja alkaa valmistaa ja myydä samanlaisia.


      • xx62v
        RajoituksettaVoivat kirjoitti:

        Ellei ole patenttia, kuka tahansa voi kopioida mallisi ja alkaa valmistaa ja myydä samanlaisia.

        Patenttia ei ehkä saa, mutta en osaa sanoa milloin keksinnössä on jotain uutta niin paljon että patentin saisi.
        Kyse voisi olla mallisuojasta.
        https://www.prh.fi/fi/mallioikeudet.html


      • toolateikea2
        leivänkannikka kirjoitti:

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.

        ikeahan on keksinyt jo kaikki puruhuonekkalut..


      • KaapisängyssäNukkuja
        leivänkannikka kirjoitti:

        Olen siis keksinyt ja rakentanut ihan uudenlaisen yksinkertaisen pienhuonekalusteen, jään kohta eläkkeelle en ole yrittäjä.

        Onkos se keksintösi jonkinliinen kaappisänkysysteemi?


    • aikapaljon

      jos meinaa messuille mennä niin pitäisi sitten pystyä vastaamaan huutoonsa, eli jos ropisee muutaman sadantuhannen kappaleen tilausta, niin kaipa sulla on tuotantolinja valmiina pukkaamaan tavaraa maailmalle

    • KunnonRuisleipä

      Elä kuvittele että saksalainen jotain Suomesta ostaa !! Lidl on siitä hyvä esimerkki !

      Ja, kun olen netistä katsellut / vertaillut koska suomalaisella tavantallajalla on mennyt hyvin Suomessa, niin silloin oomme tehneet kauppaa veli-venäläisten kanssa. Harmi vaan, että he osaavat tuon leivän teon paremmin kun me. Perinteet ovat kuitenkin siitä suunnasta.

      • kukamitähähtaijoku

        Ei ne messut siellä Saksassa ole vain saksalaisia varten, ihan maailmanlaajuisesti sinne tulee kiinnostuneita potentiaalisia ostajia.


      • Ei tästä niin kovin kauan ole, kun meillä Lidl järjesti Suomiviikon.
        Kaikenlaista suomalaista tuotetta oli tarjolla ja kaikki meni kuin kuumille kiville heti alkuviikosta.
        Muutenhan Lidl ei ole minun kauppani ollenkaan.
        Niillä näkyy muutenkin olevan eri maitten teemaviikkoja aina silloin tällöin.


    • asmisa

      Yhteistyökumppaneita voi etsiä lähestymällä sopivia yrityksiä halvemmilla keinoin kuin vuokraamalla oman osaston messuilta tai paremminkin sinne voisi mennä pelkästään kävijänä hakemaan kontakteja, sillä harvemmin kai yksittäiskappaleen kanssa lähdetään messuille suoraan, vaan silloin on jo tuotantoprosessi olemassa ja messuilla vain markkinoidaan, mutta jos suunnittelijoille on omia messuja, mikäs siinä, lomamatkan väärtti sekin.

    • henrjii

      Veikkaan 100€ neliö, vrk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1556
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      92
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      114
      796
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe