Miten tehdä boottaava cd?

Jos haluan bootata cd:ltä vaikka jonku windowsin?
5780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

boottaavan cd:n luominen onnistuu vaikka nerolla mutta widowsia ei saa samalla tavalla kuin linuxia bootattua levyltä, ainakaan minun tietääkseni..

Äänestä
  • Mulla olis nämä Setup.exe ynnä muuta tiedostot joilla asennetaan windows, siis mitään image fileä ei mulla ole

    Äänestä

Nerolla se kyllä onnistuu. Tarvit kuitenkin sitä varten kaikki tiedostot, myös normaalisti piilossa olevat systeemi- ja käynnistystiedostot.
Itse olen polttanut bootti-cd:n siten, että kopioin 98:n käynnistyskorpulta tiedostot ja nerolla sitten bootti-cd. Se cd menee hitaammin hukkaan, kuin korppu ja sillä säilyy tiedostot paremmin. Tuo tosiaan tekee saman käynnistyksen kuin 98:n korppu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokunen kirjoitti:

Jos haluan bootata cd:ltä vaikka jonku windowsin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu