Lihakauppias kusetti viimoisen kerran.

HaistapaskaKauppias

Maksoi vähemmän kuin oli sovittu joten ilmoitin mulkun verottajalle. Käteiskauppaa kuititta jos pyörittää kannattaa pitää sovitusta kiinni !!!

8

3036

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viimeinenerätuonne

      Tänään toinen lihakauppias piti sellaisen saarnan ja vittuilun kun vietiin seuran peuran lihoja purkitettavaks kun oli toimitettu "vääränlaisessa pakkauksessa" eli 50l saavissa. Sen päivänen valitus "mitä te tollasessa tuotte, se on epähygieninenkin, hänellä on paskamainen homma niitä purkaa" jne jne. Ensinnä puhdas saavi joten mitenniin epähygienistä yms. Jos olisi ollut omia lihoja toinen firma olis saanu lihat ja tuolta olisin lähteny ovet paukkuen. Viimeinen kerta kun tuonne astun jalallanikaan ja kenellekään en edes suosittele. Saa seuran ukot käydä hakemassa.

      • Enmyysyönitse

        Laita ko. kauppiaan nimi tänne, niin tietää muutkin välttää


    • Molemmatmulkutverottaj

      alle ilmoita. Niiseon ja olla pitääkin sopimuksettoman ja kuitittoman veronkiertokaupan kanssa.

    • kuka_mitä_hä

      Kun olette noin tunnollisia, niin tietenkin itse maksoitte veron tuloistanne. Verottajaa kiinnostaa kaikki verotettava tulo.

    • musikulkku_nalkkiin

      Sitä kun on verokirjalla töissä niin eipä mahdollisuutta oikein veroa kiertää toisin kuin käteiskauppa kauppias !

    • laukkuryssä

      Käteiskauppahommassa asiat hoietaan kunniallisesti tälviisteen, että kauppias lukee rahat ensin räpylään ja sitten vasta saapi tavaran, jonka on ostanut. Muuten homma menee yleensä överiksi ja myyjä kärsii vilunkipelistä.

      Noinhan se kauppa yleensä muutoinkin toimii, että asiakas maksaa ensin tavaran ja myyjä antaa sen sitten asiakkaalle. Ja kun kauppias itse on asiakas, niin tavaraa ei myöskään anneta, ellei maksu tule ensin.

      Turhaa tuollaisista on verottajalle ilmoitella, kun et itsekään omaa osuuttasi ilmoittele. Asiat lutviutuvat yleensä kondikseen, kun ostajan ottaa ns. luokalle nyrkkipyykille, eikä jälkipuheina ja turhina märisemisinä.

    • 6688599687

      Ostan oikeasta kaupasta enimmäkseen. Pimeästä korkeintaan halpaa tupakkaa ja viinaa. Luottomyyjiltä. Meillä päin on niin, että luotolla saa mutta jos ei maksa sovittuna päivänä, on kyyti...kylmää.

    • Anonyymi00009

      🤨🤨🤨🤨🤨

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe