moi! hei, mul on tosi iso onkelma... mun häpyhuli on tulehtunut niin hirveesti et en pysty edes kävelemään kunnolla...vitsi mitä mä teen? yks häpyhuuli on ihan normaali ja toinen on tulehtunut(sama kuin sen sisällä olis joku pallo, tai se on tosi paksu nyt) VITSI! se sattuu KAUHEESTI! Onks kellään oli samaa? tai onks nyt jollakin samaa juttu? ja miten sitä hoidetaan? emmä uskalla mennä lääkärille enkä uskalla kertoo kellekään! AUTTAKAA PLEASE! Ja se on jotain 2 päivää mulla jo.. ja se suurenee koko ajan,,,
TYTÖT, apua!
Tyttö_
8979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sun on pakko mennä lääkärii:(
rohkeesti vaa puhut siitä vaikka ensin vanhemmillesi, usko minua ei se parane ilman lääkäriä, ja jos et puhu kenellekkään se voi mennä tosi pahaksi. eli niin kamalalta kun se tuntuukin sinun on pakko puhua asiasta jollekkin,
Mä tiedän et on iha pakko mennä lääkärille, mut ku mä oon niin ujo.. emmä uskalla sanoo edes äidilleni... voi eeei..
ajattele jos se menee pahemmaksi, ei sun äitis siihen mitenkää pahast suhtaudu, oon varma siit, se ymmärtää sua, ja sen kuuluu olla sun tukenas.
Kerro nyt vaa sille, se suuttuu jos et sano, jos et ajoissa uskalla sanoa niin jossakin vaiheessa se näkyy kuinka sairas olet, ja pahemmassa tapauksessa sinulle voi jäädä elinikäisiä vaivoja tuosta. joten pyydän sinua. kerro vanhemmillesi.
minäkin oleen jo huolissani sinusta, toivotaan että paranet,
miten olisi kouluterveydenhoitaja. jos se ei ole kamalan vakavaa niin voisit käydä näyttämässä sille, ni sil vois olla jotaa lääkkeit.
mut älä oota viikonloppuu vaa kerro vanhemmilles, hyvin siinä käy. minä tiedän:-)
ei ole kokemusta mutten itse voisi kuvitella sanovani tuosta pahasti, äkkii lääkärille kun vielä voit.
mene, edes minun takiani. olen oikeasti huolissani.
No jooo.. mä tajuun sen.. mut ku me emme ole äidin kans näin hyvissä suhteissa et pystyisin kertomaan hänelle tämmösen.. mut kiitti ku olet huolissaan... mua oikeesti pelottaa... mut mul oli joskus kauan sitte sama.. mut sit se pukkuhiljaan meni.. ja se ei ollut niin iso.. mutta nyt...
Sä oot ihana! Hyvä ku kirjoitit mulle et mun pakkko kertoo äidilleen.. mä mietin vielä hyvin silloin et pitääks kertoo? sit mä muistelin mitä sä kirjoitit! ja sitte menin aamulla rohkeesti puhumaan.. äiti otti mun kädest kiinni ja sanoi et lähetään lääkärille.. =) Mua itkitti vähän.. mut kuitenkin hän halusi tietysti auttaa mua..
ELI KIITOS!
minusta tuntuu niin ihanalta olla avuksi,
hyvä jos musta todella oli jotaa apuu:-)
Se on todennäköisesti vain ärsyyntynyt. Suosi löysempiä housuja (ei kireitä stringejä tai farkkuja, ne vain pahentavat tulehdusta), niin ettei tämä alue pääse ärsyyntymään enempää.
Ja olisi tietysti hyvä, että pystyisit kertomaan äidillesi. Hän varmasti voi auttaa hankkimaan voidetta, mikä auttaa tähän vaivaan. :)
Eli mä kerroin jo tänään äidilleni!! YES! Se oli vaikee kertoo mut kuienkin.. maantaina lähetään lääkätille! =) toivottabvasti saan sielt apua!