Olisi kiva tietää, kuka on Suomen köyhin. Useinhan kilpaillaan päinvastoin eli siitä kuka on rikkain. Omilla vanhemmillani on se käsitys, että lainat tekevät ihmisestä köyhän, että mitään todellista ei voi saada, jos on lainoja ja velkaa ja että ihmiset tekevät liian paljon ratkaisuja vain rahan pohjalta, kun lainaa saa niin helposti. Moni unelma kariutuu siihen, ettei asiat menekään niin kuin on suunnitellut maksavansa. Pitäisikö ottaa hitaammin vai mitä tehdä, että raha ei ohjaisi liikaan ihmistä, mutta ei myöskään rahan puute?
Lainat ja velka tekivät köyhäksi
1
1109
Vastaukset
Koska tulevaisuutta on mahdoton ennustaa pitkällä tähtäimellä, niin pitää turvautua oletuksiin. Käytännössä joutuu kuitenkin varautumaan kaikenlaisiin elämän realiteetteihin, eli ei kannata miettiä loputtomiinkaan eri vaihtoehtoja. En olettanut saavani asuntoa ilmaiseksi, joten piti ottaa hieman lainaa. Eihän sitä nyt huvikseen ota (edes nollakorolla), muttei ollut paljoa vaihtoehtojakaan. Oletan ainakin, että pystyn lyhentämään sitä toistaiseksi suunnitelmien mukaan. Kyseessä ei ollut mikään haave, vaan käytännön sanelema valinta.
Omalta kohdaltani voin siis todeta näiden asioiden pohjautuvan pääsääntöisesti edes jonkunlaiseen ennakoitavuuteen ja kannattavuuden arviointiin. Todellista saa, vaikka onkin lainaa (tässä tapauksessa juuri sen takia saikin). Liikaa ei kannata miettiä ja odotella loputtomiin parempia aikoja. Myöskään ei kannata odottaa liikoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943859Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512742Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741300Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151250Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020931- 41847
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt212813Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56680