Voimattomuus

Nöyryysnöyryydessä

Se tunnekun kaverit pitävät kova äänisimpänä, onnelisempana kun muut ja epäile minkään olevan viella. Sisältäpäin kaikki on toisin. Olen kovaäänisin, koska peitän sillä epäitsevarmuuteni, huonon oloni ja kaiken kukkuraksi pelkään, että joku kysyy, että mitä kuuluu ja jälleen joudun valehdella tähän kysymykseen... Ei sillä, että haluaisin valehdella, mutta sanat vain tulevat suustani. :(
Jo pitkään olen toivonut, että voisin kerätä ne voimat, mitkä mulla joskus oli ja sanoa, että en tiedä mitä kuuluu...
Kun itsellekki on niin saatanan epävarmaa, siis kaikki.... Kirjaimellisesti kaikki.
Toivoisin, että joku osaisi auttaa asiassa psykologillekkin, kun menisi juttelemaan kuulisi ne perus sanat " mulla ei ammattitaito riitä sun kanssas" tuo oli pelkkä vitsi, mutta pelko on tosi.
En tunne enään mitään, rakkautta, vihaa, inhoa, häpeää, tai mitään ylipäätään, jopa omasta mielestä jo vähän pelottavaa, mutta tän kanssa tullu jo elettyä 2vuotta.
Nöyryyttä kyllä piisaa, vähän liikaakin, jos joku haluaa auttaa tai tietää miten auttaa niin apu otetaan avosylin vastaan!
En usko, että täältä mitään apua löytyy kuhan kirjotin ku aihe oli niin läheinen.
Elikkä siis tässä tiivistelmä: "SAY - Sairas T, O'Malley, DSMRFN, Radam, Klwni, Painajainen - Ryhdistäydy" kuunelkaa youtubest :/

1

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä ikääsi, mutta kuulostat nuorelta. Viestistäsi on jo muutama vuorokausi aikaa ja tulee varmaan vähän myöhässä, mutta jos on joskus todella akuutti tilanne oman jaksamisen kanssa, kannattaa suunnata paikkakuntasi päivystykseen. Heillä on siellä resurssit, joilla ohjata sinua tarvitsemasi tuen ja avun piiriin. Kukaan ei tule sanomaan, ettei heidän ammattitaitonsa riittäisi sinun auttamiseesi, sillä siellä on juuri se henkilökunta, joilla nämä vaadittavat taidot siihen on. Sen sijaan palstat ovat vähän sellainen paikka, että täältä käsin on aika vaikea auttaa ketään.

      Joskus toki voi auttaa ja helpottaa jo se, että saa purettua asioitaan vaikka vain tekstin muodossa keskustelupalstalle. Joillekin se riittää, joillekin ei.
      Mielenterveysongelmien kanssa ei tulisi kuitenkaan jäädä liian pitkäksi aikaa yksin, sillä ne voivat ajan mittaan pahentuakin, pelkkä odottelu sen suhteen, että elämäntilanne tai pään tilanne helpottaisi, ei ole välttämättä ratkaisu mihinkään.

      Onko sulla ketään kelle pystyisit puhumaan? Esimerkiksi juuri ne kaverit? Joku heistä? Vanhemmat?
      Jos vastaus on ei, kannattaa kokeilla esimerkiksi netissä toimivia kriisikeskuksia tai auttavia puhelimia. Yhteystietoja ja osoitteita löytyy alla olevista linkeistä.
      http://www.puheet.net/auttavat-puhelimet-suomessa/
      https://www.punainenristi.fi/hae-tukea-ja-apua/muita-avuntarjoajia

      Yksin ei tarvitse, eikä kannata jäädä. Minuunkin saa olla yhteydessä. Alan ammattilainen en ole, mutta voin olla vapaaehtoisena kuuntelijana ja mukana eläjänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe