Katselin aikani kuluksi venemessujen osallistujalistaa. Marino veneet näyttäisi loistavan poissaolollaan? Yrityksellä kaiketi ollut haastavia vuosia, etenkään APB konsepti ei tainnut oikein koskaan lähteä lentoon. 27 jalkaisesta joskus kävin keskusteluja veistämön kanssa, mutta melko vähäisellä lisävarustuksella paatin hinta meni jo yli 200 teuron. Onko firma enää aktiivinen? Mielestäni APB 27 oli tai on aika makean näköinen, mutta oliko silti liian futuristinen?
Marino veneveistämö
7
2053
Vastaukset
- VPD6
Kyllä Marino veneet ovat ainakin heidän sivujensa mukaan venemessuilla. Esillä siellä nähtävästi vain Mustang malleja, ei isompia.
Tässä linkki asiaan. http://www.marino.fi/wp-content/uploads/2016/04/Olemme-mukana-Vi-är-med-1.jpg - VPD6
Linkki Marinon sivuille kopioitua väärin. Tässä oikea. http://www.marino.fi/fi/
- Sikke444
Marino on perinteikäs valmistaja ja asiakaspalvelu hakee vertaistaan. Hinnastoja ei löydy netistä vaan pitää soittaa heille.
- muinaisjäännettä
Sehän onkin sitä nykyaikaa. Monikohan kauppa jää tekemättä tuollaisen hienostelun takia?
Ihmiset ei enää soittele mihinkään kysyäkseen jotain kaman hintaa, tarjontaa on hintatietoineen yllinkyllin ulkomaita myöten.
Mustangi on ihan kiva vene, mutta aivan liian pieni nykyajan läskeille. Ehkä jotkut mikkihiiret niitä sitten ostelee ankkalammikoille.
Laatu on kieltämättä hyvää.
Firma voisi hyvin kasvaa ulos 70-luvusta. - nirskis
muinaisjäännettä kirjoitti:
Sehän onkin sitä nykyaikaa. Monikohan kauppa jää tekemättä tuollaisen hienostelun takia?
Ihmiset ei enää soittele mihinkään kysyäkseen jotain kaman hintaa, tarjontaa on hintatietoineen yllinkyllin ulkomaita myöten.
Mustangi on ihan kiva vene, mutta aivan liian pieni nykyajan läskeille. Ehkä jotkut mikkihiiret niitä sitten ostelee ankkalammikoille.
Laatu on kieltämättä hyvää.
Firma voisi hyvin kasvaa ulos 70-luvusta.Kauppiaalla on vapaus valita tapansa, jolla tuotteitaan kauppaa ... ja ostajalla vapaus valita tapansa, jolla kauppaan lopulta päätyy.
Itse olen sellaista sukupolvea, jolle perinteinen "katsele ensin tuotteita ... ja katsotaan sitten hinta sopivaksi"-kauppatapa nostaa karvat pystyyn. On vähän kuin periaatekysymys, että jos hinnat eivät ole näkösällä, niin tuotekaan ei sitten ole kaupan. :-)
Kun sopiva tuote ja sopiva hinta on löytynyt, niin suoritetaan toki viimeinen lopputinkaisu ja sitten tehdään kaupat. Ei vaivata kauppiastakaan turhan takia - mutta ei se kauppa koskaan viimeisestä 3% kiinni ole.
- VPD6
Marinon tekemät veneet ovat mielestäni olet aina laadukkaita ja erittäin hyvin valmistettuja. Esimerkiksi suurinta Barracuda mallia on valmistettu tosi pitkään lähes samalla konseptilla. Kaikki mallin valmistuksessa ja käytössä havaitut rakenteen tai asennusten viat ovat korjattu vuosien aikana. Tästä syystä kaikki rakenteet kestävät paikoillaan, listat yms. eivät irtoile eikä ylimääräisiä natinoita tms. kuulu. Puhun nyt kokemuksesta ja vuosia 2008 mallin Barracudalla veneilleenä. Mielestäni ulkolinjojen ja sisätilojenkin suhteen mallia olisi kuitenkin pitänyt uudistaa 2000 luvulla. Olisiko tuo tuonut riittävästi uusia tilauksia ja jatkuvuutta mallin myyntiin, tiedä häntä. Nykyisellä konseptilla mallin myynti taitaa kuitenkin olla loppunut, harmi.
Nykyisin uusia perinteisiä matkaveneitä kokoluokassa yli 25 jalkaa tehdään lähes aina vasta tilauksen jälkeen. Veneitä ei juurikaan tehdä "varastoon". Veneet tehdään asiakkaan toivomusten mukaan varustettuina. Tästä syystä saman uuden veneen hinta voi vaihdella melkoisesti riippuen varustelusta. Veneiden valmistajat ilmoittavat yleensä ns. hinta alkaen jne. Marinon kohdalla heidän suurempien mallien myynti taitaa olla lähes pysähtynyt. Onneksi he ottivat mm. Mustang veneet uudelleen tuotantoon. Näiden pienempien myynnillä he koettavat sinnitellä eteenpäin. Toivotan heille onnea ja jatkuvuutta laadukkaiden veneiden valmistajana. - MMmarino
Barracudan valmistus lopetettiin jokunen vuosi sitten kun All Purpose Boat (ALB) tuli markkinoille. Noin pienellä veistämöllä ei rahkeet riitä pitää kahta isoa venettä tuotannossa. Marinolla on ollut aika hankala vuosikymmen, mutta 2017 osalta on jo nousua. Varmaan juuri Mustangin ansiosta. APB:teja ei ole kovin montaa tehty ja myyty viimesen 5 vuoden aikana. Sinänsä konseptissa ei ole mitään vikaa, mutta tuollainen APB on aina täynnä kompromisseja.
Marino oli venemessuilla 2018 vahvasi mukana Mustangeillaan (kuten oli 2017). ALB:tä ei ole viime vuosina messuilal ollut näytillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763266Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732131Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii452003- 411941
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321461Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931231- 541193
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114993- 42827