Kukkiiko kukat

Kohtalähtö

Olen ensi kertaa menossa Madeiralle, lähtö viikon päästä.

Kukkiiko siellä nytten mitään kukkia, vai onko ainut vihreä väri puissa?

7

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PattayaNro1Aina

      Joo minäkin nyt olen ensi kertaa kans menossa Madeiralle ensi viikolla ja kun mullekaan ei riitä provoilu Pattayan palstalla yksinomaan niin aattelin kysyä että jos mikään kukka ei kuki, niin missä mehiläiset ja perhoset ?

    • hyvä.matka.tulossa

      Ihme kyllä siellä näkee "talvellakin" kukkia siellä täällä.
      Monet lehtipuut on paljaana mutta iloa silmälle löytyy kyllä.

      Kevät-kesän alkaminen vapun aikoihin onkin näkemättä.Kuulemma ihan uskomatonta kukkaloistoa.
      Netistä löytyy kuvia ja videoita.

      Tätä on luvassa just sopivasti sinullekin: Carnival 2018 in Funchal, Madeira - 7-14 February

    • ts18056
    • Jakarandas
    • Upeasaari

      Kukkafestivaali viime toukokuussa oli aivan mahtava elämys. Ja lämpöä piisasi katsojille. Jakarandatkin kukki. Sanoisinko kauneinta aikaa siellä.

    • Vanhatvarikset

      Nyt Madeirallakin on talvi. Kaikki puut eivät ole vihreinä. Kuitenkin monet kukat kukkivat myös talvella. Perhosia näkyi varsinkin viime viikonloppuna runsaasti.

    • Vihreä_vallalla

      Terveiset täältä paikanpäällä. Kaupungissa kukkii istutuksissa paljon kaikenlaisia kukkia mm. joulutähdet, ahkeratliisat, pelargoniat, violetinpunaisena mattona joku köynnös. Luonto on tosi vihreä, vain harvoissa yksittäisissä puissa ei ole lehtiä. Banaanipuissa on mm. banaanitertut komeimmillaan. Teidenvarsia peittävissä sinisarjoissa ei nyt ole kukkia. Sen sijaan jokin oranssin värinen isokukkainen tulee vastaan vähän väliä ja valkoisia liljoja näkyy myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe