Joku toitottaa Toyotan ruostumisesta koko ajan

Peedo

Minä olen ajanut 40 vuotta Toyotan eri malleilla. Siitä saakka kun sain ajokortin vuonna 1975. Minulla kaikki Toyotat ovat olleet käytettyinä ostettuja, koska minulla ei ole pienipalkkaisena ollut varaa uudempiin. Käyttämäni autot ovat olleet iältään 5 - 12 vuotiaita. Kertaakaan en ole joutunut tekemään mitään noille autoille ruosteen vuoksi koska sitä ei autoissa ole ollut.

Onko tämä nyt jotain tahallista haukkumista vai mitä. Minä en oikein ymmärrä.

42

848

    Vastaukset 42

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PetriNK

      Sitähän se, monia harmittaa Toyotan ylivoimaisuus ja ehkä myös ne oman auton harmit saavat keksimään näitä ruostetarinoita.
      Peräähän niissä ei ole juuri nimeksikään. Ne on aivan eri merkit, jossa ruoste tekee tuhoja, Opel, Ford ja ranskalaiset ovat oikeassa elämässä ruostumisen kärjessä, niissä käytetty teräs ei ole sitä parhainta laatua toisin kuin Toyotassa.
      Ruostetutkimukset ovat aika arvottomia, jos arkipäivän havainnot osoittavat ihan toista eli Toyota ruostuu tutkimuksissa, muttei oikeassa elämässä, aika jännä juttu.

    • köyhäillen.hautaan

      Otan todella osaa, et tiedä autoista hevon vittua. Miksi et käytä julkisia ?

      • KatsoOmistus

        Se, joka väittää Toyotan ruostuvan, väittää myös autolehtien olevan puolueettomia. On päivänselvää, että lehdet pelaavat eurooppalaisten merkkien pussiin, edistävät niiden myyntiä. Lehtien omistuspohja on sellainen, että taustalla on eurooppalaismerkkien maahantuojia.

        Jos oikeasti olisi olemassa puolueettomia autolehtiä, Toyota todettaisiin niissä hyvin ruostetta kestäväksi merkiksi.


    • aikaKultaaToyotaMuiston
    • kehno_ruostuva_Toyota

      Herätkää jo sokeasta unestanne kaikki Toyota uskovaiset ja tietämättömät urpot.
      Toyota on todettu jo usean vuosikymmenen ajan ruostuvaksi ja hinteläksi autoksi joka on 80-luvulla ollut suht viaton auto, mutta kaikessa muussa kehno tekele.
      Ylimääräisillä suojauksilla ja vanhemman omistaja kunnan ylihuolellisella ja vähillä ajoilla se ollaan satu kestämään kokonaisuutena lähes muitten iän, mutta muissa ominaisuuksissa Toyota ei ole koskaan saavuttanut Eurooppalaisia.

      • HätäsiHinkusiTuskasi

        Sinä sama, samalla tyylillä kirjoittava lurjus olet haukkunut täällä Toyotaa jo kymmenen vuotta sitten. Kirjoitustyylisi on täysin tunnistettava. Ihmeellistä kuinka joku voi tehdä samaa kymmenen vuotta. Syynä ei voi olla muu kuin että saat palkkaa Toyotan mustaamisesta.

        Toyotan omistajakunta on kaikissa tutkimuksissa todettu täysin samanlaiseksi ja samanikäiseksi kuin muillakin autoilla. Noista mistä sitä haukut Toyotaa ei ole missään muualla Toyotaa pilkattu.

        Kerro meille, miksi sinulla on tuollainen hätä, hinku ja tuska vakuuttaa ja kirjoittaa tuollaisia asioita. Tuo hirveä hätä, hinku ja tuska näkyy tekstistäsi. Tammikuun rekisteröintililastoko sinut sai noin hermostuneeksi?

        Sinä jaksat vain vuodesta toiseen pitää asioita yllä, joissa ei ole mitään perää:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15156626/toyota-on-nuorekkaiden-ja-nuorten-suosiossa


      • ToyotaRuostuuEdelleen

        Hyvä jos joku jaksaa kertoa totuuden Toyotan kovasta ruostumisesta, sehän on kaikkien etu, että tietää välttää kyseistä merkkiä.


    • KilpailijanValehtelua

      Piti aivan soittaa veljelleni, että onko sinun Toyotissa ollut ongelmia ruosteesta. Hän vaihtoi edellisen 12-vuotiaan Toyotansa Toyotansa nykyiseen jo 10-vuotta vanhaan Toyotaan. Kysin, että oliko siinä maalipinnassa ruostetta tai kestivätkö palkit katsastumiehen hakaamisen. Sanoi että kummassakin on ollut aivan siisti maalipinta ilman ruostetta. Kiveniskemät kertoi aina heti maalanneensa, joten ruostetta ei ollut niissäkään. Katsastusmies ei kuulemma koskaan maininnut mitään ruosteesta vaikka hakkasi palkkeja vasaralla. Vaikea tässä on mennä uskomaan että Toyotassa olisi joku ruostumisongelma.

      Ei kai ruostuva auto olisi noin suosittu ja tyytyväisyys Toyotaan on noussut vuosi vuodelta. Toyotalla on ollut tutkimusten mukaan kaikkein tyytyväisimmät asiakkaat.

      Kysympä vaan. Voiko tällainen auto ruostua?

      Monet puolueettomat tutkimukset todistavat Toyotan laadun ja se on Interbrandin mukaan maailman arvostetuin automerkki. Saksan suurimman katsastuslaitoksen TÜV:n, A-Katsastuksen ja Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin viimeisimmissä katsastustilastoissa Toyota on läpäissyt katsastuksen ongelmitta useammin kuin muut automerkit. Valittujen Palojen Luotetuin Merkki -tutkimuksessa Toyota oli autoilijoiden suosikki jo yhdennentoista kerran ja Saksan Auto Bild -lehden laatutestissä Toyota oli ykkönen jo kuudennen kerran. Tuulilasin Merkkien Merkki -tutkimuksessa Toyota oli ykkönen ja Lexus kakkonen.

      • vanhatListaVoiUnohtaa

        Taitaa olla Valittujen Palojen 374 hlö vastaukset ainoa listaus missä Toyota on enää kärjessä?
        No ei se paljoa paina jos 3.3 miljoonan auton katsastustilastoon verrataan ja siinä todetaan uudempien Toyotien olevan laadultaan ja vikoineen alle keskiarvon.


    • Nohuhhuhjohannyt

      40 vuotta Toyotalla, miksi? Mikä niissä viehättää, rumia, kauheita ajettavia, kestää kilometrejä keskimääräistä vähemmän jne.

      • LuehanSiitäJaOpi

      • tämOnFaktaa

        Toyota on todistetusti surkea auto. Ei pärjää missään testissä tai vertailussa toisiin merkkeihin, sitä ei voi muuksi muuttaa.


    • noi "toyota ruostuu" tarinat on kopioitu suoraan VAG areenalta, siellä on paljon juttuja skodan ruosteongelmista. ne vain kopioidaan tänne ja automerkiksi vaihdetaan Toyota. no kaikkihan tietävät kuka tämän trollauksen takana on, housunsa kasteleva poju, kukas muukaan :) katkeran kateellinen kun ihannoimansa skoda on ollut 3vuonna peräkkäin huonolaatuisin auto ja Toyota ykkösenä ja Toyota suomen myydyin auto.

      • HolistiPuhuValheita

        Hoisti se yrittää jälleen valheella siirtää puheet ja ongelman muualla.
        Kyllä se on ihan mm. Auto Bild jossa Toyotaa on kestotestattu ja esim. Yaris ruostui todella pahasti testin aikana. On myös lukuisia vertailuja joissa Toyota ollaan todettu vuosien varrella ruostuvaksi autoksi ja siinä on ollut aina heikko korrosion estokäsittely.
        Laita nyt vihdoin joku linkki jossa Skoda on viimeisenä laatuarvioinnissa. Olen pyytänyt sinulta tätä jo tie kuinka monta kertaa, mutta et ole vielä keksinyt tai sellaista löytänyt.


    • toyota-äijä

      Aja sää mill ajat.Mää aja autoll.

    • AntaaToitottaa
      • Vesa.kusessa

    • minä olen ajanut uudella skoda octavialla 10 asteen pakkasella ja uskokaa tai älkää mutta ohjaamossa ei ollut yhtään kylmempi kuin ulkonakaan.

    • Juuttuvajarrupoljin

      Se joku on viralliset tutkimukset, sekä tilastot ja juuri tällä hetkellä Toyotan maksamat miljoonakorvaukset käyttäjille. Toyota yritti tuttuun tapaansa maksattaa kulut omistajilla, mutta joukkokanteen edessä joutui nöyrtymään.

      • Hätäonkova

        VAG-arena. Hädänalaiseen tilanteeseen joutuneiden ihmisten ikioma areena. Hädänalaisessa tilanteessa ihmiset ovat kautta historian liittyneet yhteen.

        http://www.vagarena.fi/


      • Juuttuvajarrupoljin
        Hätäonkova kirjoitti:

        VAG-arena. Hädänalaiseen tilanteeseen joutuneiden ihmisten ikioma areena. Hädänalaisessa tilanteessa ihmiset ovat kautta historian liittyneet yhteen.

        http://www.vagarena.fi/

        Jos noin kova hätä, auttaako wc:ssä käynti? Mutta jos puhutaan Toyotan ruostumisesta, viralliset tutkimukset ja Toyotan maksamat miljoonakorvaukset riittää vastaukseksi.


    • ruosteeiruostu

      Joillekin auto ja sen omistaminen on henki ja elämä, joillekin ei.
      Joku on köyhä ja joku rikas, toisille sekin on henki ja elämä.
      Automobiili on moottoriavusteinen laite, jonka tarkoitus on kuljettaa ihmisiä ja tavaroita paikasta A paikkaan B, joillekin.
      Joillekin auto edustaa ja kuvaa heidän minuuttaan, tai sillä pyritään myös rakentamaan sitä.
      Itse olen sosiaaliekonomiselta asemaltani alempaa keskiluokkaa ja pidän autoa kätevänä kulkuvälineenä eri etappien välillä.
      Sain nykyisen autoni sukuni perikunnalta ilmaiseksi, myyntiarvoa sillä ei siis juuri ollut kuin tuhat tai muutama.
      Nyt autoa jouduttiin hitsaamaan ruostevaurion takia, onneksi kaverin autotallissa, muutenhan taloudellinen yhtälö olisi ollut kestämätön.
      Pohjan ruostevaurio oli tullut autoon 18v . iässä, autoa on viimeksi huollettu liikkeessä vuonna 2002, varmaankin takuun takia tai jotain.
      Tuon jälkeen ajoneuvoa huolsi nyt jo siis edesmennyt sukulaiseni, ja viime vuodet olen huoltanut sitä itse. Auto vie edelleen kuljettajan paikasta A paikkaan B. Kulutus 6.2l/100km., vakuutukset liikenne sekä pieni kasko n.300e/v. Autolla on nyt ajettu 260tkm., eikä moottori osoita vielä mitään suurempia kulumisen merkkejä esim. öljyn syönnin muodossa tai polttoaineen kulutuksen suhteen. Tällainen auto on minulle oikein mukava vaihtoehto, koska auton ylläpitokustannukset ovat todella pienet johtuen auton iästä sekä sen yleisyydestä,
      Ajotyylini on liikennevirran mukainen huomioiden sääolosuhteet sekä liikennemäärän, en itse ole koskaan ole kokenut olevani vanhalla autolla liikenteen tukkona, paitsi ehkä viime viikolla Turun Moottoritiellä, kun näkyvyyttä oli n.100m, satoi lunta ja tie oli auraamaton, mutta olosuhteista huolimatta joku teidenritari ajoi hienolla autollaan huomattavaa ylinopeutta.
      Hänelle, jos olisin diktaattori, olisin määrännyt välittömän passituksen mielentilatutkimukseen sekä laittanut ajokortin kuivumaan syynä täydellinen muiden liikenteessä liikkuvien ihmisten piittaamattomuus.
      Toyota vm.1999 still going strong.

    • Jartsef

      Trolli jaksaa levittää täysin perätöntä juttua Toyotan ruostumisesta.

    • Purko

      Pitää kysyä lisää tutuiltani, jotka ovat autoalalla. Täällä nyt taidetaan mollata Toyotaa perustettomasti.

    • Päivänselvä

      Eihän se tuo katsastustilastokaan olisi Toyotan riemujuhlaa, jos se ruostuisi. Silloin erilaisten alustan ja erityisesti kannatin palkkien ruostevaurioiden takia autoja hylättäisiin paljon. Nyt kaikissa ikäryhmisää Toyotan hylkäysprosentit olivat todella pienet. Monissa kolme toyotaa kärjessä.

      On päivänselvää, että ruoste ei ole ongelma Toyotalle.

    • dsfsdgfdagafdg

      Taas se toitotti.

    • ÄläValehtele

      Se vaan toitottaa.

    • Toitottaavaan

      Se se vaan toitottaa ja toitottaa perkele.

    • AivanKokoAjan

      Se van toitottaa perusteettomasti koko ajan.

    • ÄläValehtele

      Älä toitota valheitasi koko ajan.

    • EiOleToyotia

      Tuo trollin toitottaminen Toyotan ruostumisesta on mennyt sellaiselle alueelle, että hänen uskottavuutensa on täysin mennyttä. Kierräppä trolli suuri parkkipaikka ja katso löytyykö yhtään ruosteista Toyotaa. Ei löydy. Saksalaisia ruosteisia autoja kylläkin.

    • TrolliHäpeä

      Trolli saattaa itsensä todella naurun alaiseksi.

    • Trollintehtävä

      Palkanmaksaja on antanut trollile tehtävän. Pitää toitottaaa koko ajan ruostumisesta.

    • Jaaares

      Trolli on tarttunut yhteen ainoaan asiaan, joka ei pidä paikkaansa.

    • täysinehjä
    • IhmeOtusseon

      Minullakin on ollut autoina pääasoassa Toyotia eikä niissa ole ollut ruostetta lainkaan. Mikähän tuo ruosteessta metelöijä on.

    • dfdfadssdfsafdas

      Yksi asia Toyotalla on vielä todistamatta täysin. Ruostumattomuus ja siihen trollin on valheillaan tarttunut. Sekin pian todistetaan. Kaikissa muissa yksityiskohdissa Toyota on ylivoimainen. ta i kyllähän tuo ruostumattomuuskin on todistettu. Lue vain muutama ketju niin tiedät.

    • HömöRoiskii

      Skoda-hömö roiskutttaa taas ruostetta Toyotan päälle.

    • Jaarle

      Octavia-hörhö jaksaa vaan valehdella Toyotan ruostumisesta.

    • Yksikaksikolmeneljädfdsf

      yksi kaksi

    • UrriKörppi

      Se vaan nyt ei ruostu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1089
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      783
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      679
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      608
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      591
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      579
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      465
    14. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      463
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      453
    16. 44
      450
    17. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      443
    18. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      94
      438
    19. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      31
      422
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      420
    Aihe