Talvi...komposti...

Ninni

Oma tekemä komposti otettiin käyttöön viime kesänä
ja lähtihän se "käyntiin" hyvin. No, nyt on viety myös talvella jätettä sinne, kohmeessa ja jäässäkin se on ollut...
Nyt askarruttaa se, että koska voin laittaa ko.jätteen "jatko-kypsymään", eli siirtää sen avo-kompostiin? Se mietityttää, kun siellä on jo osin mullaksi muuttunutta sekä keittiö-jätettä... miten toimin? Ettei tulisi ei-toivottuja elukoita aterioimaan!!!
Pitääkö olla 3 kpl. komposteja?! 1.vaiheen raaka-tavara-komposti, 2.vaiheen väli-komposti ja sitten 3.avo-vaihe...

3

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut kompostoija

      Jos kompostin jäätymisen haluaa välttää, se kannattaa kämpöeristää, ja hajoavaa ainestä pitää olla riittävästi.
      Kaksi kompostia riittää. Kaikkein tuorein jäte kannattaa laittaa kasan keskelle, ja siihen päälle puolimaatuneet osat. Uloimmaksi tulee valmein kompostimulta, ja mahdollisesti jotakin katetta. Kannattaa myös varmistaa ilmanvaihto, ettei kasa ala mätänemään.
      Varmin tapa estää eläinten pääsy jatkokypsymiskasaan on luonnollisesti kompostoida myös se eläimiltä eristetyssä rakennelmassa.

      • Ninni

        Meidän komposti on lämpöeristetty ja verkoitettu eli elukoilta suojattu.. mut jos siirrän sen jatkokypsymään ja seassa on vielä elintarvikkeita... siihen avokompostiin voipi tulla ruokailijoita... siis sen eristämiseen!
        Meitä on 2 aikuisen talous eli jätettä ei tule paljonkaan, ja onpa "jätteenjakajana" vielä Leonbergin koira Ralle. Siksi se jäätyy kun talousjätettä menee sinne liian vähän!


      • Kokenut kompostoija
        Ninni kirjoitti:

        Meidän komposti on lämpöeristetty ja verkoitettu eli elukoilta suojattu.. mut jos siirrän sen jatkokypsymään ja seassa on vielä elintarvikkeita... siihen avokompostiin voipi tulla ruokailijoita... siis sen eristämiseen!
        Meitä on 2 aikuisen talous eli jätettä ei tule paljonkaan, ja onpa "jätteenjakajana" vielä Leonbergin koira Ralle. Siksi se jäätyy kun talousjätettä menee sinne liian vähän!

        Jäätyminen ei sinänsä haittaa mitään; toki kompostoituminen pysähtyy, jos koko kasa jäätyy, mutta lähtee taas käymään ilmojen lämmettyä / kasan kasvettua suuremmaksi. Mikäli tilaa kompostorissa on, ei kannata miettiä jäätymistä. Myös hakkeen tms. kuivikkeen käyttö parantaa toimivuutta.
        Meillä on 450 litran kompostori, joka on noin puolillaan. Se toimii pääasiassa kahden ihmisen, mutta toisinaan isommankin porukan "tuotoksilla" =) ihan kivasti. Isoimmilla pakkasilla se(kin) tosin jäätyy, mutta sulaa ilmojen lauhduttua nopeasti. Myös kuuma vesi auttaa; sitä ei kannata kaataa sinne läpimenon vuoksi, vaan laittaa esim. kanistereineen kompostoriin. Jäätyminen myös desinfioi massaa.
        Kuten mainitsin, tuoreet elintarvikkeet kannattaa kääntövaiheessa sijoittaa kasan keskelle; näin ne ovat poissa näkyvistä, ja myös mahdolliset hajut imeytyvät muuhun massaan. Näin eläinvaara pienenee olennaisesti. Mätäneminen pitää toki estää ilmavuudella = hakkeella tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      243
      45306
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      185
      10838
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      33
      1563
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe